Reklama
reklama

Centrem města dnes projde Napoleon

Dnes se v centru Brna uskuteční akce, která připomene příjezd císaře Napoleona do města v roce 1805. Připraven je průvod vojáků městem, videoprojekce i modlitba za padlé. Návštěvníci mohou ochutnat francouzské speciality a zažít atmosféru historického bálu. 

 Připravená akce vychází z historických událostí, neboť 20. listopadu 1805 přijel francouzský císař do Brna a ubytoval se v Místodržitelském paláci. Francouzská armáda tehdy obsadila Brno prakticky bez boje, rakouská posádka opustila dokonce i pevnost Špilberk a ustoupila k Olomouci. Napoleonovi a jeho vojákům poskytlo město zázemí, které potřeboval pro přípravu nadcházející vítězné bitvy u Slavkova (2. prosince 1805).

Pro účastníky akce je připraven zajímavý program. Podobně jako před více než 200 lety vstoupí Napoleon do města v prostoru Šilingrova náměstí (stávala zde Brněnská brána) a pak bude pokračovat do centra na náměstí Svobody a dále ulicí Českou a Solniční až před Místodržitelský palác. Historický kočár s císařem doprovodí dragouni na koních a bubeníci. Po slavnostním příjezdu Napoleona před Místodržitelský palác v 18:30 a jeho proslovu bude v 19 hod následovat modlitba za padlé v kostele sv. Tomáše. Od 20 do 22 hod bude v barokním sále Místodržitelského paláce probíhat historický bál, během kterého si bude možné prohlédnout kostýmované páry pod vedením tanečního mistra. Na budovu Místodržitelského paláce bude v době od 17 do 20 hodin promítána videoprojekce a zájemci mohou ochutnat francouzské delikatesy připravené kuchaři Bistra Franz. Atmosféru tohoto historicky laděného večera vhodně doplní zapálené svíce a louče.

Na své si přijdou také ti, kteří se zajímají o umění starých mistrů - Moravská galerie v rámci této příležitosti zpřístupnila mimořádně i ve večerních hodinách svou expozici obrazů Umění od gotiky po 19. století.

Celá akce je volně přístupná a organizuje ji Regionální rozvojová agentura jižní Moravy ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně a Acaballado, o.s. Je připravena v rámci projektu Morava napoleonská (www.morava-napoleonska.cz) zaměřeného na podporu a propagaci turistické nabídky jižní Moravy s vazbou na období napoleonských válek. Císaře Napoleona bude představovat pan Roberto Colla z Itálie.

Více informací k akci najdete na Facebooku: www.facebook.com/napoleonvbrne

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvanáctiletá dívka je pohřešovaná od úterního večera, kdy byla spatřena na zastávce Kuldova v Brně-Zábrdovicích. Policisté prověřují nemocnice i všechna známá místa.
18.08.2017 - 18:16
Tři srpnové dny, během kterých se v jihomoravské metropoli pozmění režim. Centrum i okolí ožije, noční klid vezme za své a reaguje například i Ředitelství silnic a dálnic. Do města zavítá...
18.08.2017 - 08:57
V parku na Kraví hoře čekalo dnes v noci na policistu překvapení. V nastartovaném autě seděl muž v bezvědomí. Zřejmě se pokoušel o sebevraždu.
17.08.2017 - 13:47
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Komentáře