Reklama
reklama

Klimatická komora a tepelný manekýn „nastaví“ komfort v kabinách aut

Klimatickou komoru, do níž lze vjet osobním autem nebo v ní umístit kabinu trucku apod., mají nově k dispozici odborníci centra NETME VUT v Brně. Pracoviště je jediné svého druhu v tuzemsku, které je určeno pro univerzitní výzkum. Experti v něm budou testovat podmínky uvnitř vozů tak, aby byl v kabině vozu zajištěn  maximální komfort pro řidiče a pasažéry.

Komora je široká pět metrů, dlouhá osm a vysoká 3,8 metrů. „Regulace teploty umožňuje nastavení v rozmezí minus 40 až plus 85 stupňů Celsia, umělé solární zařízení dosahuje výkonu 10kW,“ upřesnil profesor Miroslav Jícha z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Cena zařízení se pohybuje kolem 20 milionů korun.

K nastavení optimálních podmínek za jízdy autem pomůže vědcům z NETME rovněž „tepelný manekýn“ Newton. „Také tento „muž“ se používá k ohodnocení tepelného komfortu osob v prostředí, jako jsou budovy či kabiny dopravních prostředků, nebo k ohodnocení bezpečnostních a izolačních vlastností oblečení,“ upřesnil Jícha možnosti tohoto „zařízení“ v ceně 4,5 milionu korun, které simuluje tepelnou povahu lidského těla.  Prostřednictvím tepelného manekýna je například možné snadněji odhalit místa, kde by pasažéry mohl obtěžovat průvan.

Figurína má pohyblivé klouby, takže může představovat kráčející osobu nebo se v kabině vozu usadit. Manekýn má 34 nezávislých tepelných zón (např. tvář, hlava, hrudník, břicho, horní a spodní část zad, paže, předloktí a ruka – vpravo i vlevo, boky, stehna , látka chodidlo ze stran i zepředu a zezadu) , které vyhodnocují tepelnou pohodu na nejdůležitějších částech těla. „Je vybaven zařízením na simulaci dýchání ústy či nosem s filtrem na zachycení aerosolových částic. Kromě vývoje systémů klimatizace pro kabiny automobilů ho lze využít rovněž k vývoji prvků a systémů na redukci solárních zisků v kabině a snížení spotřeby energie zejména na klimatizaci,“ doplnil Jícha.

Jiné zařízení tohoto druhu v České republice není k dispozici.

Brněnští vědci úzce spolupracují se Škodou Auto,  Volkswagen AG a MAN Truck & Bus AG.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře