Reklama
reklama

Držitelem Ceny Gustava Broma 2016 se stane Jan Konopásek

Český jazzový muzikant světového formátu Jan Konopásek je devatenáctým držitelem Ceny Gustava Broma za celoživotní přínos či významné dílo v oblasti jazzové hudby. Anketu pořádá Český rozhlas Brno s festivalem Jazzfest Brno.

Jan Konopásek (*1931) je legendárním muzikantem a skladatelem, parťákem Karla Velebného z počátku 60. let. Emigroval do Německa a do Spojených států amerických, po roce 1989 se znovu začal vracet do vlasti. Výčet jeho muzikantských angažmá je imponující, v Československu měl spolu s Karlem Velebným v některých formacích iniciační roli. Před svým odchodem do zahraničí hrál v Orchestru Karla Krautgartnera, Reduta kvintetu, Studiu 5, skupině S+HQ.

V Německu působil například v Sender Freies Berlin Orchestra, ve Spojených státech, kde se nakonec usadil, hrál ve slavných bigbandech Olivera Nelsona, Buddyho Riche, Lionela Hamptona, Guy Lombarda a dalších, vyučoval na prestižní jazzové škole Berklee School of Music v Bostonu.

Cenu Gustava Broma dostává Konopásek v roce, kdy oslaví 85. narozeniny. Z hodnocení ocitujme například hudebníka Přemysla Tomšíčka: „Od dětství nám (Jan Konopásek) byl a dodnes je velkým vzorem muzikality, srdnatosti a odvahy.“ Pro Jaromíra Honzáka a Davida Dorůžku je Jan Konopásek „ojedinělým českým představitelem jazzu světového formátu“.
Na druhém místě se v anketě umístil vynikající hudebník, skladatel a pedagog Matúš Jakabčic (*1961), třetí příčka patří publicistovi Vladimíru Kouřilovi (*1944), na čtvrtém místě se umístil trumpetista mezinárodního formátu a vůdčí muzikantská osobnost Big Bandu Gustava Broma Juraj Bartoš (*1967).

O páté místo se letos dělí zpěvák Tibor Lenský (*1940) s představitelem mladší generace Petrem Ostrouchovem (*1972). Nominováni ale byli také Jana Koubková, Pavel Klikar, Vilém Spilka, František Karnok, Rudolf Březina a Martin Brunner st.
V anketě o Cenu Gustava Broma hlasují hudebníci, publicisté, producenti, redaktoři či organizátoři festivalů. Už jen samotná nominace na tuto cenu znamená, že dotyčný zanechal svou činností nesmazatelnou stopu na poli českého a slovenského jazzu.
Jan Konopásek Cenu Gustava Broma 2016 slavnostně převezme z rukou ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého na koncertě Jazzfestu Brno 17. dubna v sále Sono Centra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře