Reklama
reklama

Cimrmanův trojrozměrný spektákl láká na výstavu v Brně

Výjimečná podívaná jen v několika termínech doprovodí aktuální výstavu Půlstoletí s Cimrmanem na hradě Špilberku. Promítat se tam budou unikátní fotografie, které Miroslav Kopeček pořídil v 80. letech na vystoupeních Divadla Járy Cimrmana v Brně. Snímky zachycují divadelní hry neobvyklým způsobem – jsou totiž pořízené experimentálně trojrozměrnou metodou. Poprvé se budou promítat 28. října. 

Muzeum města Brna připravilo k výstavě Půlstoletí s Cimrmanem výjimečné lákadlo – Cimrmanův trojrozměrný spektákl. Nejde však o další z vynálezů pojizerského velikána, ale o promítání vzácných a výjimečných fotografií. Návštěvníci budou mít šanci je vidět pouze 28. až 30. října, 17. listopadu a 3. a 4. prosince. „První promítání se chystá na státní svátek. Ostatně, Cimrman jako bořitel habsburské monarchie by ze vzniku Československa jistě měl radost,“ říká ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

A co je na snímcích k vidění? Scény, výjevy a momentky z brněnských představení Divadla Járy Cimrmana v Brně v první polovině 80. let. Soubor tehdy nesměl hrát v centru města, proto vystupoval na okraji – často v Husovicích nebo v Líšni. Atmosféru těchto menších komornějších představení zachytil fotograf Miroslav Kopeček.

Jednoduše a na vlastní pěst, bez speciálních přístrojů, získával nepříliš rozšířenou 3D metodou pan Kopeček stereoskopické snímky, které právě v době Járy Cimrmana prožívaly největší oblibu. „Nejprve jsem fotil dvěma fotoaparáty, jejichž spouště jsem ukazováčky mačkal zároveň. Později už jsem měl u fotoaparátů spoušť elektronicky spojenou. Z dvojice snímků pak vznikne prostorový obraz – člověk se musí dívat přes kukátko nebo polarizační brýle,“ popisuje Miroslav Kopeček, který takto zdokumentoval několik cimrmanovských představení. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře