Reklama
reklama

Elegance i tradice. Špilberk vystavuje unikátní sbírku klobouků

Víc než stovka klobouků Magdalény Kopotové je vystavená v gotické síni na hradě Špilberku. Nejen, že paní Kopotová sbírá původní staré formy a historické klobouky, ale především sama vyrábí klobouky vlastní, autorské. K prohlédnutí jsou od 3. prosince na výstavě nazvané „A klobouk dělá dámu…“.  V rámci doprovodného programu čeká návštěvníky kromě komentovaných prohlídek dílna, módní přehlídka nebo fotoateliér.

Většinu sbírky paní Kopotové tvoří elegantní klobouky z doby první republiky. Jsou mezi nimi i slavné kousky, např. baret od Christiana Diora nebo klobouček od Elsy Schiaparelli. Zájem o historii, módu a tradiční řemeslo přerostl u Magdalény Kopotové ve vlastní tvůrčí práci. Klobouky vyrábí podle starých postupů z králičí či zaječí plsti na původních formách. Inspiruje ji styl první republiky, ale i současné trendy. Na svůj úplně první klobouk si dobře vzpomíná, vyrobila jej v roce 2012. „Byl z tmavě modré plsti, zdobený černým francouzským závojíčkem a říčními perlami,“ vzpomíná Magdaléna Kopotová. Od té doby vyrobila už stovku klobouků – 61 nejlepších je teď na Špilberku k vidění.

Kromě klobouků výstava nabídne i pohled do modistické dílny včetně potřebných nástrojů a odhalí, proč je technologie ruční výroby klobouků od středověku skoro stejná. „Plstěný polotovar se napaří a natáhne na dřevěnou formu, na níž musí řádně proschnout a vyžehlit se. Pak se opatrně sundá a může začít zdobení. Nakonec se do klobouku všívá rypsová stuha nebo značka výrobce,“ popisuje Kopotová. Osvědčený postup zaručuje vysokou kvalitu, proto se řemeslo už dlouho nemění. „Je to poctivá ruční práce, bohužel málokdo ji dnes pozná. Pravý klobouk drží tvar a nemá univerzální velikost,“ vysvětluje Kopotová.

Výstavu provází i bohatý doprovodný program. Už 9. prosince odpoledne budou mít všechny slečny a paní šanci odpočinout si od předvánočního shonu na akci „Dámská jízda mezi klobouky“. Čeká je přednáška historičky Ludmily Růženecké o pokrývkách hlavy a také focení v krásných dobových kloboucích ve fotoateliéru, speciální prohlídka výstavy i občerstvení. Akci završí módní přehlídka kloboukového spolku Dantes nazvaná „Proměny paní módy 20. až 50. let minulého století“.

A před Vánoci to stále není vše: 16. prosince bude na Špilberku od 15 hodin výtvarná dílna, kde si návštěvnice (ale i návštěvníci) budou moci vyrobit drobné ozdoby či dárky – organzové květiny, čelenky nebo fascinátory, tedy minikloboučky. Kdokoli si také bude moci přinést klobouk vlastní a nazdobit si jej.

V novém roce výstavu doprovodí ještě 13. ledna výměnný bazar klobouků, baretů a čepic, ale i šál, rukavic, šátků i dalších nepadnoucích vánočních dárků. Před koncem výstavy bude mít Magdaléna Kopotová dvě komentované prohlídky – 16. ledna ve 14 a 16 hodin. Výstava skončí 24. ledna. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Komentáře