Reklama
reklama

Do příštího roku vstupují lidé s optimismem, ne však vůči politice

Svůj osobní život v roce 2014 vidí lidé spíš optimisticky. Netýká se to však hodnocení národní politiky, ekonomiky nebo sociálních otázek, kde je jejich očekávání převážně pesimistické. Vyplývá to z prvních výsledků mezinárodního výzkumu Naděje 2014, do které se Česká republika zapojila vůbec poprvé díky Psychologickému ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Během listopadu odpovědělo v internetovém dotazníkovém šetření více než 1400 respondentů ve věku 15 až 75 let. Převážná většina z nich byly ženy.

„První výsledky analýzy dat ukazují, že i když to tak nemusí vypadat, mezi lidmi naděje stále je,“ zhodnotila prvotní výstupy šetření garantka výzkumu pro Českou republiku Alena Slezáčková z Psychologického ústavu Filozofické fakulty. Nejčastěji dotazovaní vkládají naději sami v sebe a pro mnoho lidí jsou zdrojem naděje i životní partneři a přátelé. „Průzkum ukázal, že významné pro naše osobní naděje jsou i příklady jiných lidí, kteří si umějí v životě poradit,“ uvedla psycholožka.    

Důraz na mezilidské vztahy je patrný i z toho, co si lidé do příštího roku nejvíce přejí. Na prvním místě je šťastné partnerství, manželství a rodina. Hodně lidí touží po dobrém zdraví a harmonii v životě a na čtvrtém místě v celkovém hodnocení jsou dobré a důvěrné vztahy s druhými lidmi. Přání mít více peněz nebo být úspěšný v práci se ve výzkumu ocitly na opačném konci žebříčku.  

Při naplňování svých představ a nadějí lidé využívají různé strategie. Nejčastěji se snaží analyzovat okolnosti svého života a přemýšlet o nich. Druhou z často uváděných možností je, že lidé čtou a informují se, a na pomyslném třetím místě je přijímání zodpovědnosti a angažování se. „Respondenti tedy dávají přednost racionálnímu a aktivnímu přístupu k naplňování svých nadějí,“ doplnila Slezáčková.

Zatímco mezi muži a ženami nejsou rozdíly v přáních a očekáváních příliš veliké, v různých věkových kategoriích se liší. Ohledně osobního života jsou pro příští rok nejoptimističtější mladí lidé mezi 18 a 29 lety, nejméně optimismu mají lidé nad 60 let. V otázkách národní politiky jsou nejpesimističtější lidé mezi 30 a 39 lety.

Mezinárodní průzkum umožní také srovnání se zapojenými zeměmi, v současnosti je k dispozici základní srovnání se Švýcarskem. Podle něj jsou Češi méně optimističtí než Švýcaři. Češi jsou také  méně spokojení s mezilidskými vztahy a vykazují menší míru naděje. Na rozdíl od Švýcarů však lidé v České republice vidí svůj život jako více smysluplný.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře