Reklama
reklama

Co přinese trend suburbanizace Brna?

Stále více obyvatel jihomoravské metropole toužících po vlastním bydlení se vzdává výhod velkoměsta a stěhuje za jeho hranice. Obce v okolí Brna a okrese Brno-venkov tak zaznamenávají nárůst počtu obyvatel a zažívají stavební boom, zatímco stav a vývoj populace v Brně má opačnou tendenci. Důvodůje hned několik. Někteří lidé dávají přednost klidu a blízkosti přírody, ve většině případů však hraje rozhodující roli především dostupnost bydlení. Bytů je v Brně totiž nedostatek a jejich ceny jsou pro mnohé nedostupné.

Podle dostupných údajů vydaly úřady v Brně za první polovinu loňského roku pouze 60 stavebních povolení na bytové budovy, zatímco v okrese Brno-venkov jich bylo vydáno 333. „Lidé se z Brna stěhují pryč a město situaci bohužel nijak neřeší,“ vysvětlil ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý. Podle něj je ze současného stavu patrné, že se lidé nestěhují za hranice města jen proto, že si přejí bydlet v rodinném domě, ale zájem roste v těchto lokalitách i o bydlení v bytových domech. Stěhování obyvatel z velkých měst s sebou nese řadu negativních jevů, jako například ranní a odpolední dopravní kolony na příjezdových cestách do metropole a s nimi spojené znečištění ovzduší a hluk. Vysoké procento obyvatel přilehlých obcí rovněž využívá brněnskou infrastrukturu, náklady s ní spojenou však nese město. Na problémy s probíhající suburbanizací upozorňuje například Asociace brněnských architektů a stavitelů. „Město by nemělo sloužit pouze jako centrum služeb.

Postupující suburbanizace, která trvá řadu let, ohrožuje podobu Brna i jeho fungování. Je potřeba klást důraz na vytváření dobrých podmínek pro bydlení,“ varuje předseda asociace Marek Vinter. Hlavním problémem současné situace je podle členů asociace Územní plán v Brně, který silně reguluje místní novou výstavbu. „Je potřeba upozornit, že proces suburbanizace již probíhá, nejedná se pouze o hrozbu do budoucna. Bez nového Územního plánu města Brna s dostatečnou konkurenceschopnou nabídkou ploch pro bydlení je obtížné očekávanou poptávku pokrýt a lze proto očekávat další pokračování suburbanizačních trendů. Město by se k řešení tohoto problému mělo postavit aktivně,“ dodává architekt Jaroslav Dokoupil.

Autor: 
admin
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře