Reklama
reklama

Islámské centrum v Brně vzbuzuje vášně

Nově vznikající islámské kulturní centrum ve středu Králova Pole získává stále větší pozornost obyvatel nejen tamní městské části, ale všech Brňanů. Jako mimořádný bod byla údajná modlitebna zařazena i na jednání zastupitelstva MČ Králova Pole.  

Téma nového střediska islámské kultury, které zaštiťuje registrovaný spolek Ahlulbayt, se však již řešilo i počátkem února na pravidelném setkání zastupitelů Králova Pole s občany. Znepokojení s centrem vyjádřili jak samotní občané, tak i někteří členové zastupitelstva v čele s René Pelánem (bývalý místostarosta za ODS) z hnutí Královopolských patriotů. Za zneklidňující považují především fakt, že centrum vzniká v naprosté tichosti a utajení, navíc v budově která je zkolaudována a v katastru vedena jako stavba pro administrativu. Vyvstává tak otázka, zda v dané budově může legálně vůbec takové středisko sídlit a fungovat. Na setkání s občany se ještě pokoušela starostka Karin Karasová (ANO) obavy občanů mírnit.  „Městská část nepovolila ani mešitu, ani modlitebnu, tudíž nemůžeme ani nic zakázat. Samozřejmě naší největší prioritou je bezpečnost obyvatel zde v Králově Poli.

Nemáme žádné indicie ani žádné informace, že by tato bezpečnost byla jakkoliv narušována.“ Konkrétní návrh řešení však počátkem února z jednání nevyplynul. „Vyjádření zastupitelstva mne neuspokojilo. Plané sliby, že situaci budou řešit, ve mně bohužel nebudí důvěru. Samozřejmě naděje je vždy silnější než realita, takže doufám, že s tím něco udělají, ať již dají podklady policii či BIS, jelikož ohrožení, je minimálně alarmující“, uvedl účastník setkání.
Někteří královopolští obyvatelé dokonce objevili ve svých schránkách letáky anonymního autora, který varuje, že se údajně Královo Pole stane muslimskou částí, což sníží i cenu nemovitostí v okolí. Podle odborníka z realitního trhu Romana Šebely nelze obavy z pádu cen nemovitostí potvrdit. Výraznější posun přineslo až zasedání zastupitelstva MČ Králova Pole, které se uskutečnilo 10. února, opět za hojné účasti rozhořčených občanů. Všichni přítomní zastupitelé na něm odhlasovali návrh Reného Pelána z Královopolských patriotů, aby starostka Karasová podala žádost o prošetření dodržování zákonů a vyhlášek na živnostenský a stavební úřad, krajskou hygienickou stanici a státní požární dozor. Zástupci spolku Ahlulbayt se zasedání zastupitelstva nezúčastnili. Naopak si ani jedno z jednání nenechal ujít krajně pravicový politik Miroslav Sládek, který se v posledních dnech zaměřil na boj s uprchlíky.

Islámské kulturní centrum spadá pod spolek Ahlulbayt, jehož jménem vystupuje Abdulrahman Adday, kuřimský podnikatel v oblasti náhradních dílů do traktorů a nákladních vozidel, dlouhodobě působící také na trzích Středního a Dálného východu. „Nevím, jestli je správný název muslimská modlitebna.
Je to kulturní centrum, které sdružuje lidi, kteří mají zájem o arabsko- -islámskou kulturu. Účelem centra je sbližování mezinárodní kultury, české, arabské, muslimské. Je to pro nějakou komunitu a pro lidi, kteří se o to zajímají. Dělají se tam různé akce, svátky, programy pro rodiny s dětmi, učení arabského jazyka a je otevřeno veřejnosti.“ uvedl Adday.

Spolek dosud působil v Kuřimi, v sídle společnosti svého předsedy. Na svých webových stránkách sdružení předkládá základní informace své víry a konstatuje, že islámský směr ší’a je většinově nepochopený a kolují o něm různé fámy. „Jsme konvertité k islámu a následujeme učení školy Ithná Ašaríja (ší’a dvanácti imámů), která se zakládá na učení Proroka Muhammada (nechť mu bůh žehná)
a jeho rodiny (kéž jim bůh dá věčný mír).“ píše se na webu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře