Reklama
reklama

Je 21:07. Za Kevinem Dahlgrenem se zavírají vrata vazební věznice

Muž obviněný z vraždy čtyř příbuzných byl v pondělí bleskově převezen do České republiky. Noc na úterý už tráví v brněnské vazební věznici. Zástupci českého ministerstva spravedlnosti si pochvalují spolupráci s americkými protějšky. Dahlgrenovi v případě odsouzení hrozí až doživotí, zatímco ve Spojených státech by mu za podobné činy hrozil trest "ještě vyšší".

Brno - Nestává se často, aby se tolik sledovaný případ řešil do pozdních večerních hodin. O vazbě pro Kevina Dahlgrena obviněného z vraždy čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích v roce 2013 soudce rozhodl právě až skoro za tmy. "Obviněného mladíka policisté eskortují do brněnské vazební věznice. Vyšetřování případu vraždy čtyřčlenné rodiny bude pokračovat standardním způsobem, tedy za přítomnosti tlumočníka s ním budou kriminalisté provádět další procesní úkony, včetně zkoumání jeho zdravotního stavu znalci," uvedla mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová. Podle Ledabylové Američanovi v případě odsouzení hrozí výjimečný trest doživotí.

Výsledek vydávacího řízení si pochvaluje i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "V případě vydání Kevina Dahlgrena z USA do České republiky se jedná o mimořádný úspěch českého ministerstva spravedlnosti, protože v mezinárodním společenství z hlediska státní suverenity je patrná určitá zdrženlivost k vydávání vlastních občanů a nyní se jedná o historicky prvního občana USA vydaného do České republiky," připomíná ministr s odkazem na "skvěle odvedenou práci pracovníků mezinárodního odboru trestního, kteří měli případ na starosti". Další průtahy už ministr neočekává.                   (text pokračuje pod fotografií)

Pokud by Dahlgren stejný čin spáchal ve Spojených státech, podle pravidla kumulace trestů by mohl dostat "čtyři doživotí". Jedno totiž nestačí, protože americká justice se tak chrání pro případ, že by jeden z rozsudků byl zrušen. "V případě zrušení některého z rozsudků, bez ohledu na důvod by takový odsouzený vrah čtyř lidí zůstal ve vězení nadále, kdežto jinak by dost pravděpodobně byl propuštěn," vysvětluje bývalý americký státní návladní z Virginie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře