Reklama
reklama

Expert: pronajímatelé bytů jsou opatrnější, Romům to nepomůže

Provokace s falešnou romskou žadatelkou o byt byla úplně zbytečná. Odnesl to jeden pokusný králík a pronajímatelé budou o to více opatrní, tvrdí s odstupem času několik oslovených realitních makléřů z Brna či Olomouce.

Brno - Stačilo romsky znějící příjmení a realitní makléřka, která jen plnila přání klienta, stojí před soudem. Její třiačtyřicetiletý kolega z oboru z Olomoucka pracuje jako realitní makléř dvanáct let. To, že jeho kolegyni čeká soud, jej šokovalo. "Neumím si představit, že bych byl v kůži kolegyně, která se stala obětí provokace," říká. Jak ale dodává, během své kariéry ještě nemusel ani jednou otevřeně říci uchazeči o pronájem, že majitel nechce Romy. "Vždycky se to dělalo tak, že se vytřídily inzeráty, na prohlídkách se někteří uchazeči vyřadili sami, protože se jim něco nelíbilo. A ze zbývajících si majitel vybral sám," vysvětluje makléř, podle kterého ani experiment zastřešovaný úřadem vedeným Annou Šabatovou nic nezmění. "Nájemníka si vybírá majitel bytu, aniž by musel cokoliv vysvětlovat," dodává.

Podle něj v poslední době přibývá klientů, kteří stanovují kritéria, na která nepamatuje antidiskriminační legislativa, kterou se zaštiťuje Šabatová. "Vím o klientovi, který měl v inzerátu uvedeno, ať zájemci ve dvou větách napíší, proč by měl byt pronajmout právě jim. I na základě životního příběhu se pak rozhodl," prozrazuje. "Je to vlastně geniální. Pokud by jej chtěl někdo osočit z diskriminace, může sebevědomě říci, že pronajal byt mladému páru s dítětem, které by jinak diskriminoval."

Ombudsmanka Anna Šabatová experiment, na kterém se podílela její kancelář, vysvětlovala tak, že i Romové měli dostat šanci. Realitní kancelář jim tedy měla umožnit prohlídku bytu, o který se ucházeli. "To je komedie. Ve vztahu realitky, pronajímatele a budoucího nájemníka nejde o ochranu citů, ale o obchod. Pokud vím předem, komu nechci svůj majetek přenechat, nebudu se s ním scházet," tvrdí pracovník brněnské realitní kanceláře.

Aby si pronajímatelé nebo realitní kanceláře nezadělávali na problémy, musí vybírat budoucí nájemníky, kteří mají co nejvíce pracovních a sociálních vazeb. "Pronajímatel může požadovat, aby měl nájemník profil na sociální síti. Z profilu na profesní síti LinkedIn zase zjistí, jestli dlouhodobě pracuje, nebo jestli za rok vystřídal pět zaměstnání," radí makléř.  V zahraničí, zejména ve Spojených státech, budoucí nájemníci předkládají reference, které si majitel bytu může ověřit. S tím, jak roste ochrana nájemníků, které pak pronajímatelé nemohou dostat z bytu, roste podle něj i nutnost co nejpečlivější lustrace. Například v centru Brna pronajímá několik svých bytů dvaaosmdesátiletý restituent, který má tři akademické tituly. "Pokud to skutečně nehoří, vždycky jsem si vybíral i podle písemného a osobního projevu," říká otevřeně.

Podle osloveného brněnského makléře je prověřování nájemníků čím dál jednodušší. "Pochybuji, že si po tomto humbuku někdo dovolí říct do telefonu větu "majitel nechce Romy". Majitelé to budou dělat jinak, a paradoxně mnohem pečlivěji než dosud, kdy jim stačilo slyšet typické romské jméno v telefonu. Přístup k nájemnímu bydlení to vůbec nezlepší," myslí si.

Svědčí o tom například i inzerát, který se nedávno objevil na jednom celostátním inzertním serveru. Nabídka končila větou "zájemci nebudou diskriminováni, výběr nájemníka je však svobodným rozhodnutím pronajímatele".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře