Reklama
reklama

Brno dobře hospodaří. Myslí si to odborníci z ratingových agentur

Naprosto kladně pro Brno vyšlo ve druhé polovině roku 2014 pravidelné úvěrové hodnocení města. Dvě renomované, nezávislé ratingové agentury označily výhled Brna jako stabilní.

Brno pozitivní signál od ekonomických expertů dostává v posledních letech opakovaně. Zvýšení kreditního ratingu znamená, že město má dobře nastavené hospodaření a finanční politiku. Agentura Standard and Poor’s nyní potvrdila městu známku AA-, kterou mu přidělila počátkem roku. Agentura Moody’s Investors Service zvýšila rating města ze stupně A2 na stupeň A1. Obě agentury hodnotí výhled jako stabilní.

„Obě agentury nám letos opět potvrdily strategicky dobře zvolenou cestu v oblasti našich veřejných financí. Pouze díky přísné rozpočtové politice můžeme i nadále snižovat zadluženost, která od roku klesla ze 7,6 miliardy korun v roce 2008 na 5,2 miliardy v roce 2014, a rozvíjet investice do infrastruktury v Brně,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.

Ratingové hodnocení si město nechává přidělit od roku 2000. Je to krok úzce související se založením dluhopisového programu. Hodnota ratingu má vliv na ceny dluhopisů, směnek nebo úvěrů, které město získává na finančním trhu. Požadavek na kvalitní ratingové ohodnocení je i součástí smluv o poskytnutí úvěru mezi městem a Evropskou investiční bankou z let 2005 a 2010.

Ratingové hodnocení je přidělováno na základě podrobného prověření hospodaření města, jeho finanční strategie a plánů. Agentury udělují rating na základě poskytnutých materiálů a jednání se zástupci vedení města a vybranými pracovníky magistrátu.

Úvěrový rating je kód, který vyjadřuje bonitu či důvěryhodnost, to jest pravděpodobnost, že půjčka či cenný papír bude správně a včas splacen. Odhaduje schopnost i ochotu subjektu dostát včas a v plné výši svým závazkům. Rating má rozhodující vliv na ochotu bank příslušnému subjektu půjčovat, případně kupovat jeho závazky, i na podmínky půjčky – úrokové sazby, lhůty i pojištění rizik. Ratingové kódy obvykle začínají písmeny A (nejlepší) až D (nejhorší).

Agentura Standard and Poor’s přidělila v letech 2001 až 2010 Brnu hodnocení A-, v roce 2011 A, o rok později A+ a v letech 2013 a 2014 AA-.

Agentura Moody’s Investors Service hodnotila Brno v letech 2003 až 2007 A3, v letech 2008 až 2014 A2 a až nyní mu udělila hodnocení A1.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře