Reklama
reklama

Kraj pomůže státu s výkupem pozemků pod plánovanými komunikacemi

Hejtman Michal Hašek jednal s ministrem dopravy Antonínem Prachařem o hlavních dopravních projektech na území jižní Moravy. K tématům jednání, kterého se zúčastnili také náměstek hejtmana Zdeněk Pavlík a ředitel úseku plánování a výstavby Ředitelství silnic a dálnic Tomáš Čížek, patřilo i dokončení Velkého městského okruhu v Brně a rekonstrukce Železničního uzlu Brno.

„Hovořili jsme také o obchvatu Mikulova, první etapě chybějícího dálničního spojení Brna a Vídně, o silnici Pohořelice – Znojmo nebo o dokončení obchvatu Znojma a zahájení obchvatu Břeclavi,“ řekl hejtman Hašek. „Jsem rád, že po letech se významně blýská na lepší časy. Zdá se, že v horizontu několika málo let stát jako investor začne dobudovávat významnou dopravní infrastrukturu na jižní Moravě. S panem ministrem jsme se dohodli, že úředníci Jihomoravského kraje pomohou státu s otázkou výkupu pozemků pod plánovanými strategickými komunikacemi. Půjde o pilotní projekt takovéto spolupráce státu a kraje v rámci České republiky. Věřím, že se osvědčí a budeme přesvědčovat také ostatní hejtmany prostřednictvím Asociace krajů, aby všechny kraje pomohly státu. Jednal jsem dnes s brněnským primátorem Onderkou, stejnou pomoc nabízí ve věci Velkého městského okruhu Magistrát města Brna. Průlomová věc spočívá v tom, že by obce, města a kraje pomohly státu s výkupem pozemků,“ zdůraznil hejtman Hašek.

Ministr Prachař tuto iniciativu uvítal. Jak řekl, úředníci na obcích a krajích mají daleko blíže k občanům a dokáží s nimi daleko více diskutovat. „Co se týká obchvatů měst, pro mne je dobrá zpráva, že v případě Mikulova můžeme pokračovat bez ohledu na zrušené Zásady územního rozvoje kraje. Jde o obchvat, který bude navazovat na silnici, kterou připravuje rakouská strana směrem k hranicím. V případě výstavby komunikace R 43 jsme se dohodli, že zvážíme možnost přípravy zásad územního rozvoje, které se budou týkat této komunikace jako jednu z alternativních variant před přípravou Zásad územního rozvoje celého kraje. Je to ale otázka dalších diskusí, jsme připraveni se účastnit jednání pracovních skupin,“ řekl ministr Prachař. Podle hejtmana Haška jde o novou věc, kde se prozkoumá její možnost. „Pokud to nepůjde, držíme harmonogram příprav Zásad územního rozvoje kraje,“ uvedl Hašek.

Ministr Prachař na brífinku po jednání hovořil také o chystané rekonstrukci Železničního uzlu Brno. Jak uvedl, je třeba, aby Brno mělo kvalitní dopravní připojení a modernizované železniční úseky pro co nejvyšší rychlost vlaků. Hejtman Michal Hašek zdůraznil, že plně respektuje právo občanů města Brna vyjádřit se v místním referendu. „Otázkou je, jestli by o tom neměli rozhodovat šířeji i další občané Jihomoravského kraje, protože desítky tisíc lidí denně dojíždějí do Brna právě vlakem. Každopádně Jihomoravský kraj podpoří každé řešení, se kterým přijde stát, které bude znamenat, že se skutečně začne rekonstrukce Železničního uzlu Brno,“ dodal hejtman.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře