Reklama
reklama

Brno jiným pohledem: z věží kostelů

Jihomoravská metropole neleží v úplné rovině a nabízí mnoho kopců včetně toho s hradem Špilberk, s vyhlídkou do okolí. I přímo ve městě však jsou místa, odkud je krásný výhled, aniž by člověk stál na kopci. Brno se může pochlubit řadou kostelů a chrámů. Právě z jejich vysokých věží je nejlepší výhled na město. Přístupné jsou ale jen některé.  

Nejznámější a přístupné jsou věže katedrály svatého Petra a Pavla. Katedrála je umístěna uprostřed Brna na kamenném ostrohu zvaném Petrov. Je dominantou města a tvoří jeho typickou siluetu. Vstup do katedrály je zdarma, za výstup na věže se už ale platí. Pohled na Brno stojí 35 korun a otevřeno je každý den, v zimním období od 11 do 17 hodin a v letním období od 10 do 18.30 hodin. V neděli je věž otevřena až od 12 hodin.

Pokochat se vyhlídkou na historické centrum Brna, Petrov a Špilberk lze i z věže Staré radnice v Radnické ulici. Věž meří 62,66 metru a na vyhlídkový ochoz musíte vyšlapat celkem 173 schodů. Otevírací doba věže je od dubna do září denně od 9.30 do 17.30 hodin. Vstupné pro dospělého je 50 korun.

Až pod zvony 96 metrů vysoké věže kostela svatého Jakuba v Brně, která vévodí centru moravské metropole, mohou vystoupat lidé jen jednou v roce. Jinak nepřístupná věž kostela je otevřena jen při akci Noc kostelů. „Lidé vidí z prostoru, kde jsou umístěny zvony celé město jako na dlani,“ popsala mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. Zážitkem je i samotný výstup po gotickém schodišti. Je totiž vytvořeno ve tvaru dvojité šroubovice. „Ve střední Evropě jsou jen dvě podobná schodiště, jedno v Olomouci a další v Grazu. V Brně jedno schodiště vede na kůr a chodí po něm varhaník,“ doplnil  Jiří Novák z Římskokatolické farnosti u kostela svatého Jakuba. Druhé schodiště se točí až na půdu, kde se spojuje s prvním. „Věž stavěl italský zednický mistr Antonio Gabri. Tehdejší stavitelé byli romantici, chtěli vytvořit něco úžasného. Povedlo se jim to. Pohled do hloubky středem šroubovice schodů je impozantní,“ dodal Novák.

Při stejné akci se návštěvníci dostanou také na věž svatého Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. „Tato věž nabízí zajímavý pohled na jinou část Brna, než věže v centru města,“ připomněla Jandlová. Věže ostatních brněnských kostelů přístupné nejsou. „Hlavně z bezpečnostních důvodů, schodiště na věže totiž nejsou nijak zvlášť zajištěna,“ dodala Jandlová.  

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře