Reklama
reklama

Centrem města dnes projde Napoleon

Dnes se v centru Brna uskuteční akce, která připomene příjezd císaře Napoleona do města v roce 1805. Připraven je průvod vojáků městem, videoprojekce i modlitba za padlé. Návštěvníci mohou ochutnat francouzské speciality a zažít atmosféru historického bálu. 

 Připravená akce vychází z historických událostí, neboť 20. listopadu 1805 přijel francouzský císař do Brna a ubytoval se v Místodržitelském paláci. Francouzská armáda tehdy obsadila Brno prakticky bez boje, rakouská posádka opustila dokonce i pevnost Špilberk a ustoupila k Olomouci. Napoleonovi a jeho vojákům poskytlo město zázemí, které potřeboval pro přípravu nadcházející vítězné bitvy u Slavkova (2. prosince 1805).

Pro účastníky akce je připraven zajímavý program. Podobně jako před více než 200 lety vstoupí Napoleon do města v prostoru Šilingrova náměstí (stávala zde Brněnská brána) a pak bude pokračovat do centra na náměstí Svobody a dále ulicí Českou a Solniční až před Místodržitelský palác. Historický kočár s císařem doprovodí dragouni na koních a bubeníci. Po slavnostním příjezdu Napoleona před Místodržitelský palác v 18:30 a jeho proslovu bude v 19 hod následovat modlitba za padlé v kostele sv. Tomáše. Od 20 do 22 hod bude v barokním sále Místodržitelského paláce probíhat historický bál, během kterého si bude možné prohlédnout kostýmované páry pod vedením tanečního mistra. Na budovu Místodržitelského paláce bude v době od 17 do 20 hodin promítána videoprojekce a zájemci mohou ochutnat francouzské delikatesy připravené kuchaři Bistra Franz. Atmosféru tohoto historicky laděného večera vhodně doplní zapálené svíce a louče.

Na své si přijdou také ti, kteří se zajímají o umění starých mistrů - Moravská galerie v rámci této příležitosti zpřístupnila mimořádně i ve večerních hodinách svou expozici obrazů Umění od gotiky po 19. století.

Celá akce je volně přístupná a organizuje ji Regionální rozvojová agentura jižní Moravy ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a Acaballado, o.s. Je připravena v rámci projektu Morava napoleonská (www.morava-napoleonska.cz) zaměřeného na podporu a propagaci turistické nabídky jižní Moravy s vazbou na období napoleonských válek. Císaře Napoleona bude představovat pan Roberto Colla z Itálie.

Více informací k akci najdete na Facebooku: www.facebook.com/napoleonvbrne

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře