Reklama
reklama

Diplomová práce o obytné krajině v příměstské oblasti Útěchova zaujala porotu

Již po jedenácté uspořádal Jihomoravský kraj ve spolupráci s Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání Soutěž studentských prací s tematikou životního prostředí a ekologie se vztahem k území Jihomoravského kraje. Letos soutěžilo 29 účastníků z různých vědeckých oborů z celkem dvanácti fakult šesti vysokých škol. Ve středu byli vyhlášeni výherci na slavnostní studentské konferenci.

Odborná komise složená z akademických pracovníků, představitelů nevládních organizací a odborníků z praxe i z neziskového sektoru v letošním ročníku soutěže hodnotila celkem 29 prací, z toho 10 bakalářských a 19 magisterských. Spektrum témat bylo skutečně široké – od atomové spektrometrie či fylogenetiky přes ekonometrické modely až po návrh atlasu či environmentální souvislosti života v klášteře.

V kategorii diplomových prací se nejlépe umístila Jana Zuntychová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity s tématem Suburbánní výstavba jako obytná krajina. Jádrem práce je unikátní pojetí suburbánního prostoru na příkladu brněnského Útěchova. Obsahově i myšlenkově zdařilá práce přináší přenositelné řešení problému suburbánní sídelní kaše, se kterým se potýká snad každá obec, městys i město (nejen) v zázemí Brna.

V kategorii bakalářských prací uspěla Eliška Nekvapilová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s tématem Použití poloparazitů r. Rhinanthus v projektech obnovy květnatých luk. Autorka předložila vyzrálý text postavený na mimořádném rozsahu práce v terénu, založené na aplikaci nové metody pro oslabení růstu trav při obnově květnatých luk. Výsledky této práce jsou přenositelné na jiné lokality v Jihomoravském kraji.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo ve středu v prostorách Krajského úřadu Jihomoravského kraje na studentské konferenci. Ocenění absolventi zde prezentovali své práce a výsledky, ke kterým dospěli.

„Vzhledem k vysoké kvalitě přihlášených prací udělila komise hodnotitelů čtyři zvláštní ceny, tedy nejvíce za dobu konání soutěže. Deset udělených cen si rozdělili studenti šesti fakult čtyř vysokých škol,“ uvádí koordinátor soutěže Jan Trávníček z Lipky. „Těší nás vysoký zájem studentů i to, že letošní ročník přilákal také studenty jiných než jen jihomoravských univerzit, zastoupena byla rovněž Olomouc a České Budějovice. Současně je třeba vyzdvihnout kvalitu přihlášených prací – hodnotitelé letos označili dvě třetiny přihlášených textů za vynikající,“ doplnila Anna Hubáčková, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu.

Soutěž pro studenty vysokých škol každoročně pořádá Jihomoravský kraj ve spolupráci s Lipkou – školským zařízením pro environmentální vzdělávání a Ekologickým institutem Veronica.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře