Reklama
reklama

Den Brna opět připomene slavné historické okamžiky

Rok 1645, poslední fáze třicetileté války. 112 dní obléhání Brna švédskými vojsky. Slavné vítězství sveřepé brněnské obrany vedené plukovníkem Raduitem de Souchesem. I letos proběhnou oslavy této zásadní historické události a 12. a 13. srpna Den Brna opět přinese kostýmované průvody, bitevní scény, dobový jarmark a mnoho dalšího.

Den Brna 2016 je připomínkou vítězství Brňanů, kteří 15. srpna 1645 odrazili útoky několikanásobné švédské přesily na šesti místech ve městě. Po tomto neúspěchu skončilo dlouhé obléhání města a generál Torstenson se svým vojskem odtáhl od brněnských hradeb. „Den Brna je tradiční akce, která připomíná tuto slavnou historickou událost a současně v srpnu baví obyvatele města a láká i zahraniční turisty,“ přibližuje akci Petra Rusňáková, brněnská radní.

Pro letošní rok Turistické informační centrum města Brna připravilo na 12. a 13. srpna opět bohatý tematický program. „Jeho ústředním bodem je sobotní znázornění válečné epizody na Kraví hoře, které jsme připravili ve spolupráci se Společností 1645. Právě Kraví hora je totiž historicky tím strategickým místem, odkud Švédové vedli svoje ostřelování města,“ dodává Janulíková, z  TICmB.

Pátek 12. srpna 2016

Program oslav Dne Brna 2016 začne v pátek 12. srpna dopoledne dobovým jarmarkem na náměstí Svobody, kde se pak v 15 hodin uskuteční slavnostní zahájení, v 18 hodin nástup městské hotovosti (Společnost 1645) a následně pochod centrem města. Součástí pátečního programu budou i netradiční prohlídky podzemí (Labyrint pod Zelným trhem, od 19 do 22 hodin) a komentované prohlídky kapucínské hrobky (od 19 do 21 hodin). Brněnský biskup Vojtěch Cikrle bude celebrovat pontifikální bohoslužbu Na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna, při níž vystoupí Dómský smíšený sbor Brno a Bfs Beseda brněnská (katedrála sv. Petra a Pavla v 19 hodin).

Sobota 13. srpna 2016

Hlavním dnem oslav bude sobota 13. srpna. Na náměstí Svobody se mezi vojenským ležením bude opět konat jarmark. V 11 hodin projde velký průvod vojska ulicemi Brna a vojáci položí kytice u hrobu Raduita de Souches v kostele sv. Jakuba. Představí se šermířské skupiny, například Duel Brno, a v 16 hodin vyrazí vojsko z centra města na Kraví Horu. Programovým vrcholem oslav Dne Brna budou na Kraví hoře vystoupení historických hudebních skupin, jezdeckých féerií a komponované bitevní ukázky. V 18 hodin to bude ukázka z obléhání Brna v roce 1645 a od 21.15 hodin ohňostroj s názvem „Poslední útok na Brno“. 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře