Reklama
reklama

Dalších třicet zastávek ukazuje přesné odjezdy spojů

Zjistit přesný čas odjezdu spoje nebo se včas dozvědět o výluce a náhradní dopravě. Na třiceti zastávkách se tyto důležité údaje cestujícím dozví z informačních panelů, které byly nainstalovány už na podzim loňského roku.

„Několik měsíců byl celý systém v testovacím režimu a teprve v lednu jsme jej oficiálně převzali od dodavatele. Nyní můžeme plně garantovat správnou funkci zobrazování odjezdů podle aktuální polohy vozidel,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Na vybraných třiceti zastávkách MHD v Brně bylo nainstalováno celkem 55 elektronických informačních panelů (zkratka ELP) – 52 z nich je přímo na zastávkách, tři panely jsou na dispečinku DPMB a slouží k tvorbě grafiky, zadávání informací do systému a zobrazování stavu jednotlivých zastávek. S novými panely se cestující setkají na těchto trasách tramvajové dopravy: Mendlovo náměstí - Bystrc Ečerova; Židovský hřbitov – Stránská skála, smyčka; Vsetínská – Dunajská (směr na Starý Lískovec); Čertova rokle na Lesné a v trase Bohunická – Tyršova (směr na Modřice).

Jedná se o rozšíření počtu, v předchozích letech instalovaných, informačních panelů pro cestující veřejnost a zkvalitnění cestování. Výběr zastávek byl poměrně náročný a doznal závěrečné podoby na jaře loňského roku. „Jednotlivé zastávky, kam byly panely umístěny, jsme zvolili s ohledem na situace, kdy ve vybraných lokalitách z různých příčin nemůže jet tramvaj a je potřeba cestující na zastávkách dostatečně informovat o náhradní dopravě,“ doplnil Jaromír Holec, technický ředitel DPMB.

Informační panely jsou určeny pro zobrazování informací o času odjezdu všech vozidel zařazených do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK), tedy tramvají, trolejbusů a autobusů. Informace o aktuální poloze všech těchto vozidel jsou dostupné v systému RIS DPMB (Řídicí informační systém) a systému SPRINTER na Centrálním dispečinku Jihomoravského kraje, kde jsou data vyhodnocována a na základě skutečné polohy vozidla jsou odeslána ke zobrazení na informační panely.

Vedle informací o aktuálních odjezdech vozidel může panel zobrazit i aktuální informaci o změně v dopravě – tu pošle pracovník dispečinku (DPMB nebo Kordis) v textové podobě. Prostřednictvím jednotlivých panelů může také dispečer k cestujícím čekajícím na zastávce vyslat mluvené hlášení. Všechny panely na zastávkách jsou dále vybaveny kamerami umožňujícími zjistit aktuální stav na zastávce a systémem komunikujícím s ovladači používanými nevidomými a umí po zadání povelu veškeré informace poskytnout i hlasově.

Pořízení 55 nových informačních panelů a jejich instalace stála celkem deset milionů korun, 85 % těchto nákladů je uhrazeno dotací z fondu ROP Jihovýchod. Oficiální název projektu je „Instalace elektronických informačních panelů na tramvajové zastávky“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře