Reklama
reklama

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala pokles nemocných žloutenkou

Lékaři Kliniky infekčních chorob (KICH) Fakultní nemocnice Brno ošetřují v těchto dnech méně pacientů s virovou hepatitidou A (VHA), než tomu bylo před několika týdny. Z toho lze soudit, že epidemie infekční žloutenky pomalu odeznívá.

„K dnešnímu ránu je na KICH 12 pacientů s virovou hepatitidou A,“ řekl MUDr. Petr Husa, lékař KICH FN Brno. „Letošní maximum je opakovaně 27 pacientů na konci srpna a začátkem září,“ uvedl. „Počty pacientů v posledních 3 týdnech klesají, takže nyní se zdá, že epidemie je na ústupu,“ řekl MUDr. P. Husa.

Od začátku roku ošetřovali na KICH celkem 217 pacientů. Další leželi v jiných zdravotnických zařízeních v Jihomoravském kraji.

Díky poklesu počtu nových případů již není aktuální ani spolupráce FN Brno s FN u svaté Anny, kde byli v létě někteří pacienti s VHA hospitalizováni. Koncem minulého týdne došlo také k částečnému otevření interního odd. Kliniky interní, geritatrie a praktického lékařství (KIGOPL) D, které sdílí prostory s odd. Kliniky infekčních chorob 2 a které bylo uzavřeno právě pro epidemii.

Pacienti hospitalizovaní s VHA nejsou zpravidla v ohrožení života. Přesto jeden pacient s preexistující cirhózou jater a v souvislosti s nákazou VHA zemřel a dva další se ocitli v kritickém stavu:

„Dva mladší pacienti také s cirhózou byli v přímém ohrožení života selháním jater, které se intenzivní péčí našich lékařů podařilo zvrátit. Všichni tři byli muži s výraznou spotřebou alkoholu,“ vysvětlil MUDr. P. Husa.

Po mediální kampani došlo k výrazně zvýšenému přílivu pacientů odesílaných praktiky (nebo přicházejících bez doporučení) na KICH FN Brno k vyloučení VHA, takže lékaři FN Brno ve zvýšeném množství diagnostikovali řadu dalších onemocnění jater a žlučových cest včetně pokročilých nádorů.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Komentáře