Reklama
reklama

Do příštího roku vstupují lidé s optimismem, ne však vůči politice

Svůj osobní život v roce 2014 vidí lidé spíš optimisticky. Netýká se to však hodnocení národní politiky, ekonomiky nebo sociálních otázek, kde je jejich očekávání převážně pesimistické. Vyplývá to z prvních výsledků mezinárodního výzkumu Naděje 2014, do které se Česká republika zapojila vůbec poprvé díky Psychologickému ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Během listopadu odpovědělo v internetovém dotazníkovém šetření více než 1400 respondentů ve věku 15 až 75 let. Převážná většina z nich byly ženy.

„První výsledky analýzy dat ukazují, že i když to tak nemusí vypadat, mezi lidmi naděje stále je,“ zhodnotila prvotní výstupy šetření garantka výzkumu pro Českou republiku Alena Slezáčková z Psychologického ústavu Filozofické fakulty. Nejčastěji dotazovaní vkládají naději sami v sebe a pro mnoho lidí jsou zdrojem naděje i životní partneři a přátelé. „Průzkum ukázal, že významné pro naše osobní naděje jsou i příklady jiných lidí, kteří si umějí v životě poradit,“ uvedla psycholožka.    

Důraz na mezilidské vztahy je patrný i z toho, co si lidé do příštího roku nejvíce přejí. Na prvním místě je šťastné partnerství, manželství a rodina. Hodně lidí touží po dobrém zdraví a harmonii v životě a na čtvrtém místě v celkovém hodnocení jsou dobré a důvěrné vztahy s druhými lidmi. Přání mít více peněz nebo být úspěšný v práci se ve výzkumu ocitly na opačném konci žebříčku.  

Při naplňování svých představ a nadějí lidé využívají různé strategie. Nejčastěji se snaží analyzovat okolnosti svého života a přemýšlet o nich. Druhou z často uváděných možností je, že lidé čtou a informují se, a na pomyslném třetím místě je přijímání zodpovědnosti a angažování se. „Respondenti tedy dávají přednost racionálnímu a aktivnímu přístupu k naplňování svých nadějí,“ doplnila Slezáčková.

Zatímco mezi muži a ženami nejsou rozdíly v přáních a očekáváních příliš veliké, v různých věkových kategoriích se liší. Ohledně osobního života jsou pro příští rok nejoptimističtější mladí lidé mezi 18 a 29 lety, nejméně optimismu mají lidé nad 60 let. V otázkách národní politiky jsou nejpesimističtější lidé mezi 30 a 39 lety.

Mezinárodní průzkum umožní také srovnání se zapojenými zeměmi, v současnosti je k dispozici základní srovnání se Švýcarskem. Podle něj jsou Češi méně optimističtí než Švýcaři. Češi jsou také  méně spokojení s mezilidskými vztahy a vykazují menší míru naděje. Na rozdíl od Švýcarů však lidé v České republice vidí svůj život jako více smysluplný.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Komentáře