Reklama
reklama

EXKLUZIVNĚ: Brňan vezl uprchlíky. Podle Britů "o nich určitě věděl"

Kamiony plné nelegálních uprchlíků, kteří se snaží dostat do Velké Británie, mají i české registrační značky. Podle vyprávění řidičů černí pasažéři po otevření návěsů utíkají, nebo jsou "propuštěni", aby to o několik hodin později zkusili znovu. Mnohem hůře na tom jsou řidiči, kteří utéci nemohou. Čekají je velké problémy s britskou Border Force, tedy "cizineckou a pohraniční policií". To je i případ asi čtyřicetiletého muže z Brněnska, kterému Border Force ještě na kontinentu "našla" v útrobách více než deset uprchlíků. A teď tvrdí, že o nich musel vědět.

Muž si nepřál být jmenován, redakce jeho jméno zná. Stejně tak nelze uvést přesné počty uprchlíků a jejich národnost, které by řidiče mohly identifikovat. Od britských orgánů si po prohlídce kamionu vyslechl to, co mnozí další řidiči kamionu. "Není možné, že byste o uprchlících ve svém vozidle nevěděl". Prý je tak jen na něm, aby to prokázal. Samotná Border Force v instrukcích pro přepravce, které jsou veřejně dostupné, píše o doporučených opatřeních. Podle toho, zda je majitelé kamionů a řidiči dodržují, se následně vyměřují i pokuty. Brněnskému řidiči však problémy neskončily jen u pokuty, po které by mohl pokračovat nebo se alespoň otočit a vrátit do České republiky. "Jako profesionál, který se věnuje kamionové dopravě deset let, jste měl tuto situaci předvídat," dočetl se v protokolu, který má k dispozici i jeho zaměstnavatel. "Britové na dálku vyslýchají i nás, poslali seznam otázek k vyjádření, a podle toho se dává pokuta ve správním řízení," vysvětluje podnikatel.

Mimo jiné to ukazuje na to, že "nájezdy" uprchlíků na kamiony se neomezují jen na Calais a další terminály. Britové totiž v rámci vyšetřování zjišťují, kde řidiči uskutečnili posledních pět zastávek a jestli na těchto zastávkách kontrolují neporušenost návěsu. Brňan jel se skříňovým návěsem, takže nešlo o klasické proříznutí plachty.

Britské ministerstvo vnitra se během pěti dnů nevyjádřilo k otázce, kolik českých řidičů nyní čelí správnímu řízení nebo dokonce trestnímu stíhání v souvislosti s převozem nelegálních uprchlíků. Na svých stránkách nicméně nabízí příručku "jak se vyhnout pokutě" (kvůli nelegálním imigrantům). Ta ale obsahuje naprosté banality.

- Získejte od vašeho zaměstnavatele psané pokyny o zajištění bezpečnosti vozidla a kontrolní seznam.
- Pokud je to možné, kontrolujte při nakládání vozidlo, abyste se ujistili, že do vozidla nevstoupí žádná neoprávněná osoba.
- Zkontrolujte textilní části na vozidle (nástavba/ plachta) a poznačte si jakékoliv poškození do kontrolního seznamu.
- Zajistěte vozidlo. Zamkněte integrální dveře a zajistěte je visacím zámkem. Pro vozidla s plachtou použijte kvalitní lanko, zajištěné robustním visacím zámkem nebo plombou. Číslo plomby si poznačte do kontrolního seznamu nebo CMR.
- Během cesty po každé zastávce zkontrolujte plachtu a zajištění vozidla.
- Pokud  najdete  známky  poškození  nebo  porušení  nebo  neoprávněného  vniknutí, zkontrolujte náklad a nákladový prostor a opět zajistěte bezpečnostní zařízení
Zdroj: www.gov.uk

"Všechny tyto kroky děláme běžně kvůli bezpečnosti nákladu i po cestě jen po republice," říká majitel přepravní firmy. Navíc podle něj Britové postupují nelogicky. "Řekněme, že je zámek neporušený. Je jasné, že pak nevinný řidič netuší, jak se mu tam ti lidé dostali, ale podle úřadů o nich věděl. Jak tedy může dokázat nevinu, že udělal všechno, ale stejně mu tam vlezli?" ptá se.

Britská Border Force ale i v případě brněnského řidiče trvá na tom, že řidiči mohou nelegální uprchlíky ve svém kamionu odhalit už před vjezdem do takzvané "britské kontrolní zóny", tedy prostoru na francouzském území. Když teď BF píše české dopravní firmě, snaží se zjisit, jestli zaměstnavatel řidiči poskytl onen kontrolní seznam úkonů, o kterém se píše i v příručce. Než zjistí, kdo nese jaký díl viny, může řidič skončit i ve vazbě.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře