Reklama
reklama

Cimrmanův trojrozměrný spektákl láká na výstavu v Brně

Výjimečná podívaná jen v několika termínech doprovodí aktuální výstavu Půlstoletí s Cimrmanem na hradě Špilberku. Promítat se tam budou unikátní fotografie, které Miroslav Kopeček pořídil v 80. letech na vystoupeních Divadla Járy Cimrmana v Brně. Snímky zachycují divadelní hry neobvyklým způsobem – jsou totiž pořízené experimentálně trojrozměrnou metodou. Poprvé se budou promítat 28. října. 

Muzeum města Brna připravilo k výstavě Půlstoletí s Cimrmanem výjimečné lákadlo – Cimrmanův trojrozměrný spektákl. Nejde však o další z vynálezů pojizerského velikána, ale o promítání vzácných a výjimečných fotografií. Návštěvníci budou mít šanci je vidět pouze 28. až 30. října, 17. listopadu a 3. a 4. prosince. „První promítání se chystá na státní svátek. Ostatně, Cimrman jako bořitel habsburské monarchie by ze vzniku Československa jistě měl radost,“ říká ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

A co je na snímcích k vidění? Scény, výjevy a momentky z brněnských představení Divadla Járy Cimrmana v Brně v první polovině 80. let. Soubor tehdy nesměl hrát v centru města, proto vystupoval na okraji – často v Husovicích nebo v Líšni. Atmosféru těchto menších komornějších představení zachytil fotograf Miroslav Kopeček.

Jednoduše a na vlastní pěst, bez speciálních přístrojů, získával nepříliš rozšířenou 3D metodou pan Kopeček stereoskopické snímky, které právě v době Járy Cimrmana prožívaly největší oblibu. „Nejprve jsem fotil dvěma fotoaparáty, jejichž spouště jsem ukazováčky mačkal zároveň. Později už jsem měl u fotoaparátů spoušť elektronicky spojenou. Z dvojice snímků pak vznikne prostorový obraz – člověk se musí dívat přes kukátko nebo polarizační brýle,“ popisuje Miroslav Kopeček, který takto zdokumentoval několik cimrmanovských představení. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Komentáře