Reklama
reklama

Elektrobus bude tento týden brázdit Brno

Na veletrhu Eurotrans, který se 8. až 10. října uskuteční na brněnském výstavišti, se také představí elektrobusy a hovořit se bude o možnosti jejich využití v městské hromadné dopravě. Vůz poháněný elektřinou si zároveň vyzkouší i brněnský dopravní podnik.

Konference Mobilita budoucnosti se uskuteční v pavilonu G2. Její návštěvníci se mohou těšit na seminář nazvaný Elektrické autobusy pro město s podtitulem Současnost a budoucnost elektrobusů, trolejbusů a hybridních autobusů. „Na semináři bude tato problematika probírána ze třech různých úhlů pohledu - současný a budoucí vývoj technologií pro elektrické autobusy, provozní zkušenosti dopravců s elektrickými autobusy a finanční a sociálně ekonomické hodnocení elektrických autobusů a problémy jejich financování,“ láká Jiří Palupa z Veletrhů Brno.

Uskuteční se i ryze praktická ukázka přínosu elektrobusů pro městskou hromadnou dopravu. Od 7. do 11. října bude totiž Dopravní podnik města Brna v praxi zkoušet elektrobus SIEMENS-RAMPINI s přepravní kapacitou 40 osob, který k testování zapůjčil jeho vídeňský protějšek. „Elektrobus SIEMENS-RAMPINI je výjimečný tím, že se během své služby na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do vedení. Dnes se tato energie, pokud ji nespotřebuje jiné vozidlo jedoucí ve stejném úseku tratě, maří v brzdových odpornících vozidla,“ říká provozní ředitel dopravního podniku Jiří Valníček, který na úterním semináři také vystoupí.

Díky tomuto rychlému a lehce přístupnému druhu nabíjení nemusí mít vůz tak velké baterie, které by byly na úkor prostoru pro cestující, a zároveň je možné v něm v zimě elektřinou zatopit a v létě j pak použít na klimatizaci. Jak dodává mluvčí podniku Linda Hailichová, Brno je díky hutné síti trolejového vedení pro tento typ elektrobusu velmi vhodné.

Čtyřdenní testování vozu proběhne zejména na turistických linkách. „Budeme na svých webových stránkách aktuálně informovat o tom, na trase které linky mimo jízdní řád bude v jednotlivých dnech elektrobus nasazen,“ upřesnila Hailichová s tím, že pasažéři budou požádáni o vyplnění anketního lístku, v němž na jízdu vyjádří svůj názor.

Brněnský dopravní podnik už elektrobusy  - konkrétně litevský AMZ a české vozidlo STRATOS - testoval v červenci a září. Zkoušení elektrobusů je součástí projektu EU Civitas Plus II, jehož prioritou je právě také rozvoj elektormobility ve městech. Po vyhodnocení všech tří testů se předpokládá, že se tento typ vozů v brněnských ulicích v příštím roce objeví v pravidelném provozu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře