Reklama
reklama

Kanceláře v Brně? Nové jsou ve velkých business parcích a ještě jich není dost

Nové kancelářské komplexy, velké lesklé budovy a moderní kancelářské prostory. I takový je v současné době pohled na Brno. Nejvíc kancelářských prostor v Brně v posledních letech vzniklo v business parcích. A právě tam mají firmy z čeho vybírat.

Mrakodrap AZ Tower, Brno Business Centre, Spielberk Office Centre, Titanium nebo Triniti. To jsou názvy velkých kancelářských budov v Brně. Podle průzkumu sdružení Regional Research Forum, je pouze 17 procent kancelářských prostor v Brně neobsazených a do Brna míří stále více výrobních firem. A to je dobře. Poptávka po administrativních plochách je totiž podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ úzce provázána s výrobním či vývojovým sektorem. A díky nim právě Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor.

Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou v Brně zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby – IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems, Red Hat nebo AXA.  Brno dlouhodobě díky tradičnímu a kvalitnímu vysokému technickému školství a výzkumnému zázemí nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce pak k sobě synergicky přitahuje menší dodavatele či jinak propojené firmy s podobným zaměřením.

Prosperující, často nadnárodní firmy, které v Brně a okolí už mají nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních brněnských kanceláří podílejí polovinou.  Silné zastoupení má i bankovní sektor. Díky tomu Brno vykazuje poměrně velmi nízkou neobsazenost kanceláří. A nabídka prvotřídních ploch v Brně se rozrůstá.

Kromě velkých kancelářských budov lze v Brně najít i zrekonstruované kancelářské prostory přímo v centru Brna. V poslední době se nové kanceláře objevily v paláci Chlumeckých v České ulici, příjemné nové kanceláře lze nalézt i ve Stránského ulici 39 nebo v Heršpické ulici 9 pod mrakodrapem AZ Tower. V těchto místech nachází kanceláře spíše menší společnosti, například typu advokátních kanceláří, které budou podle odborníků stále poptávat prostory pro svoji činnost co nejblíže centru města.

Kanceláře v Heršpické ulici. Foto: www.pdcz.cz

Brněnský trh moderních kancelářských prostor je téměř osmkrát menší než pražský trh s administrativními prostory, je ale logicky druhým největším kancelářským trhem v České republice. První moderní kanceláře v Brně vznikly v 90. letech minulého století. Projekt Technologický park byl dokončen v roce 1995, ale masivní rozvoj trh zaznamenal až o deset let později. Z hlediska mezinárodních firem je trh s kancelářemi v Brně vnímán jako plnohodnotná alternativa hlavního města České republiky. K jeho oceňovaným přednostem patří dostatek kvalitních kancelářských prostor, příznivá cenová hladina – přibližně 12 EUR za m2 měsíčně a kvalitní vzdělaná pracovní síla, které jsou zároveň významným motivem pro firmy uvažovat o stěhování provozů do Brna.

V Brně je i přes nárůst kancelářských prostor v business parcích ještě stále velký potenciál pro budoucí výstavbu. Investice do jediného business parku je v řádu stovek miliónů až miliard a developeři mají určitě dobře spočítáno, že se jim tato investice vyplatí. Navíc: dnes se již téměř nestaví spekulativně a nové prostory mají většinou předjednaného nájemce a výstavba probíhá „na klíč".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře