Reklama
reklama

Hřbitovy o Dušičkách hlídají muži zákona, kamery i fotopasti

Dušičky jsou tady a na hřbitovech se z upravených a nazdobených hrobů krade vše, co není pevně přichycené. Květiny, věnce i nezapálené svíčky. Zloději se ale před hřbitovy soustředí i na věci ze zaparkovaných aut návštěvníků. Hřbitovy proto hlídají nejen policisté a strážníci, ale i kamery a fotopasti.

Kamerový systém nyní hlídá například Ústřední hřbitov v Brně. „Jeho zprovozněním opravdu došlo ke snížení počtu krádeží v období Dušiček. Kamerový systém navíc pomůže identifikovat zloděje a zjednoduší práci policie při řešení těchto případů,“ uvedl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. 

Zloději na hrobech kradou vše od obyčejných květin, přes nezapálené svíčky až po kovové ozdoby na hrobech.  Ztrácejí se ale i urny s popelem. Zlodějům přitom jde o ten okrasný obal, ve kterém je uložena úřední schránka, urnu ale většinou odnesou celou. Morální a emociální škoda je pak nedozírná.

Nejen na Ústřední hřbitov, ale také na pietní místa v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Vranově, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni, Soběšicích a Lelekovicích dohlídnou brněnští strážníci.  Do kontrol se zapojí Jednotka psovodů, ale také strážníci Jednotky operativního zásahu. Hlídat budou i v noci, právě ve tmě hlídky uplatní mimo jiné i své dalekohledy s nočním viděním.

Hlídky se zaměří i na prodejce smutečního zboží. „Máme zkušenosti, že v některých případech může jít o překupníky kradeného zboží z výzdoby hrobů,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Doporučuje, aby kabelky a další osobní věci lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. „Nenechavci mohou využít i okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy,“ upozornil mluvčí.

Proti nezvaným návštěvníkům na hřbitovech se chrání i menší města a obce. Například hřbitov ve Vranovicích na Brněnsku nově hlídají takzvané fotopasti. Jejich snímek zachytí případné zloděje nebo vandaly.  Vedení obce se zařízení rozhodlo nainstalovat po loňském útoku dvou výtržníků, kteří právě před Dušičkami poničili desítky hrobů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře