Reklama
reklama

Dobrovolníci postavili na Ukrajině domek pro matku a dceru

Dvanáct brněnských dobrovolníků postavilo během devíti dní jednoduchý domek se suchým záchodem v ukrajinské romské osadě Svaljava. Radimu Kupcovi se totiž podařilo prostřednictvím sociální sítě uspořádat soukromý projekt humanitární pomoci pro devatenáctiletou matku a její dceru. Projekt nazval Mária a Mária, podle jejich jmen.

V samém srdci tábora našel v srpnu Radim Krpec Márii s dcerkou Márií. Mladá žena, která přišla o muže s malým děvčátkem, zoufale přežívala hluboko pod prahem absolutní bídy. Domek se jim před dvěma lety rozpadl, žily v jeho ruinách a dokázaly v nich přečkat zachumlané ve starých dekách a hadrech krutou ukrajinskou zimu. Nikdo jim nepomohl, až skupina dobrovolníků z Brna. 

„Ta děvčata žila uprostřed komunity, která čítá čtyři a půl tisíce lidí, a která jim nedokázala dvě zimy pomoci. Nechali je žít uprostřed osady, v zemi, v hadrech. Tvrdily, že jsou prokleté. Věděl jsem, že když jim nepomůžu já, tak nikdo," popsal své dojmy Kupec.

Cílem projektu bylo postavit Mariím jednoduchý domek se suchým záchodem,  naučit je základům hygieny a sociálního chování a opatřit pro ně doklady. Kromě domu nakonec dostala společensky vyloučená rodina i další humanitární pomoc v podobě jídla, oblečení, hraček nebo nářadí. Projekt Mária a Mária ukázal, že lidé můžou pomáhat i bez účasti veřejných organizací. A je jedno, jestli jde o pomoc romské rodině na Ukrajině nebo stařence v sousedním bytě.

„Mám krásný pocit. Malá spala ve své posteli, z komína se kouří, v domě je teplo,“ shrnul organizátor celé akce Radim Kupec poté, co už malý domek stál.

Maminka malé Márie se ale v osadě celý týden neukázala. Podle místních lidí odjela na sběr brambor. Novostavbu tak dobrovolníci předali pouze malé Márii v opatrovnictví místní řádových sester, které se také do projektu zapojily. Budou se o děvčata, po odjezdu dobrovolníků v Brna, starat.

Stavbou domku ale humanitární projekt zdaleka nekončí, tým dobrovolníků se do zakarpatské Svaljavy ještě několikrát vrátí. Zatím mají zprávy od řádových sester, že se matka k dceři vrátila. „Vracíme se na Ukrajinu 25. října. Co tam pak na jaře najdeme, nevím. Doufám, že dům najdeme v pořádku a bude v něm rodina, která žije pohromadě. Pokud to tak bude, tak projekt bude pokračovat, pokud to tak nebude, budeme se realizovat někde jinde," konstatoval Kupec ještě před odjezdem na Ukrajinu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře