Reklama
reklama

Hotel Avion i Jaltu čeká rekonstrukce

Funkcionalistické budovy stojící ve středu města denně minou stovky kolemjdoucích bez povšimnutí. Obě totiž v posledních letech chátrají a zanedbaný vzhled neodkazuje k jejich věhlasu. Palác Jalta i hotel Avion jsou tak černou kaňkou na vzhledu brněnského centra. Zdá se ale, že oba objekty čeká lepší budoucnost.

Funkcionalistickou pasáž Jalta vlastní od roku 2006 Statutární město Brno. Palác je však v současnosti ve velmi špatném stavu. Počátkem července však svitla naděje, že by se situace mohla změnit. Investor, společnost Premiere properties s. r. o., který v minulých měsících projevil zájem o koupi Jalty, složil kauci 10 milionů korun.

Během léta pak zástupci města a společnosti řešili náležitosti, které bude ošetřovat kupní smlouva. „Při jednáních o podmínkách kupní smlouvy se zástupci společnosti jsme se zaměřili na to, aby mělo město dostatečnou smluvní garanci, že bude Jalta opravdu v dohledné době opravena a využita vhodným způsobem, a to s ohledem na její výjimečnou podobu v centru města. Tomu odpovídají i závazky pro kupující stranu, s nimiž kupující souhlasí,“ uvedl náměstek primátora pro oblast majetku Richard Mrázek.

Kupní smlouva například určuje přesný termín, do kterého musí investor zažádat o příslušná povolení k rekonstrukci Jalty. Pokud nebude body ze smlouvy dodržovat, čekají jej smluvní pokuty až do výše 25 milionů korun. Nový vlastník chce podle svého vyjádření zachovat původní charakter a funkce paláce Jalta a k rekonstrukci hodlá přistupovat s co nejvyšší obezřetností za součinnosti orgánů památkové péče i města. Plánuje proměnit tuto mrtvou lokalitu Brna v živoucí a reprezentativní místo hodné lukrativní adresy, na které se budova nachází.

Hotel Avion naproti tomu má svého majitele již dlouho, Stanislavu Berouskovi však chybělo na opravu funkcionalistického skvostu potřebných 80 milionů. Právě tolik potřeboval na realizaci projektu, který navrhla architekta Eva Jiřičná. Momentálně se však majitel od jejího návrhu odklonil a chystá nový projekt. Důvodem jsou opět finance. Podle svých vyjádření totiž bude rekonstrukci platit ze svých zdrojů. Kolik hodlá investovat, neuvedl.

Vnitřní prostory kavárny se již vyklízí a práce by měly začít v nejbližších týdnech. Berousek  plánuje obnovit činnost hotelu, restaurace i kavárny, na střeše by měla vyrůst vyhlídka na město a muzeum, které přiblíží život a dílo Bohuslava Fukse, stavitele hotelu. Právě jeho rukopisu by se měla rekonstrukce nejvíce přiblížit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře