Reklama
reklama

Chcete přežít? Mozkovou mrtvici je třeba rozpoznat včas. Lékaři to učí v nemocnici

Lékaři v Brně učí lidi ode dneška do čtvrtka rozpoznat hlavní příznaky cévní mozkové příhody, neboli mrtvice. Nejdůležitější je podle nich přivolat rychlou pomoc, protože s každým prodlením šance na záchranu klesá. Mezi nejdůležitější příznaky patří ochrnutí obličeje a paže a porucha řeči. Lidé se o mrtvici dozvědí na plakátech a letácích v nemocnici.

Prostřednictvím expozice s edukačními plakáty se lidé v nemocnici u svaté Anny dozví, jak včas rozpoznat první příznaky této závažné nemoci a jak postiženému účinně pomoci. Jedním ze závažných příznaků je i hodnota tlaku krevního, kterou je možné nechat si změřit. Sestřičky v areálu nemocnice také rozdávají letáčky, na nichž jsou hlavní příznaky vyobrazeny a je možné je odhalit pomocí testu FAST (rychle). „F znamená face -ochrnutí obličeje, A rovná se arm - ochrnutí paže, S je speech - porucha řeči a T znamená time a symbolizuje fakt, že je čas volat rychlou záchrannou službu na čísle 155,“ vysvětlila nápisy FAST na letáčcích mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Podle prognóz jeden ze šesti lidí bude mít během života CMP. Každých 6 sekund CMP na světě zabíjí. „Největším problémem je fakt, že pacienti přijíždějí do nemocnice pozdě. Průměrný čas od vzniku CMP k příjezdu pacienta do nemocnice v ČR je 75 až 78 minut  a v posledních letech se nezměnil, bohužel se mírně prodloužil. Důvodem je, že buď příznaky CMP nepoznají, nebo je podcení a počkají třeba do rána, místo aby okamžitě volali rychlou záchrannou pomoc. Jedině včasné dopravení postiženého do nemocnice může předejít vážným následkům, kterými je trvalé postižení pacienta nebo smrt,“ upozornil neurolog Robert Mikulík“.

Dosud nejúčinnější léčbou je trombolýza (léky rozpouštějící krevní sraženinu v mozku). Ta je však účinná pouze, je-li podána nejpozději do 4,5 hodiny od vzniku příznaků. Ve svaté Anně je v rámci I. neurologické kliniky zřízeno Komplexní cerebrovaskulární centrum, které dle registru SITS patří v léčbě trombolýzou k předním centrům v republice.

„V našem centru se snažíme stále snižovat čas od příjezdu pacienta do podání léčby. Než je léčba zahájena, musí pacient projít diagnostickými postupy (CT, laboratorní testy), aby bylo možné stanovit příčinu CMP, typ a vybrat nejvhodnější způsob léčby. Dlouhodobým cílem iktových center celosvětově je snížit tento čas pod 40 minut. To klade velké nároky na management léčby. V České republice se pohybujeme nyní kolem 60 minut a tento čas se podařilo asi o 10 minut zkrátit v posledních letech,“ vysvětluje Mikulík, který je vedoucím iktového programu u svaté Anny.

Cévní mozková příhoda (CMP, iktus, lidově mrtvice) je druhou nejčastější příčinou úmrtí jak v rozvojových tak rozvinutých zemích. CMP jsou celosvětově zodpovědné za více než 5 milionů úmrtí za rok, což představuje asi 10 % všech úmrtí. U asi 30 % přeživších pacientů zanechávají CMP trvalou invaliditu – CMP jsou vůbec nejčastější příčinou invalidity u starší populace. Kromě toho jsou cerebrovaskulární onemocnění druhou nejčastější příčinou demence. Jsou také vůbec nejčastější příčinou epilepsie u starší populace. CMP je možné předcházet a je možné je léčit. Stačí vědět jak. Preventivní programy jako je Světový den CMP se snaží tomuto pomoci.

Proto se kampaň ve sv. Anně zaměřuje mj. na sdělení těchto 6 pravidel, které by měl každý znát a dodržovat:

1.            Naučit se rozpoznat příznaky CMP a vědět jak na ně reagovat.

2.            Znát rizikové faktory CMP:  vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoký cholesterol.

3.            Být fyzicky aktivní a pravidelně cvičit.

4.            Jíst zdravě – ovoce a zeleninu, nesolit.

5.            Limitovat užívání alkoholu.

6.            Nekouřit.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře