Reklama
reklama

České firmy podepsaly v Tatarstánu kontrakty za 100 milionů euro

Během druhého dne návštěvy Republiky Tatarstán, na kterou vzal české podnikatele ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a jihomoravský hejtman Michal Hašek, dnes 6. listopadu 2014 podepsaly české společnosti kontrakty za přibližně 100 milionů euro.

Konkrétně například společnost PSJ, a.s. podepsala protokol o záměru se společností ZAO Kazaňskij Ekologičeskij Komplex (KEK) na výstavbu třídírny tuhého komunálního odpadu Samosyrovo; zástupci společnosti PBS Velká Bíteš podepsali dohodu s kazaňskou firmou MVEN o zástavbě a zkouškách turbovrtulového motoru TP100 v zemědělském letounu FARMER 2 s perspektivou sériových dodávek a předseda představenstva společnosti FAVEA Maxim Khamet podepsal s Tatchimpharmpreparaty a.s. smlouvu na farmaceutickou výrobu mastí a gelů. „Je prvořadým úkolem nás politiků otevírat dveře a umožňovat kontrakty, které přinesou občanům ČR prosperitu a pracovní místa,” řekl po jednání hejtman Michal Hašek.

Dnešní den návštěvy zahájilo jednání s premiérem Ilšatem Chalikovem a vicepremiérem pro ekonomiku Ravilem Zaripovem. Delegace se též zúčastnila kulatého podnikatelského stolu, který zorganizovala zdejší Obchodní a průmyslová komora. „Oslovil mne jednoduchý a přehledný systém elektronizace státní správy , který je vysoce efektivní - šetří čas občanů, znamená vysokou míru kontroly práce politiků i úředníků při správě země či regionu. Vyžádal jsem si podrobnější informace a budu hledat možnosti inspirovat se tímto modelem na úrovni Jihomoravského kraje a jeho organizací a kompetencí,“ uvedl hejtman Hašek. „Tatarské straně jsem nabídl zkušenosti s budováním a fungováním systému integrované dopravy v našem regionu,“ dodal hejtman.

V Kazani budou jednat i rektoři brněnských a kazaňských univerzit. Hejtman Michal Hašek se dnes oficiálně sejde také s prezidentem Tatarstánu Rustamem Minnichanovem.

Tatarstán se nachází v centru Ruské federace na území Východoevropské roviny, na soutoku řek Volhy a Kamy, v centru velké industriální oblasti. Jde o jednu z nejvíce ekonomicky rozvinutých republik Ruska. Jeho metropolí je Kazaň. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Republika vlastní velký vědecký a intelektuální potenciál a disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími – petrochemií, strojírenstvím, automobilovým a leteckým průmyslem.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře