Reklama
reklama

Čekárna na moře: u hřbitova chybějí toalety, lavičky i úkryt před počasím

Odjezdy na letní dovolené od ústředního hřbitova jsou organizačně jednoduché, pro řadu cestujících ale velmi nepohodlné. Na parkovišti chybí infrastuktura a veškerá místa, kde by bylo možné čekat ve větším pohodlí, jsou příliš daleko.

Brno - Sejdeme se u hřbitova. Parafrázi vzkazu ze známé české komedie si mohou posílat turisté, kteří vyrážejí většinou v pátek odpoledne z Brna k moři. Velká část cestovních kanceláří totiž volí parkoviště právě naproti hřbitovu jako nástupní místo. A to přesto, že postrádá veškerou infrastrukturu zajišťující aspoň nějaké pohodlí během čekání. Není to přitom tak dávno, co autokary jezdily z centra města, jiné jezdí od nákupních center. Vysvětlení mnohých cestovních kanceláří je technické: potřebujeme větší plochu, kde při odjezdu většího počtu našich autobusů nebude chaos.

Na dovolenou do Chorvatska odjížděl tento pátek i Gabriel Zemánek s rodinou. Po tříhodinovém stání, kdy nudící se a zlobící děti "dostaly na zadek" ještě než autobus vůbec přijel. "Umím si představit lepší místo, kde bychom mohli čekat ve větším pohodlí. Nechápu, proč se nejezdí třeba od Olympie. Tam se dá krásně dostat a rodina může čekat uvnitř," říká Zemánek. Jiní turisté strávili dvě hodiny vsedě na obrubníku. "Mám dojem, že minule tady byla jedna mobilní toaleta," řekla jedna z cestujících.

Podle Adély Gregorové ze společnosti Vega Tour je ale tradiční místo dobré i pro klienty. "Od hřbitova odjíždíme na základě žádosti spolupracujících cestovních kanceláří, které mají takhle klienty naučené. Předpoklad je ten, že zbytečnými změnami se klienti matou, odjezdové pokyny nečtou a potom čekají na jiném místě," vysvětluje Gregorová. Podle průvodkyně brněnské cestovní kanceláře je rozdíl, jestli v pátek cestovní kancelář vypravuje jeden autobus nebo pět a více. "Samozřejmě se jedná o autobusy partnerských dopravců, ne naše vlastní, které se lépe koordinují," říká. 

Na čerpací stanici u obchodního centra "nakládají" klienty například autobusy cestovní kanceláře Adventura. "Nezdrží to zájezd zajížděním k centru, je to na trase, je tam možnost WC nebo úkrytu při nepříznivém počasí a nákupu. Místo je dobře přístupné hromadnou dopravou z centra a při jízdě busu směr Bratislava nebo Ostrava snadný návrat na D1. Při zpoždění autobusu, což je na D1 dnes poměrně časté, tam mají čekající dostatečný komfort," říká za cestovní kancelář Adventura Jiří Bermann.

Podle Jaroslava Fišera, který během léta jako brigádník jezdí s turisty v pátek na jih a vzápětí v sobotu zpět, si turisté na nepohodlí stěžují hlavně v případě zpoždění. "Musejí ale pochopit, že my ty plochy využíváme jen pár hodin v pátek, takže nemůžeme investovat do zvelebení, když nám ty pozemky ani nepatří," vysvětluje Fišer.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře