Reklama
reklama

Dobrovolníci postavili na Ukrajině domek pro matku a dceru

Dvanáct brněnských dobrovolníků postavilo během devíti dní jednoduchý domek se suchým záchodem v ukrajinské romské osadě Svaljava. Radimu Kupcovi se totiž podařilo prostřednictvím sociální sítě uspořádat soukromý projekt humanitární pomoci pro devatenáctiletou matku a její dceru. Projekt nazval Mária a Mária, podle jejich jmen.

V samém srdci tábora našel v srpnu Radim Krpec Márii s dcerkou Márií. Mladá žena, která přišla o muže s malým děvčátkem, zoufale přežívala hluboko pod prahem absolutní bídy. Domek se jim před dvěma lety rozpadl, žily v jeho ruinách a dokázaly v nich přečkat zachumlané ve starých dekách a hadrech krutou ukrajinskou zimu. Nikdo jim nepomohl, až skupina dobrovolníků z Brna. 

„Ta děvčata žila uprostřed komunity, která čítá čtyři a půl tisíce lidí, a která jim nedokázala dvě zimy pomoci. Nechali je žít uprostřed osady, v zemi, v hadrech. Tvrdily, že jsou prokleté. Věděl jsem, že když jim nepomůžu já, tak nikdo," popsal své dojmy Kupec.

Cílem projektu bylo postavit Mariím jednoduchý domek se suchým záchodem,  naučit je základům hygieny a sociálního chování a opatřit pro ně doklady. Kromě domu nakonec dostala společensky vyloučená rodina i další humanitární pomoc v podobě jídla, oblečení, hraček nebo nářadí. Projekt Mária a Mária ukázal, že lidé můžou pomáhat i bez účasti veřejných organizací. A je jedno, jestli jde o pomoc romské rodině na Ukrajině nebo stařence v sousedním bytě.

„Mám krásný pocit. Malá spala ve své posteli, z komína se kouří, v domě je teplo,“ shrnul organizátor celé akce Radim Kupec poté, co už malý domek stál.

Maminka malé Márie se ale v osadě celý týden neukázala. Podle místních lidí odjela na sběr brambor. Novostavbu tak dobrovolníci předali pouze malé Márii v opatrovnictví místní řádových sester, které se také do projektu zapojily. Budou se o děvčata, po odjezdu dobrovolníků v Brna, starat.

Stavbou domku ale humanitární projekt zdaleka nekončí, tým dobrovolníků se do zakarpatské Svaljavy ještě několikrát vrátí. Zatím mají zprávy od řádových sester, že se matka k dceři vrátila. „Vracíme se na Ukrajinu 25. října. Co tam pak na jaře najdeme, nevím. Doufám, že dům najdeme v pořádku a bude v něm rodina, která žije pohromadě. Pokud to tak bude, tak projekt bude pokračovat, pokud to tak nebude, budeme se realizovat někde jinde," konstatoval Kupec ještě před odjezdem na Ukrajinu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře