Reklama
reklama

Hotel Avion zatím nečeká lepší budoucnost

Hotel Avion představuje jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických památek České republiky a zmínku o něm můžeme nalézt téměř v každé knize věnované tomuto směru. A právě funkcionalistickými památkami se Brno velmi rádo prezentuje a vábí na ně turisty. Ke slavným funkcionalistickým vilám by tak mohl přibýt další skvost. Jenže do hotelu Avion se ani turisté ani Brňané již dlouhou dobu podívat nemohou. Hotel je více než deset let zavřený a chátrá. Kvůli svému stavu je černou kaňkou na vzhledu brněnského centra. 

Na chátrající stav objektu upozorňují obyvatelé města, odborníci i nájemníci a majitelé sousedních prostor.  Nejenže vzhled budovy neodpovídá svému věhlasu, ale před dvěma lety se v něm například přemnožili švábi, kteří sužovali sousedící domy. Brňané považují situaci kolem hotelu za ostudu. „Vždyť leží v úplném centru města, přes Českou prochází každý, a musíme sledovat, jak celý dům upadá. Vypadá to tady hrozně a to nemluvím o tom, že nechat dojít tak známý hotel do takového vzhledu je prostě smutné,“ myslí si důchodce Václav Karel. Stejně současný stav hodnotí i odborníci.

Právě funkcionalistické památky jsou jedním z hlavních lákadel, na kterých město Brno staví nabídku cestovního ruchu a především funkcionalistické vily patří i k těm nejnavštěvovanějším památkám. Je tedy otázkou, proč se město nesnaží turisty přilákat i pomocí hotelu Avion. Možnost přenocovat ve funkcionalistickém skvostu by pro ně jistě byla pádným argumentem, proč navštívit právě moravskou metropoli a mohla by se stát marketingovým tahákem. I vzhledem k unikátnímu prostorovému řešení se jedná opravdu jedinečný styl ubytování.

Památka chátrá již více než deset let. Nejprve utrpěla nešetrnými stavebními zásahy z minulých dob, částeční opravy probíhaly od 80. let, nyní se do jejího udržení neinvestují finanční prostředky vůbec. V současné době hotel vlastní soukromý majitel Stanislav Berousek, který si jej pořídil v roce 2005. Původně chtěl začít s rekonstrukcí budovy, která by ji umožnila využívat a vrátila by jí tak její věhlas. Pro rekonstrukci nechal připravit novou podobu od architektky Evy Jiřičné, se kterou souhlasil i památkový ústav. Na realizaci projektu však majiteli nevyšly peníze. Podle dostupných údajů vyžadovala oprava zhruba 80 milionů korun. Ty sice Berousek zkoušet získat z dotačních programů i od vedení kraje, s návrhy však neuspěl. Se sháněním peněz se snažilo pomoci i město, ani tato cesta však nebyla úspěšná, protože evropské dotační programy pro dané období neumožnily financování cestovního ruchu. Do této kategorie spadá i Avion. Situaci mu navíc komplikuje například i to, že přestože Berousek i Jiřičná chtěli při rekonstrukci dopřát novým hostům dostatečný komfort, vzhledem k úzkým dispozicím hotelu a tím pádem i nedostatku místa, by nesplňoval parametry čtyřhvězdičkového ubytování. Realizace projektu tak uvízla na mrtvém bodě a majitel se k ní již ani nechce vyjadřovat.

Situace je o to závažnější, že Avion je od roku 2010 národní kulturní památkou. Zároveň však nepatří na seznam ohrožených nemovitých památek, na kterém jsou například zábrdovické městské lázně, Arnoldova vila v Černých polích či klášter Františkánů. Památkáři tak do současného stavu zasahovat nemohou.

Funkcionalistický hotel navrhnul architekt Bohuslav Fuchs, který dostal za úkol na místě nízkopodlažního hostince v České ulici vybudovat osmipatrový hotel. Stavba byla dokončena v roce 1928. Jedinečný je hotel i díky svému umístění na velmi úzké parcele o rozměrech 8x34 metrů. Ve své době se ihned stal vzorem pro další architekty, kteří v jeho duchu stavěli obdobné stavby, jako na příklad hotel Juliš v Praze. Velmi typické je i logo hotelu, které zpracoval Emanuel Hrbek. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře