Reklama
reklama

Dalších třicet zastávek ukazuje přesné odjezdy spojů

Zjistit přesný čas odjezdu spoje nebo se včas dozvědět o výluce a náhradní dopravě. Na třiceti zastávkách se tyto důležité údaje cestujícím dozví z informačních panelů, které byly nainstalovány už na podzim loňského roku.

„Několik měsíců byl celý systém v testovacím režimu a teprve v lednu jsme jej oficiálně převzali od dodavatele. Nyní můžeme plně garantovat správnou funkci zobrazování odjezdů podle aktuální polohy vozidel,“ vysvětlil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Na vybraných třiceti zastávkách MHD v Brně bylo nainstalováno celkem 55 elektronických informačních panelů (zkratka ELP) – 52 z nich je přímo na zastávkách, tři panely jsou na dispečinku DPMB a slouží k tvorbě grafiky, zadávání informací do systému a zobrazování stavu jednotlivých zastávek. S novými panely se cestující setkají na těchto trasách tramvajové dopravy: Mendlovo náměstí - Bystrc Ečerova; Židovský hřbitov – Stránská skála, smyčka; Vsetínská – Dunajská (směr na Starý Lískovec); Čertova rokle na Lesné a v trase Bohunická – Tyršova (směr na Modřice).

Jedná se o rozšíření počtu, v předchozích letech instalovaných, informačních panelů pro cestující veřejnost a zkvalitnění cestování. Výběr zastávek byl poměrně náročný a doznal závěrečné podoby na jaře loňského roku. „Jednotlivé zastávky, kam byly panely umístěny, jsme zvolili s ohledem na situace, kdy ve vybraných lokalitách z různých příčin nemůže jet tramvaj a je potřeba cestující na zastávkách dostatečně informovat o náhradní dopravě,“ doplnil Jaromír Holec, technický ředitel DPMB.

Informační panely jsou určeny pro zobrazování informací o času odjezdu všech vozidel zařazených do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK), tedy tramvají, trolejbusů a autobusů. Informace o aktuální poloze všech těchto vozidel jsou dostupné v systému RIS DPMB (Řídicí informační systém) a systému SPRINTER na Centrálním dispečinku Jihomoravského kraje, kde jsou data vyhodnocována a na základě skutečné polohy vozidla jsou odeslána ke zobrazení na informační panely.

Vedle informací o aktuálních odjezdech vozidel může panel zobrazit i aktuální informaci o změně v dopravě – tu pošle pracovník dispečinku (DPMB nebo Kordis) v textové podobě. Prostřednictvím jednotlivých panelů může také dispečer k cestujícím čekajícím na zastávce vyslat mluvené hlášení. Všechny panely na zastávkách jsou dále vybaveny kamerami umožňujícími zjistit aktuální stav na zastávce a systémem komunikujícím s ovladači používanými nevidomými a umí po zadání povelu veškeré informace poskytnout i hlasově.

Pořízení 55 nových informačních panelů a jejich instalace stála celkem deset milionů korun, 85 % těchto nákladů je uhrazeno dotací z fondu ROP Jihovýchod. Oficiální název projektu je „Instalace elektronických informačních panelů na tramvajové zastávky“.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře