Reklama
reklama

Kanceláře v Brně? Nové jsou ve velkých business parcích a ještě jich není dost

Nové kancelářské komplexy, velké lesklé budovy a moderní kancelářské prostory. I takový je v současné době pohled na Brno. Nejvíc kancelářských prostor v Brně v posledních letech vzniklo v business parcích. A právě tam mají firmy z čeho vybírat.

Mrakodrap AZ Tower, Brno Business Centre, Spielberk Office Centre, Titanium nebo Triniti. To jsou názvy velkých kancelářských budov v Brně. Podle průzkumu sdružení Regional Research Forum, je pouze 17 procent kancelářských prostor v Brně neobsazených a do Brna míří stále více výrobních firem. A to je dobře. Poptávka po administrativních plochách je totiž podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ úzce provázána s výrobním či vývojovým sektorem. A díky nim právě Brno vykazuje delší dobu velmi nízkou neobsazenost průmyslových prostor.

Propojení obou segmentů a úspěch při pronajímání kancelářských prostor jsou v Brně zřejmé při pohledu na výčet největších nájemců z poslední doby – IBM, Honeywell, FEI, Cisco Systems, Red Hat nebo AXA.  Brno dlouhodobě díky tradičnímu a kvalitnímu vysokému technickému školství a výzkumnému zázemí nabízí množství vysoce vzdělaných pracovníků. Jeden velký výrobce pak k sobě synergicky přitahuje menší dodavatele či jinak propojené firmy s podobným zaměřením.

Prosperující, často nadnárodní firmy, které v Brně a okolí už mají nebo teprve poptávají skladové a výrobní prostory, se na objemu realizovaných pronájmů moderních brněnských kanceláří podílejí polovinou.  Silné zastoupení má i bankovní sektor. Díky tomu Brno vykazuje poměrně velmi nízkou neobsazenost kanceláří. A nabídka prvotřídních ploch v Brně se rozrůstá.

Kromě velkých kancelářských budov lze v Brně najít i zrekonstruované kancelářské prostory přímo v centru Brna. V poslední době se nové kanceláře objevily v paláci Chlumeckých v České ulici, příjemné nové kanceláře lze nalézt i ve Stránského ulici 39 nebo v Heršpické ulici 9 pod mrakodrapem AZ Tower. V těchto místech nachází kanceláře spíše menší společnosti, například typu advokátních kanceláří, které budou podle odborníků stále poptávat prostory pro svoji činnost co nejblíže centru města.

Kanceláře v Heršpické ulici. Foto: www.pdcz.cz

Brněnský trh moderních kancelářských prostor je téměř osmkrát menší než pražský trh s administrativními prostory, je ale logicky druhým největším kancelářským trhem v České republice. První moderní kanceláře v Brně vznikly v 90. letech minulého století. Projekt Technologický park byl dokončen v roce 1995, ale masivní rozvoj trh zaznamenal až o deset let později. Z hlediska mezinárodních firem je trh s kancelářemi v Brně vnímán jako plnohodnotná alternativa hlavního města České republiky. K jeho oceňovaným přednostem patří dostatek kvalitních kancelářských prostor, příznivá cenová hladina – přibližně 12 EUR za m2 měsíčně a kvalitní vzdělaná pracovní síla, které jsou zároveň významným motivem pro firmy uvažovat o stěhování provozů do Brna.

V Brně je i přes nárůst kancelářských prostor v business parcích ještě stále velký potenciál pro budoucí výstavbu. Investice do jediného business parku je v řádu stovek miliónů až miliard a developeři mají určitě dobře spočítáno, že se jim tato investice vyplatí. Navíc: dnes se již téměř nestaví spekulativně a nové prostory mají většinou předjednaného nájemce a výstavba probíhá „na klíč".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře