Reklama
reklama

Hřbitovy o Dušičkách hlídají muži zákona, kamery i fotopasti

Dušičky jsou tady a na hřbitovech se z upravených a nazdobených hrobů krade vše, co není pevně přichycené. Květiny, věnce i nezapálené svíčky. Zloději se ale před hřbitovy soustředí i na věci ze zaparkovaných aut návštěvníků. Hřbitovy proto hlídají nejen policisté a strážníci, ale i kamery a fotopasti.

Kamerový systém nyní hlídá například Ústřední hřbitov v Brně. „Jeho zprovozněním opravdu došlo ke snížení počtu krádeží v období Dušiček. Kamerový systém navíc pomůže identifikovat zloděje a zjednoduší práci policie při řešení těchto případů,“ uvedl ředitel Správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. 

Zloději na hrobech kradou vše od obyčejných květin, přes nezapálené svíčky až po kovové ozdoby na hrobech.  Ztrácejí se ale i urny s popelem. Zlodějům přitom jde o ten okrasný obal, ve kterém je uložena úřední schránka, urnu ale většinou odnesou celou. Morální a emociální škoda je pak nedozírná.

Nejen na Ústřední hřbitov, ale také na pietní místa v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Vranově, Žebětíně, Slatině, Tuřanech, Židenicích, Komíně, Líšni, Soběšicích a Lelekovicích dohlídnou brněnští strážníci.  Do kontrol se zapojí Jednotka psovodů, ale také strážníci Jednotky operativního zásahu. Hlídat budou i v noci, právě ve tmě hlídky uplatní mimo jiné i své dalekohledy s nočním viděním.

Hlídky se zaměří i na prodejce smutečního zboží. „Máme zkušenosti, že v některých případech může jít o překupníky kradeného zboží z výzdoby hrobů,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Doporučuje, aby kabelky a další osobní věci lidé neměli pouštět z dohledu ani při zvelebování hrobů. „Nenechavci mohou využít i okamžiku, kdy odložené předměty návštěvník hřbitova zanechá bez dozoru a odejde například napustit vodu do vázy,“ upozornil mluvčí.

Proti nezvaným návštěvníkům na hřbitovech se chrání i menší města a obce. Například hřbitov ve Vranovicích na Brněnsku nově hlídají takzvané fotopasti. Jejich snímek zachytí případné zloděje nebo vandaly.  Vedení obce se zařízení rozhodlo nainstalovat po loňském útoku dvou výtržníků, kteří právě před Dušičkami poničili desítky hrobů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Šestice brněnských pedagogů získá ocenění Učitel roku 2018. Slavnostní předání ocenění se uskuteční při příležitosti Dne učitelů ve středu 28. března 2018 na Nové radnici.
16.03.2018 - 11:30
Ulici Hanácká čeká od dnešní osmé hodiny uzavírka. Z toho důvodu bude omezen průjezd veškeré dopravy ulicí Hanáckou v obou směrech. Rovněž zastávku Hanácká čeká přeložení. Uzavírka potrvá do...
16.03.2018 - 07:00
Divadlo žije. Bez ohledu na okolnosti. I tak by se dalo popsat inkluzivní taneční divadlo Kafkasia, které bude mít premiéru 14. dubna 2018 v Brně. Šestice tanečníků – včetně dvou s tělesných...
15.03.2018 - 22:15
Komentáře