Reklama
reklama

Cyklistická sezóna začíná, dráhy nabízí cyklistům svezení ve vlaku

Jižní Morava patří díky svému terénu, malebné přírodě i krásným památkám mezi nejoblíbenější regiony pro cykloturistiku. České dráhy nabízejí celoročně ve čtyřech stanicích půjčovny kol, které v loňském roce zaznamenaly opět vyšší zájem veřejnosti. Národní dopravce vypravuje také speciální cyklovlaky, letošní novinkou je spěšný vlak „Velo Pálava“ a rozšiřuje o víkendech a v období cyklistického léta u vybraných spojů možnost přepravy a rezervace místa pro kola.

„V loňské sezóně se i přes poměrně nepříznivé jaro nakonec opět navýšil počet vypůjčených kol. Celkem šlo o 611 výpůjček, přičemž nejsilnější byla tradičně břeclavská půjčovna s 335 koly. Nezaostaly však ani další místa, ve Znojmě se půjčilo celkem 190 kol, ve Veselí 45 a o čtyři méně v Hodoníně. Pyšníme se hned po Jihočeších největším zájmem o půjčovny kol ČD,“ uvádí Pavel Karšulín, ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Brně a doplňuje: „I letos provozujeme půjčovny ve Znojmě, Břeclavi, Veselí nad Moravou a v Hodoníně, kde je nutná objednávka den předem.“

V půjčovnách je k dispozici celkem 45 kol. Ve Veselí nad Moravou a Hodoníně 10 kol (6 pánských a 4 dámská, k dispozici jsou i 2 dětské sedačky), v Břeclavi 23 kol (13 pánských, 7 dámských a 3 dětská, 3 dětské sedačky) a ve Znojmě pak 12 kol (7 pánských a 5  dámských a 2 dětské sedačky). Jedná se o kvalitní trekingová a horská kola. Bicykl se může v půjčovně předem rezervovat a po vybraných železničních tratích přepravovat zdarma. Výhodou je možnost jej vrátit v jiném místě než bylo zapůjčeno. Kromě míst na jižní Moravě jsou to také stanice Jindřichův Hradec, Třeboň a České Velenice v Jihočeském kraji.

Zapůjčení kola je snadné a výhodné. Postačí mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit kauci 1 000 Kč, skupiny 2 – 5 osob 2 000 Kč, podepsat nájemní smlouvu. Při předložení In Karty s nahranou platnou aplikací nebo při předložení jízdního dokladu ČD (IDS JMK), který byl zakoupen do cílové stanice (zóny IDS JMK) v místě půjčovny, bude poskytnuta sleva 10 %. Jízdní doklad musí být platný v průběhu 7 kalendářních dní před zápůjčkou.

V nabídce je nájemné na 6 hodin, jeden den či vícedenní.

Ceník za vypůjčení kol v půjčovnách v Jihomoravském kraji

max. 6 hod.

max. 12 hod.

1 den

2 dny

3 dny

4 dny

5 dní

6 dní

7 dní

120 Kč

160 Kč

250 Kč

475 Kč

675 Kč

850 Kč

1 000 Kč

1 125 Kč

1 225 Kč

 

Cyklovlak „Velo Pálava“

Letošní novinkou je přímé spojení „Velo Pálava“ z Brna do Mikulova na Moravě. Začne jezdit pravidelně každou sobotu od 19. dubna z brněnského hlavního nádraží v 8:26, do Mikulova spoj přijíždí v 9:38. Zpět se pak vrací v 18:45 a na hlavní nádraží v Brně přijede v 19:55. Jezdit bude i během letních prázdnin až do 27. září 2014, pojede také 1. a 8. května. Ve vlaku jsou řazené vozy umožňující jak přepravu jízdních kol, tak vůz se službou úschovy během přepravy s možností rezervace jejich přepravy. Nový cyklovlak je určen především pro turisty a cykloturisty směřující do oblasti Pavlovských vrchů, Novomlýnských nádrží, Břeclavska, Mikulovska a Lednicko-valtického areálu, a zastavují proto v Popicích, Břeclavi a Valticích městě.

Cyklovozy na dalších spojích v kraji

České dráhy cykloturistům nově nabízejí také možnost rezervace míst pro jízdní kola ve vybraných spojích z brněnského hlavního nádraží do Břeclavi nebo také do Žďáru nad Sázavou. Rezervovat si místo je možné pouze o víkendech v období od 19. dubna do 27. září 2014 prostřednictvím služby úschova během přepravy. Cyklovozy se řadí na téměř všech vlacích na trati Znojmo – Břeclav a o sobotách a nedělích také na trati Zaječí – Hodonín. Nově lze přepravit jízdní kola také ve všech vlacích na trati ze Znojma do Moravských Budějovic a z Hrušovan nad Jevišovkou do Miroslavi, kde se nasazují částečně nízkopodlažní motorové jednotky Regionova.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře