Reklama
reklama

Expert: Létat do Mnichova nebude levné

Ještě letos začne z Brna létat nová linka. Po měsících dohadů a spekulací se ukázalo, že spojí tuřanské letiště s Mnichovem. Zatímco vedení města chce lákat další, cestující doufají v lepší odletové časy.

Brno – Definici nízkonákladové linky, kde cestující vymění cenu za pohodlí a další faktory, plní bezezbytku linka irského Ryanairu z Brna do Londýna. Přistává tam pozdě večer, kdy je pozdě na schůzky, památky nebo i přestupy na zaoceánské lety, které navíc odlétají z letiště Heathrow. Na mnichovském letišti by to podle brněnských cestujících mohlo být jinak. „Létat někam skoro na noc je v mnohých ohledech nepraktické, protože první věc, kterou člověk po přistání řeší, je doprava do hotelu, nic jiného už se nedá stíhat. Ideální by byl jeden let ráno a jeden večer, tak snad to do Mnichova bude kolem osmé,“ doufá Simona Kubíčková, která z Brna létá do Londýna na pracovní schůzky. Jenže to v případě nízkonákladových společností asi nevyjde. „Letadlo, které se v Brně otočí kolem páté večer, za ten den udělá tři další otočky v lepších destinacích. I když myslím, že časem by se naplnil i ranní let,“ říká ekonom Martin Kroupa. A jak dodává, většina cestujících bude z nové linky do Mnichova těžce zklamána, bez ohledu na čas odletu. „Bude to business linka s běžnými cenami.

Myslím, že naprostou většinu cestujících budou tvořit takoví, kterým letenky koupí zaměstnavatel. Neakční cenu odhaduji na čtyři tisíce korun v jednom směru,“ dodává Kroupa. O další linky do Brna má usilovat nová společnost, kterou chce založit město Brno. „Z Brna by tak cestující mohli sice s přestupem, ale s jedinou letenkou a navazujícími spoji snadno doletět do důležitých světových destinací. Na to, že právě takové letecké spojení Brnu chybí, dlouhodobě naráží jak podnikatelé a investoři, tak vědecko-výzkumná pracoviště či vysoké školy,“ vysvětluje Zuzana Taušová z tiskového odboru brněnského magistrátu.

Právě tak se podle Kroupy bude utvářet cílová skupina. „V prvé řadě to usnadní řadu věcí v akademické, vědecké a podnikatelské sféře. Pokud sem chce město Brno přitáhnout více turistů, musí sem létat z letiště, které preferují oni, což nesmí být Vídeň,“ říká.

Společnost BMI Regional provozuje letadla pro necelých padesát cestujících, letadla nízkonákladových společností jich pojmou asi 190. „To by paradoxně mohla být velká výhoda pro cestující, jejichž čas je drahý, protože by nemuseli čekat desítky minut na odbavení,“ dodává ekonom.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře