Reklama
reklama

Co přinese trend suburbanizace Brna?

Stále více obyvatel jihomoravské metropole toužících po vlastním bydlení se vzdává výhod velkoměsta a stěhuje za jeho hranice. Obce v okolí Brna a okrese Brno-venkov tak zaznamenávají nárůst počtu obyvatel a zažívají stavební boom, zatímco stav a vývoj populace v Brně má opačnou tendenci. Důvodůje hned několik. Někteří lidé dávají přednost klidu a blízkosti přírody, ve většině případů však hraje rozhodující roli především dostupnost bydlení. Bytů je v Brně totiž nedostatek a jejich ceny jsou pro mnohé nedostupné.

Podle dostupných údajů vydaly úřady v Brně za první polovinu loňského roku pouze 60 stavebních povolení na bytové budovy, zatímco v okrese Brno-venkov jich bylo vydáno 333. „Lidé se z Brna stěhují pryč a město situaci bohužel nijak neřeší,“ vysvětlil ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý. Podle něj je ze současného stavu patrné, že se lidé nestěhují za hranice města jen proto, že si přejí bydlet v rodinném domě, ale zájem roste v těchto lokalitách i o bydlení v bytových domech. Stěhování obyvatel z velkých měst s sebou nese řadu negativních jevů, jako například ranní a odpolední dopravní kolony na příjezdových cestách do metropole a s nimi spojené znečištění ovzduší a hluk. Vysoké procento obyvatel přilehlých obcí rovněž využívá brněnskou infrastrukturu, náklady s ní spojenou však nese město. Na problémy s probíhající suburbanizací upozorňuje například Asociace brněnských architektů a stavitelů. „Město by nemělo sloužit pouze jako centrum služeb.

Postupující suburbanizace, která trvá řadu let, ohrožuje podobu Brna i jeho fungování. Je potřeba klást důraz na vytváření dobrých podmínek pro bydlení,“ varuje předseda asociace Marek Vinter. Hlavním problémem současné situace je podle členů asociace Územní plán v Brně, který silně reguluje místní novou výstavbu. „Je potřeba upozornit, že proces suburbanizace již probíhá, nejedná se pouze o hrozbu do budoucna. Bez nového Územního plánu města Brna s dostatečnou konkurenceschopnou nabídkou ploch pro bydlení je obtížné očekávanou poptávku pokrýt a lze proto očekávat další pokračování suburbanizačních trendů. Město by se k řešení tohoto problému mělo postavit aktivně,“ dodává architekt Jaroslav Dokoupil.

Autor: 
admin
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře