Reklama
reklama

Brněnské Královopolské tunely získaly prestižní titul stavba roku

Stavbou roku 2013 se staly Královopolské tunely v Brně. Jsou postaveny na silnici I/42, která tvoří brněnský Velký městský okruh na území městských částí Žabovřesky a Královo Pole, přičemž podchází městskou čtvrť Královo Pole ve směru jihozápad – severovýchod. Další ocenění získala ostravská aula Gong, společenské a obchodní centrum Breda & Weinstein v Opavě, Proton Therapy Center v Praze a Lípa resort - Aparthotel Lípa na Děčínsku. Výsledky vyhlásila ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.

Porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou letos vybírala z 54 přihlášených projektů, dva z nich byly zahraniční. Do finále letošního 21. ročníku soutěže se probojovalo 16 z nich. Letošní Osobností stavitelství byl zvolen poradce ve věcech řízení výstavby a stavebnictví Miroslav Hegenbart.

Stejně jako v předchozích letech byl i letošní ročník určen pro všechny objekty bez rozlišení druhu stavby nebo výše nákladů vynaložených na její pořízení. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudovaní v období od června 2012 do letošního května.

Královopolským tunelům byl titul Stavba roku 2013 byl udělen za vybudování důležité součásti dopravního systému města Brna se zřetelem k netradičnímu řešení tunelu se dvěma tunelovými troubami.

Vlastní stavba tunelů začala v květnu 2006, samotná ražba v lednu 2008, přičemž ke slavnostní prorážce obou tubusů došlo v březnu 2010. Kvůli žalobě občanského sdružení VMO Brno (skupiny obyvatel Brna-Žabovřesk) stavbu v prosinci 2010 dočasně zastavil Městský soud v Praze, což zapříčinilo tříměsíční zpoždění a zvýšení nákladů o 150 milionů korun. Stavba byla s novým stavebním povolením obnovena v březnu 2011 a zprovozněna 31. srpna 2012.

Celková cena stavby „VMO Dobrovského B“ byla vyčíslena na 6,9 miliardy korun bez DPH, včetně navazujících křižovatek s Hradeckou a Sportovní ulicí se pohybuje okolo 8,3 miliardy korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře