Reklama
reklama

Hotel Avion i Jaltu čeká rekonstrukce

Funkcionalistické budovy stojící ve středu města denně minou stovky kolemjdoucích bez povšimnutí. Obě totiž v posledních letech chátrají a zanedbaný vzhled neodkazuje k jejich věhlasu. Palác Jalta i hotel Avion jsou tak černou kaňkou na vzhledu brněnského centra. Zdá se ale, že oba objekty čeká lepší budoucnost.

Funkcionalistickou pasáž Jalta vlastní od roku 2006 Statutární město Brno. Palác je však v současnosti ve velmi špatném stavu. Počátkem července však svitla naděje, že by se situace mohla změnit. Investor, společnost Premiere properties s. r. o., který v minulých měsících projevil zájem o koupi Jalty, složil kauci 10 milionů korun.

Během léta pak zástupci města a společnosti řešili náležitosti, které bude ošetřovat kupní smlouva. „Při jednáních o podmínkách kupní smlouvy se zástupci společnosti jsme se zaměřili na to, aby mělo město dostatečnou smluvní garanci, že bude Jalta opravdu v dohledné době opravena a využita vhodným způsobem, a to s ohledem na její výjimečnou podobu v centru města. Tomu odpovídají i závazky pro kupující stranu, s nimiž kupující souhlasí,“ uvedl náměstek primátora pro oblast majetku Richard Mrázek.

Kupní smlouva například určuje přesný termín, do kterého musí investor zažádat o příslušná povolení k rekonstrukci Jalty. Pokud nebude body ze smlouvy dodržovat, čekají jej smluvní pokuty až do výše 25 milionů korun. Nový vlastník chce podle svého vyjádření zachovat původní charakter a funkce paláce Jalta a k rekonstrukci hodlá přistupovat s co nejvyšší obezřetností za součinnosti orgánů památkové péče i města. Plánuje proměnit tuto mrtvou lokalitu Brna v živoucí a reprezentativní místo hodné lukrativní adresy, na které se budova nachází.

Hotel Avion naproti tomu má svého majitele již dlouho, Stanislavu Berouskovi však chybělo na opravu funkcionalistického skvostu potřebných 80 milionů. Právě tolik potřeboval na realizaci projektu, který navrhla architekta Eva Jiřičná. Momentálně se však majitel od jejího návrhu odklonil a chystá nový projekt. Důvodem jsou opět finance. Podle svých vyjádření totiž bude rekonstrukci platit ze svých zdrojů. Kolik hodlá investovat, neuvedl.

Vnitřní prostory kavárny se již vyklízí a práce by měly začít v nejbližších týdnech. Berousek  plánuje obnovit činnost hotelu, restaurace i kavárny, na střeše by měla vyrůst vyhlídka na město a muzeum, které přiblíží život a dílo Bohuslava Fukse, stavitele hotelu. Právě jeho rukopisu by se měla rekonstrukce nejvíce přiblížit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře