Reklama
reklama

Hazard: V Brně je už jen 33 přístrojů, vyhláškou se změní i vzhled heren

V Brně se rok od roku snižuje počet heren v ulicích. Ještě v roce 2009 bylo na území města 2 877 videohracích přístrojů, vyhláškou o regulaci provozu loterií z roku 2011 klesl jejich počet o více než devadesát procent na současných 33 videohracích přístrojů.

Kromě videohracích přístrojů se v hernách snižuje také počet technických zařízení, která povoluje ministerstvo financí. Brno patřilo a nadále patří mezi města, která velice silně vystupovala proti svévolnému povolování technických zařízení od ministerstva. Současný pokles překročil padesát procent. V Brně je v současné době v provozu asi 300 heren.

„Nová vyhláška bude v pořadí dalším krokem města na jeho již několik let trvající cestě výrazné regulace nejen počtu heren či strojů, ale také jejich působení na okolí.  Nikdy jsme nesouhlasili s všeobecným či neřízeným povolováním heren ve městě Brně, a to zejména v blízkosti škol, školek, veřejných a samosprávných institucí. Mohu jednoznačně konstatovat, že situaci v oblasti loterií se díky snaze města daří postupně konsolidovat,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Brno nyní připravuje novou vyhlášku "O regulaci provozu loterií a jiných podobných her a stanovení opatření k zabezpečení veřejného pořádku“. Nejenže dojde k dalšímu snížení počtu videohracích přístrojů a technických zařízení, ale vyhláška rovněž upravuje také vzhled provozoven tak, aby nebyly na jejich vnějších částech umístěny reklamy, nápisy či jiné formy sdělení - slovní, zvukové, pohyblivé, statické, blikající nebo grafické.

Nová vyhláška zároveň určuje časové omezení jednotlivých provozoven. Herny nesmí být dle této vyhlášky otevřeny v pracovních dnech od 7 do 14 hodin. Ve vyhlášce budou oproti té předchozí zmíněny už jenom lokality – ulice, kde budou herny povoleny.

Brno patří mezi města, která velice silně vystupovala proti stanoviskům Ministerstva financí ČR, které v minulosti povolovalo podnikání v oblasti videoloterijních terminálů, dnes technických zařízení. V současnosti dochází na Magistrát města Brna z MF ČR nepravomocná rozhodnutí týkající se rušení technických zařízení - k 31. 12. 2013 se jednalo o nepravomocné zrušení 1 879 ks z celkových 2 944 ks. Jde o více než padesátiprocentní pokles.

Zlom v této věci znamenal nález Ústavního soudu z dubna loňského roku, kterým se zrušilo ustanovení, kterým se měnil zákon o loteriích a jiných podobných hrách. 

Znění vyhlášky projednala Rada města Brna dnes, Zastupitelstvo města Brna bude vyhlášku o regulaci provozu loterií projednávat v úterý 21. ledna. Většina městských částí se vyslovila pro zákaz provozování VHP a TZ na svém území.

Vývoj počtu videohracích přístrojů (VHP - povolují MČ) a videoloterijních terminálů (technická zařízení TZ - povoluje MF ČR):

                  VHP             VLT (TZ)

2009           2877             3334

2010            700             6253

2011            238             5420

2012             93              4614

2013               34              2944    (stav k 31. 12. 2013)
 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře