Reklama
reklama

Expert: pronajímatelé bytů jsou opatrnější, Romům to nepomůže

Provokace s falešnou romskou žadatelkou o byt byla úplně zbytečná. Odnesl to jeden pokusný králík a pronajímatelé budou o to více opatrní, tvrdí s odstupem času několik oslovených realitních makléřů z Brna či Olomouce.

Brno - Stačilo romsky znějící příjmení a realitní makléřka, která jen plnila přání klienta, stojí před soudem. Její třiačtyřicetiletý kolega z oboru z Olomoucka pracuje jako realitní makléř dvanáct let. To, že jeho kolegyni čeká soud, jej šokovalo. "Neumím si představit, že bych byl v kůži kolegyně, která se stala obětí provokace," říká. Jak ale dodává, během své kariéry ještě nemusel ani jednou otevřeně říci uchazeči o pronájem, že majitel nechce Romy. "Vždycky se to dělalo tak, že se vytřídily inzeráty, na prohlídkách se někteří uchazeči vyřadili sami, protože se jim něco nelíbilo. A ze zbývajících si majitel vybral sám," vysvětluje makléř, podle kterého ani experiment zastřešovaný úřadem vedeným Annou Šabatovou nic nezmění. "Nájemníka si vybírá majitel bytu, aniž by musel cokoliv vysvětlovat," dodává.

Podle něj v poslední době přibývá klientů, kteří stanovují kritéria, na která nepamatuje antidiskriminační legislativa, kterou se zaštiťuje Šabatová. "Vím o klientovi, který měl v inzerátu uvedeno, ať zájemci ve dvou větách napíší, proč by měl byt pronajmout právě jim. I na základě životního příběhu se pak rozhodl," prozrazuje. "Je to vlastně geniální. Pokud by jej chtěl někdo osočit z diskriminace, může sebevědomě říci, že pronajal byt mladému páru s dítětem, které by jinak diskriminoval."

Ombudsmanka Anna Šabatová experiment, na kterém se podílela její kancelář, vysvětlovala tak, že i Romové měli dostat šanci. Realitní kancelář jim tedy měla umožnit prohlídku bytu, o který se ucházeli. "To je komedie. Ve vztahu realitky, pronajímatele a budoucího nájemníka nejde o ochranu citů, ale o obchod. Pokud vím předem, komu nechci svůj majetek přenechat, nebudu se s ním scházet," tvrdí pracovník brněnské realitní kanceláře.

Aby si pronajímatelé nebo realitní kanceláře nezadělávali na problémy, musí vybírat budoucí nájemníky, kteří mají co nejvíce pracovních a sociálních vazeb. "Pronajímatel může požadovat, aby měl nájemník profil na sociální síti. Z profilu na profesní síti LinkedIn zase zjistí, jestli dlouhodobě pracuje, nebo jestli za rok vystřídal pět zaměstnání," radí makléř.  V zahraničí, zejména ve Spojených státech, budoucí nájemníci předkládají reference, které si majitel bytu může ověřit. S tím, jak roste ochrana nájemníků, které pak pronajímatelé nemohou dostat z bytu, roste podle něj i nutnost co nejpečlivější lustrace. Například v centru Brna pronajímá několik svých bytů dvaaosmdesátiletý restituent, který má tři akademické tituly. "Pokud to skutečně nehoří, vždycky jsem si vybíral i podle písemného a osobního projevu," říká otevřeně.

Podle osloveného brněnského makléře je prověřování nájemníků čím dál jednodušší. "Pochybuji, že si po tomto humbuku někdo dovolí říct do telefonu větu "majitel nechce Romy". Majitelé to budou dělat jinak, a paradoxně mnohem pečlivěji než dosud, kdy jim stačilo slyšet typické romské jméno v telefonu. Přístup k nájemnímu bydlení to vůbec nezlepší," myslí si.

Svědčí o tom například i inzerát, který se nedávno objevil na jednom celostátním inzertním serveru. Nabídka končila větou "zájemci nebudou diskriminováni, výběr nájemníka je však svobodným rozhodnutím pronajímatele".

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře