Reklama
reklama

Český rozhlas Brno po osmdesáti letech znovu na dně Macochy

O unikátní událost na dně Macochy se postarají pracovníci Českého rozhlasu Brno. V pátek 23. září zopakují 80 let staré vysílání z netradičních prostor. Právě v tento den uplyne 115 let od okamžiku, kdy na dně stanul - ještě jako student - pozdější objevitel mnoha tajů Moravského krasu Karel Absolon. 

„Inspirací nám je několik fotografií z roku 1936, kdy se rozhlasu podařilo vysílat přímo ze dna Macochy. S tehdejší technikou dokázali naši předci přinést posluchačům přímo ze dna celý koncert,“ připomíná ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý.

Ani dnes to není nic jednoduchého. „Macocha je hluboká 100 metrů, takže zvolit správnou technologii přenosu je malé kouzlo,“ dodává vedoucí provozu Martin Kozlovský. Ten zajišťuje technické detaily vysílání, které začne 23. září v 10 hodin.

Rozhlas už nebude vysílat s pomocí vysílačky. Zvolí přenos prostřednictvím pevné linky. Ta však nemůže vést spletí Punkevních jeskyní. Bylo proto nutné najít spojnici od horního můstku Macochy tak, aby při spouštění a instalaci kabelu technici dodrželi přísná pravidla ochrany přírody.

Dalším oříškem je ozvučení. V roce 1936 hrála (řečí dobového programu) „blanská městská dechová hudba a Jos. Válka“ přímo na dně u jezírka. Tentokrát se musí moderátorka Jarka Vykoupilová a její hosté spokojit s plochou u výstupu z jeskyní. A to znamená i vhodnou volbu rozmístění mikrofonů a jejich nastavení, aby zážitek z přenosu nekomplikovala ozvěna.

„Hosty pro setkání jsme vybírali stylově. Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea přiblíží právě osobnost Karla Absolona. A předtím bude psychiatrička Taťjana Horká mluvit o fobiích - to je pro hlubokou propast zajímavé,“ dodala dramaturgyně pořadu Zuzana Plíšková.

Pokud se vše povede, zkusí technici znovu zapojit i muzeální mikrofon – současníka toho, který už na dně Macochy byl. Exponát Technického muzea v Brně je stále provozuschopný, je potřeba jen najít vhodný způsob propojení se současnými technologiemi.

Výročí vstupu Karla Absolona na dno Macochy věnuje Český rozhlas Brno i další části vysílání. Posluchači uslyší mimo jiné originální více jak 60 let starou nahrávku, v níž speleolog objevování podzemí přibližuje.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře