Reklama
reklama

Držitelem Ceny Gustava Broma 2016 se stane Jan Konopásek

Český jazzový muzikant světového formátu Jan Konopásek je devatenáctým držitelem Ceny Gustava Broma za celoživotní přínos či významné dílo v oblasti jazzové hudby. Anketu pořádá Český rozhlas Brno s festivalem Jazzfest Brno.

Jan Konopásek (*1931) je legendárním muzikantem a skladatelem, parťákem Karla Velebného z počátku 60. let. Emigroval do Německa a do Spojených států amerických, po roce 1989 se znovu začal vracet do vlasti. Výčet jeho muzikantských angažmá je imponující, v Československu měl spolu s Karlem Velebným v některých formacích iniciační roli. Před svým odchodem do zahraničí hrál v Orchestru Karla Krautgartnera, Reduta kvintetu, Studiu 5, skupině S+HQ.

V Německu působil například v Sender Freies Berlin Orchestra, ve Spojených státech, kde se nakonec usadil, hrál ve slavných bigbandech Olivera Nelsona, Buddyho Riche, Lionela Hamptona, Guy Lombarda a dalších, vyučoval na prestižní jazzové škole Berklee School of Music v Bostonu.

Cenu Gustava Broma dostává Konopásek v roce, kdy oslaví 85. narozeniny. Z hodnocení ocitujme například hudebníka Přemysla Tomšíčka: „Od dětství nám (Jan Konopásek) byl a dodnes je velkým vzorem muzikality, srdnatosti a odvahy.“ Pro Jaromíra Honzáka a Davida Dorůžku je Jan Konopásek „ojedinělým českým představitelem jazzu světového formátu“.
Na druhém místě se v anketě umístil vynikající hudebník, skladatel a pedagog Matúš Jakabčic (*1961), třetí příčka patří publicistovi Vladimíru Kouřilovi (*1944), na čtvrtém místě se umístil trumpetista mezinárodního formátu a vůdčí muzikantská osobnost Big Bandu Gustava Broma Juraj Bartoš (*1967).

O páté místo se letos dělí zpěvák Tibor Lenský (*1940) s představitelem mladší generace Petrem Ostrouchovem (*1972). Nominováni ale byli také Jana Koubková, Pavel Klikar, Vilém Spilka, František Karnok, Rudolf Březina a Martin Brunner st.
V anketě o Cenu Gustava Broma hlasují hudebníci, publicisté, producenti, redaktoři či organizátoři festivalů. Už jen samotná nominace na tuto cenu znamená, že dotyčný zanechal svou činností nesmazatelnou stopu na poli českého a slovenského jazzu.
Jan Konopásek Cenu Gustava Broma 2016 slavnostně převezme z rukou ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého na koncertě Jazzfestu Brno 17. dubna v sále Sono Centra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Komentáře