Reklama
reklama

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala pokles nemocných žloutenkou

Lékaři Kliniky infekčních chorob (KICH) Fakultní nemocnice Brno ošetřují v těchto dnech méně pacientů s virovou hepatitidou A (VHA), než tomu bylo před několika týdny. Z toho lze soudit, že epidemie infekční žloutenky pomalu odeznívá.

„K dnešnímu ránu je na KICH 12 pacientů s virovou hepatitidou A,“ řekl MUDr. Petr Husa, lékař KICH FN Brno. „Letošní maximum je opakovaně 27 pacientů na konci srpna a začátkem září,“ uvedl. „Počty pacientů v posledních 3 týdnech klesají, takže nyní se zdá, že epidemie je na ústupu,“ řekl MUDr. P. Husa.

Od začátku roku ošetřovali na KICH celkem 217 pacientů. Další leželi v jiných zdravotnických zařízeních v Jihomoravském kraji.

Díky poklesu počtu nových případů již není aktuální ani spolupráce FN Brno s FN u svaté Anny, kde byli v létě někteří pacienti s VHA hospitalizováni. Koncem minulého týdne došlo také k částečnému otevření interního odd. Kliniky interní, geritatrie a praktického lékařství (KIGOPL) D, které sdílí prostory s odd. Kliniky infekčních chorob 2 a které bylo uzavřeno právě pro epidemii.

Pacienti hospitalizovaní s VHA nejsou zpravidla v ohrožení života. Přesto jeden pacient s preexistující cirhózou jater a v souvislosti s nákazou VHA zemřel a dva další se ocitli v kritickém stavu:

„Dva mladší pacienti také s cirhózou byli v přímém ohrožení života selháním jater, které se intenzivní péčí našich lékařů podařilo zvrátit. Všichni tři byli muži s výraznou spotřebou alkoholu,“ vysvětlil MUDr. P. Husa.

Po mediální kampani došlo k výrazně zvýšenému přílivu pacientů odesílaných praktiky (nebo přicházejících bez doporučení) na KICH FN Brno k vyloučení VHA, takže lékaři FN Brno ve zvýšeném množství diagnostikovali řadu dalších onemocnění jater a žlučových cest včetně pokročilých nádorů.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Mezi Kaštanovou a Olympií se cyklisté podél Svitavy stále nedostanou. Opravy dálničního mostu, pod kterým stezka vede, se prodloužily. Úsek se dá objet kolem Svratky. Zprovoznění svitavské stezky se...
17.07.2018 - 17:54
Radnice Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Náměstek brněnského primátora Martin Ander (Zelení) se vyjádřil k rozhodnutí vlády o brněnském hlavním nádraží, konkrétně o vyškrtnutí "brněnského metra" z plánů. Nevěří, že by primátor...
17.07.2018 - 11:45
Komentáře