Reklama
reklama

Elektrobus bude tento týden brázdit Brno

Na veletrhu Eurotrans, který se 8. až 10. října uskuteční na brněnském výstavišti, se také představí elektrobusy a hovořit se bude o možnosti jejich využití v městské hromadné dopravě. Vůz poháněný elektřinou si zároveň vyzkouší i brněnský dopravní podnik.

Konference Mobilita budoucnosti se uskuteční v pavilonu G2. Její návštěvníci se mohou těšit na seminář nazvaný Elektrické autobusy pro město s podtitulem Současnost a budoucnost elektrobusů, trolejbusů a hybridních autobusů. „Na semináři bude tato problematika probírána ze třech různých úhlů pohledu - současný a budoucí vývoj technologií pro elektrické autobusy, provozní zkušenosti dopravců s elektrickými autobusy a finanční a sociálně ekonomické hodnocení elektrických autobusů a problémy jejich financování,“ láká Jiří Palupa z Veletrhů Brno.

Uskuteční se i ryze praktická ukázka přínosu elektrobusů pro městskou hromadnou dopravu. Od 7. do 11. října bude totiž Dopravní podnik města Brna v praxi zkoušet elektrobus SIEMENS-RAMPINI s přepravní kapacitou 40 osob, který k testování zapůjčil jeho vídeňský protějšek. „Elektrobus SIEMENS-RAMPINI je výjimečný tím, že se během své služby na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do vedení. Dnes se tato energie, pokud ji nespotřebuje jiné vozidlo jedoucí ve stejném úseku tratě, maří v brzdových odpornících vozidla,“ říká provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček, který na úterním semináři také vystoupí.

Díky tomuto rychlému a lehce přístupnému druhu nabíjení nemusí mít vůz tak velké baterie, které by byly na úkor prostoru pro cestující, a zároveň je možné v něm v zimě elektřinou zatopit a v létě j pak použít na klimatizaci. Jak dodává mluvčí podniku Linda Hailichová, Brno je díky hutné síti trolejového vedení pro tento typ elektrobusu velmi vhodné.

Čtyřdenní testování vozu proběhne zejména na turistických linkách. „Budeme na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky mimo jízdní řád bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen,“ upřesnila Hailichová s tím, že pasažéři budou požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž na jízdu vyjádří svůj názor.

Brněnský dopravní podnik už elektrobusy  - konkrétně litevský AMZ a české vozidlo STRATOS - testoval v červenci a září. Zkoušení elektrobusů je součástí projektu EU Civitas Plus II, jehož prioritou je právě také rozvoj elektormobility ve městech. Po vyhodnocení všech tří testů se předpokládá, že se tento typ vozů v brněnských ulicích v příštím roce objeví v pravidelném provozu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře