Reklama
reklama

Držitelem Ceny Gustava Broma 2016 se stane Jan Konopásek

Český jazzový muzikant světového formátu Jan Konopásek je devatenáctým držitelem Ceny Gustava Broma za celoživotní přínos či významné dílo v oblasti jazzové hudby. Anketu pořádá Český rozhlas Brno s festivalem Jazzfest Brno.

Jan Konopásek (*1931) je legendárním muzikantem a skladatelem, parťákem Karla Velebného z počátku 60. let. Emigroval do Německa a do Spojených států amerických, po roce 1989 se znovu začal vracet do vlasti. Výčet jeho muzikantských angažmá je imponující, v Československu měl spolu s Karlem Velebným v některých formacích iniciační roli. Před svým odchodem do zahraničí hrál v Orchestru Karla Krautgartnera, Reduta kvintetu, Studiu 5, skupině S+HQ.

V Německu působil například v Sender Freies Berlin Orchestra, ve Spojených státech, kde se nakonec usadil, hrál ve slavných bigbandech Olivera Nelsona, Buddyho Riche, Lionela Hamptona, Guy Lombarda a dalších, vyučoval na prestižní jazzové škole Berklee School of Music v Bostonu.

Cenu Gustava Broma dostává Konopásek v roce, kdy oslaví 85. narozeniny. Z hodnocení ocitujme například hudebníka Přemysla Tomšíčka: „Od dětství nám (Jan Konopásek) byl a dodnes je velkým vzorem muzikality, srdnatosti a odvahy.“ Pro Jaromíra Honzáka a Davida Dorůžku je Jan Konopásek „ojedinělým českým představitelem jazzu světového formátu“.
Na druhém místě se v anketě umístil vynikající hudebník, skladatel a pedagog Matúš Jakabčic (*1961), třetí příčka patří publicistovi Vladimíru Kouřilovi (*1944), na čtvrtém místě se umístil trumpetista mezinárodního formátu a vůdčí muzikantská osobnost Big Bandu Gustava Broma Juraj Bartoš (*1967).

O páté místo se letos dělí zpěvák Tibor Lenský (*1940) s představitelem mladší generace Petrem Ostrouchovem (*1972). Nominováni ale byli také Jana Koubková, Pavel Klikar, Vilém Spilka, František Karnok, Rudolf Březina a Martin Brunner st.
V anketě o Cenu Gustava Broma hlasují hudebníci, publicisté, producenti, redaktoři či organizátoři festivalů. Už jen samotná nominace na tuto cenu znamená, že dotyčný zanechal svou činností nesmazatelnou stopu na poli českého a slovenského jazzu.
Jan Konopásek Cenu Gustava Broma 2016 slavnostně převezme z rukou ředitele Českého rozhlasu Brno Jaromíra Ostrého na koncertě Jazzfestu Brno 17. dubna v sále Sono Centra.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře