Reklama
reklama

Klimatizace a wi-fi bude příští rok i v linkových autobusech z Brna

V polovině prosince dojde v Brně a na jižní Moravě, tak jako každý rok, ke změnám v jízdních řádech autobusů a vlaků. Tentokrát ale čeká cestující příjemné překvapení. Poprvé po několika letech se spoje nebudou omezovat ani rušit. Naopak: Cílem všech novinek je zajistit lidem komfort při dojíždění. Například vybavit autobusy klimatizací a internetovým připojením, posílit nejvytíženější spoje a také začít jezdit o víkendu o hodinu dřív.

Počet cestujících, kteří jezdí integrovanou dopravou v kraji, trvale narůstá. „Hromadnou dopravou jezdí asi 40 procent Jihomoravanů, v Brně je to mnohem víc. V určitých oblastech se proto dostávají autobusy na hranici své kapacity a je nutné přidat další spoje, aby bylo možné přepravit všechny cestující,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Zdeněk Pavlík. Posílené budou proto linky na trase Brno – Pohořelice, které navíc zlepší dostupnost Mikulova, protože pojedou jako expresy s jízdní dobou Mikulov – Brno za jednu hodinu. Víc spojů pojede i na trasách Blansko – Ostrov u Macochy, Modřice – Dolní Kounice a Rajhrad – Blučina.

 

Víkendový provoz pak bude v Brně začínat vždy už v šest ráno, tedy o hodinu dřív než dosud.    „Cestující, kteří přijedou o víkendu mezi pátou a šestou, už nebudou přestupovat na noční linky v intervalu 20 minut, ale na páteřní denní linky v intervalu 15 minut,“ popsal změnu  ředitel společnosti Kordis, která dopravu zajišťuje, Jiří Horský.

Na páteřních linkách budou v kraji jezdit autobusy s klimatizací. Po lince Brno – Vyškov, kde ji již v současné době ve většině autobusů kraj požaduje, bude klimatizací pro příští rok vybavena i většina spojů na lince Brno – Kyjov a Brno – Hodonín. „Do budoucna toto předpokládáme také na lince Brno – Znojmo. Navíc se rozšíří i počet spojů, kde bude garantován nízkopodlažní autobus,“ dodal Pavlík.

Turisté i cykloturisté na jižní Moravě budou mít v létě novou možnost dostat se na Pálavu a do jejího okolí. Kraj totiž zaplatí vlak Velo Pálava, který bude jezdit z Brna do Mikulova každou sobotu od 19. dubna do 27. září. Spěšné vlaky budou v sezoně jezdit i do Podyjí, na Pernštejn a na Oslavansko. Pro cyklisty se chystají cyklobusy do Ždánického lesa a Bílých Karpat. Turisté získají také nové propojení s Rakouskem. V létě bude linka mezi Znojmem, Vranovem, Vranovskou přehradou a Vratěnínem prodloužena až do Drosendorfu, kde navazují vlaky Podyjím na rakouské straně.

Prakticky jedinou ne příliš pozitivní zprávou naopak je, že společnost Aqualandu Moravia již nadále nebude přispívat na zajištění veřejné dopravy do svého areálu. Doprava do Aqualandu tedy nebude linkovými autobusy zajištěna.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře