Reklama
reklama

Kostely v Brně zaplní historické betlémy

Vánoce s sebou kromě honu za dárky, předvánočního úklidu a pečení cukroví nesou i množství zvyků a tradic. Jednou z těch, která je oblíbenou kratochvílí dospělých i dětí, je bezesporu příprava a stavba betlému.

Jejich rozmanité varianty představují svým vánočním návštěvníkům i brněnské kostely. Brňané se tak mohou vydat po jejich stopách a objevovat díla vytvořená mistrnými řezbáři i ta složená z figurek, které darovali jednotliví farníci. Zájemci mohou navštívit betlémy až ve 44 kostelích a modlitebnách v moravské metropoli a jejím okolí.

Betlémy budou k vidění nejčastěji od Štědrého dne, ve většině kostelů se však figurka Jezulátka dostane do jesliček až během půlnoční mše. Postavy Tří králů by se pak měly podle tradice připojit k procesí mířícímu do Betléma 6. ledna. Největší z brněnských betlémů je umístěn v kostele svatých Janů v Minoritské ulici. Začal se rodit z rukou brněnského sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka po druhé světové válce a poslední figura přibyla těsně před jeho smrtí v roce 1990. Je jí svatá Anežka Česká. Stejně jako ostatní figury z téměř 20 metrů dlouhého podstavce je vyrobena z lipového dřeva. Výška tamních figur sahá až do jednoho metru.

S postavou sochaře a řezbáře Jaroslava Vaňka je spojen i další betlém, který zájemci naleznou v kostele svatého Vavřince v Brně-Komíně. Jedinečný je nejen díky svému autorovi, ale především vzhledem rolníků a pastýřů, kteří přinášejí dary k jesličkám. Jsou totiž oděni do místních krojů a mají podobu vesničanů původně žijících v Komíně, Žabovřeskách a Jundrově. V devadesátých letech bylo několik figur z kostela odcizeno, později ale byly postavy nalezeny v držení sběratele a do betléma vráceny.

Návštěvníci jej tak opět mohou obdivovat v plné kráse. Jaroslav Vaněk se dále podílel například i na tvorbě betléma v kostele na Kapucínském náměstí či v královopolském kostele Nejsvětější Trojice. K nejnavštěvovanějším betlémům z centra města patří i ten v kostele svatého Jakuba, který pochází z první poloviny 20. století. Jeho sádrové figurky postupně věnovali farníci. Zkrášlovat bude kostel od Štědrého dne až do 2. února, kdy křesťané slaví svátek Uvedení páně do chrámu.

Zajímavých a lákavých betlémů je v Brně nespočet. Téměř sto let odborníci přisuzují tomu, který si Brňané mohou v období svátků prohlédnout v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Křenové ulici. Na Moravském náměstí v kostele svatého Tomáše zase najdou betlém, jehož autorkou je sochařka Jánská a který se pyšní další vzácností, existencí dvou souborů svaté rodiny. Navštívíte-li betlém v období od Štědrého dne do 6. ledna, uvidíte jiného Ježíška a postavy Panny Marie a svatého Josefa, než v čase po slavnosti Zjevení páně. Poté se k nim navíc přidají i Tři králové.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Komentáře