Reklama
reklama

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala pokles nemocných žloutenkou

Lékaři Kliniky infekčních chorob (KICH) Fakultní nemocnice Brno ošetřují v těchto dnech méně pacientů s virovou hepatitidou A (VHA), než tomu bylo před několika týdny. Z toho lze soudit, že epidemie infekční žloutenky pomalu odeznívá.

„K dnešnímu ránu je na KICH 12 pacientů s virovou hepatitidou A,“ řekl MUDr. Petr Husa, lékař KICH FN Brno. „Letošní maximum je opakovaně 27 pacientů na konci srpna a začátkem září,“ uvedl. „Počty pacientů v posledních 3 týdnech klesají, takže nyní se zdá, že epidemie je na ústupu,“ řekl MUDr. P. Husa.

Od začátku roku ošetřovali na KICH celkem 217 pacientů. Další leželi v jiných zdravotnických zařízeních v Jihomoravském kraji.

Díky poklesu počtu nových případů již není aktuální ani spolupráce FN Brno s FN u svaté Anny, kde byli v létě někteří pacienti s VHA hospitalizováni. Koncem minulého týdne došlo také k částečnému otevření interního odd. Kliniky interní, geritatrie a praktického lékařství (KIGOPL) D, které sdílí prostory s odd. Kliniky infekčních chorob 2 a které bylo uzavřeno právě pro epidemii.

Pacienti hospitalizovaní s VHA nejsou zpravidla v ohrožení života. Přesto jeden pacient s preexistující cirhózou jater a v souvislosti s nákazou VHA zemřel a dva další se ocitli v kritickém stavu:

„Dva mladší pacienti také s cirhózou byli v přímém ohrožení života selháním jater, které se intenzivní péčí našich lékařů podařilo zvrátit. Všichni tři byli muži s výraznou spotřebou alkoholu,“ vysvětlil MUDr. P. Husa.

Po mediální kampani došlo k výrazně zvýšenému přílivu pacientů odesílaných praktiky (nebo přicházejících bez doporučení) na KICH FN Brno k vyloučení VHA, takže lékaři FN Brno ve zvýšeném množství diagnostikovali řadu dalších onemocnění jater a žlučových cest včetně pokročilých nádorů.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komentáře