Reklama
reklama

Brno jiným pohledem: z věží kostelů

Jihomoravská metropole neleží v úplné rovině a nabízí mnoho kopců včetně toho s hradem Špilberk, s vyhlídkou do okolí. I přímo ve městě však jsou místa, odkud je krásný výhled, aniž by člověk stál na kopci. Brno se může pochlubit řadou kostelů a chrámů. Právě z jejich vysokých věží je nejlepší výhled na město. Přístupné jsou ale jen některé.  

Nejznámější a přístupné jsou věže katedrály svatého Petra a Pavla. Katedrála je umístěna uprostřed Brna na kamenném ostrohu zvaném Petrov. Je dominantou města a tvoří jeho typickou siluetu. Vstup do katedrály je zdarma, za výstup na věže se už ale platí. Pohled na Brno stojí 35 korun a otevřeno je každý den, v zimním období od 11 do 17 hodin a v letním období od 10 do 18.30 hodin. V neděli je věž otevřena až od 12 hodin.

Pokochat se vyhlídkou na historické centrum Brna, Petrov a Špilberk lze i z věže Staré radnice v Radnické ulici. Věž meří 62,66 metru a na vyhlídkový ochoz musíte vyšlapat celkem 173 schodů. Otevírací doba věže je od dubna do září denně od 9.30 do 17.30 hodin. Vstupné pro dospělého je 50 korun.

Až pod zvony 96 metrů vysoké věže kostela svatého Jakuba v Brně, která vévodí centru moravské metropole, mohou vystoupat lidé jen jednou v roce. Jinak nepřístupná věž kostela je otevřena jen při akci Noc kostelů. „Lidé vidí z prostoru, kde jsou umístěny zvony celé město jako na dlani,“ popsala mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Zážitkem je i samotný výstup po gotickém schodišti. Je totiž vytvořeno ve tvaru dvojité šroubovice. „Ve střední Evropě jsou jen dvě podobná schodiště, jedno v Olomouci a další v Grazu. V Brně jedno schodiště vede na kůr a chodí po něm varhaník,“ doplnil  Jiří Novák z Římskokatolické farnosti u kostela svatého Jakuba. Druhé schodiště se točí až na půdu, kde se spojuje s prvním. „Věž stavěl italský zednický mistr Antonio Gabri. Tehdejší stavitelé byli romantici, chtěli vytvořit něco úžasného. Povedlo se jim to. Pohled do hloubky středem šroubovice schodů je impozantní,“ dodal Novák.

Při stejné akci se návštěvníci dostanou také na věž svatého Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. „Tato věž nabízí zajímavý pohled na jinou část Brna, než věže v centru města,“ připomněla Jandlová. Věže ostatních brněnských kostelů přístupné nejsou. „Hlavně z bezpečnostních důvodů, schodiště na věže totiž nejsou nijak zvlášť zajištěna,“ dodala Jandlová.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře