Reklama
reklama

Dinosauří zub i bludný kámen. V Geoparku si lidé mohou různé horniny osahat

Novou učební pomůcku a turistickou atrakci zároveň představila v sobotu u příležitosti Dne vědy Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. V historickém areálu fakulty v Kotlářské ulici otevřela nový Geopark, kde si může každý návštěvník prohlédnout a osahat různé typy hornin vyskytujících se na území České republiky.

Veřejnosti jsou přístupné také mineralogické a paleontologické sbírky ústavu geologických věd, jejichž součástí je také dinosauří zub, který nedávno identifikoval jeden ze studentů.

„Rádi bychom ke geologii přitáhli více studentů základních a středních škol. Protože se geologie na školách neučí samostatně, ale jen jako součást biologie nebo zeměpisu, rozhodli jsme se jít touto cestou,“ zdůvodnila Kateřina Zachovalová z ústavu geologických věd.

Zatímco exponáty paleontologických a mineralogických sbírek budou k vidění v suterénu budovy číslo 11, kusy hornin tvořících Geopark jsou rozmístěny přímo v areálu. „Obdobné parky vznikají i jinde ve světě, jde ale většinou o řadu kamenů vedle sebe. My jsme na jejich rozmístění spolupracovali s architektem, takže fungují také jako estetický prvek,“ popsal geolog Rostislav Melichar, který s nápadem přišel.

Po areálu je v součanosti rozmístěno 24 kusů hornin, na kterých lze díky jejich velikosti sledovat nejen strukturu, ale i vztahy mezi různými druhy hornin navzájem. Kameny pochází z českých lokalit, postupně přibudou ještě další z Moravy a v parku by jich nakonec mělo být 40. Podrobnosti o každém exponátu se návštěvníci dozvědí z doprovodných tabulek, na kterých je vždy informace o tom, odkud přesně konkrétní kámen pochází, jak je starý a kam je řazený v klasifikaci hornin. Dočíst se mohou také zajímavosti o tom, odkud se do Brna dostal bludný balvan, který pamatuje dobu ledovou, nebo o tom, jaké druhy živočichů se dochovaly ve formě zkamenělin v dalším z kusů hornin.

Do Geoparku mohou zájemci přijít kdykoliv, když je areál fakulty otevřený, vstupné se neplatí. Výstava paleontologických a mineralogických sbírek bude mimo Den vědy přístupná vždy jedno dopoledne a jedno odpoledne v týdnu. Podrobnější informace budou od soboty k dispozici na webu Mendelova muzea MU (http://www.mendelmuseum.muni.cz/ ), v jehož rezervačním systému bude také možné objednat komentované prohlídky pro školní třídy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře