Reklama
reklama

Brno trvale připomene památku svých deportovaných občanů do ghetta v Minsku

Na památku prvních nacisty deportovaných brněnských občanů židovského původu za druhé světové války vybudovalo město Brno v hlavním městě Běloruska Minsku nový památník v podobě kamenné stély. 

Odhalen bude pietním aktem dne 22. 11. 2015 za účasti náměstka primátora města Brna Matěje Hollana, místopředsedy Židovské obce Brno Pavla Frieda a Jiřího Šitlera, zvláštního zmocněnce pro záležitosti holocaustu Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pietní akt v Minsku spoluorganizuje Zastupitelský úřad ČR v Bělorusku.

První transport brněnských obyvatelů židovského původu za druhé světové války vyjel z Brna 16. listopadu 1941. Konečnou stanicí pro prvních 1 000 brněnských občanů byl Minsk na nacisty okupovaném území tehdejšího Sovětského svazu. Válku přežilo pouhých 13 z těchto deportovaných Brňanek a Brňanů. Následovaly další transporty do jiných táborů – nacisté deportovali z Brna a okolí následně přes 10 000 osob židovského původu.

Odhalení památníku – stély s nápisem připomínajícím první transport i všechny následující z bývalého protektorátu do Běloruska – na místě bývalého ghetta, kam transport po strastiplné pětidenní cestě nakonec dorazil, se bude konat v době výročí těchto nejen pro Brno tragických událostí.

Uctění všech těchto obětí chápe město Brno jako nedílnou součást letošního Roku smíření, který vyhlásila Rada města Brna v roce 70. výročí ukončení druhé světové války.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře