Reklama
reklama

Český rozhlas Brno po osmdesáti letech znovu na dně Macochy

O unikátní událost na dně Macochy se postarají pracovníci Českého rozhlasu Brno. V pátek 23. září zopakují 80 let staré vysílání z netradičních prostor. Právě v tento den uplyne 115 let od okamžiku, kdy na dně stanul - ještě jako student - pozdější objevitel mnoha tajů Moravského krasu Karel Absolon. 

„Inspirací nám je několik fotografií z roku 1936, kdy se rozhlasu podařilo vysílat přímo ze dna Macochy. S tehdejší technikou dokázali naši předci přinést posluchačům přímo ze dna celý koncert,“ připomíná ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý.

Ani dnes to není nic jednoduchého. „Macocha je hluboká 100 metrů, takže zvolit správnou technologii přenosu je malé kouzlo,“ dodává vedoucí provozu Martin Kozlovský. Ten zajišťuje technické detaily vysílání, které začne 23. září v 10 hodin.

Rozhlas už nebude vysílat s pomocí vysílačky. Zvolí přenos prostřednictvím pevné linky. Ta však nemůže vést spletí Punkevních jeskyní. Bylo proto nutné najít spojnici od horního můstku Macochy tak, aby při spouštění a instalaci kabelu technici dodrželi přísná pravidla ochrany přírody.

Dalším oříškem je ozvučení. V roce 1936 hrála (řečí dobového programu) „blanská městská dechová hudba a Jos. Válka“ přímo na dně u jezírka. Tentokrát se musí moderátorka Jarka Vykoupilová a její hosté spokojit s plochou u výstupu z jeskyní. A to znamená i vhodnou volbu rozmístění mikrofonů a jejich nastavení, aby zážitek z přenosu nekomplikovala ozvěna.

„Hosty pro setkání jsme vybírali stylově. Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea přiblíží právě osobnost Karla Absolona. A předtím bude psychiatrička Taťjana Horká mluvit o fobiích - to je pro hlubokou propast zajímavé,“ dodala dramaturgyně pořadu Zuzana Plíšková.

Pokud se vše povede, zkusí technici znovu zapojit i muzeální mikrofon – současníka toho, který už na dně Macochy byl. Exponát Technického muzea v Brně je stále provozuschopný, je potřeba jen najít vhodný způsob propojení se současnými technologiemi.

Výročí vstupu Karla Absolona na dno Macochy věnuje Český rozhlas Brno i další části vysílání. Posluchači uslyší mimo jiné originální více jak 60 let starou nahrávku, v níž speleolog objevování podzemí přibližuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Včera krátce po půl třetí odpoledne se u stanice Olbramkostel na železničním přejezdu střetl vlak s osobním autem.
19.08.2017 - 12:45
Největší obchodní centrum severní části Brna, Nákupní centrum Královo Pole, zná svého nového majitele. Investiční skupina CPI Radovana Vítka jej získala od britského investora do realit, skupiny...
19.08.2017 - 09:10
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Komentáře