Reklama
reklama

Český rozhlas Brno po osmdesáti letech znovu na dně Macochy

O unikátní událost na dně Macochy se postarají pracovníci Českého rozhlasu Brno. V pátek 23. září zopakují 80 let staré vysílání z netradičních prostor. Právě v tento den uplyne 115 let od okamžiku, kdy na dně stanul - ještě jako student - pozdější objevitel mnoha tajů Moravského krasu Karel Absolon. 

„Inspirací nám je několik fotografií z roku 1936, kdy se rozhlasu podařilo vysílat přímo ze dna Macochy. S tehdejší technikou dokázali naši předci přinést posluchačům přímo ze dna celý koncert,“ připomíná ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý.

Ani dnes to není nic jednoduchého. „Macocha je hluboká 100 metrů, takže zvolit správnou technologii přenosu je malé kouzlo,“ dodává vedoucí provozu Martin Kozlovský. Ten zajišťuje technické detaily vysílání, které začne 23. září v 10 hodin.

Rozhlas už nebude vysílat s pomocí vysílačky. Zvolí přenos prostřednictvím pevné linky. Ta však nemůže vést spletí Punkevních jeskyní. Bylo proto nutné najít spojnici od horního můstku Macochy tak, aby při spouštění a instalaci kabelu technici dodrželi přísná pravidla ochrany přírody.

Dalším oříškem je ozvučení. V roce 1936 hrála (řečí dobového programu) „blanská městská dechová hudba a Jos. Válka“ přímo na dně u jezírka. Tentokrát se musí moderátorka Jarka Vykoupilová a její hosté spokojit s plochou u výstupu z jeskyní. A to znamená i vhodnou volbu rozmístění mikrofonů a jejich nastavení, aby zážitek z přenosu nekomplikovala ozvěna.

„Hosty pro setkání jsme vybírali stylově. Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea přiblíží právě osobnost Karla Absolona. A předtím bude psychiatrička Taťjana Horká mluvit o fobiích - to je pro hlubokou propast zajímavé,“ dodala dramaturgyně pořadu Zuzana Plíšková.

Pokud se vše povede, zkusí technici znovu zapojit i muzeální mikrofon – současníka toho, který už na dně Macochy byl. Exponát Technického muzea v Brně je stále provozuschopný, je potřeba jen najít vhodný způsob propojení se současnými technologiemi.

Výročí vstupu Karla Absolona na dno Macochy věnuje Český rozhlas Brno i další části vysílání. Posluchači uslyší mimo jiné originální více jak 60 let starou nahrávku, v níž speleolog objevování podzemí přibližuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Současná situace s městskou hromadnou dopravou v Brně se nezlepší. Naopak. Brňané mohou očekávat další výluky. Od půlnoci 16. července 2018 do 27. července 2018 přestanou jezdit tramvaje mezi...
13.07.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Úderům do hlavy ocelovými tyčemi se nevyhnul starší muž, kterého napadla trojice mladíků ve věku třináct a patnáct let. Muž v autě s pootevřeným okýnkem spal. Děti putovali do výchovného zařízení.
13.07.2018 - 11:35
Komentáře