Reklama
reklama

Brněnské dny pro zdraví motivují ke zdravému životnímu stylu

V rámci projektu Brno – Zdravé město se ve dnech 25. září – 4. října 2015 uskuteční již 21. ročník Brněnských dnů pro zdraví – kampaně, jejímž záměrem je motivovat Brňany k dlouhodobému zájmu o zdravý životní styl. Letos nabízí rekordních 95 akcí. Zájem o kampaň neustále roste nejen ze strany návštěvníků, ale i organizací, které se do ní chtějí zapojit a prezentovat tak své aktivity veřejnosti.

Brněnské dny pro zdraví představí zdravý životní styl z komplexního hlediska. Do kampaně jsou zařazeny akce z různých tematických oblastí, které jsou přizpůsobeny různým věkovým i cílovým skupinám. Připraveny jsou známé i nové typy pohybových aktivit, akce z oblasti duševního zdraví, zdravé výživy, aktivního stárnutí a podpory rodiny.

Součástí programu letošního ročníku je opět široká škála pohybových aktivit – jóga, tai-chi, nordic walking, pilates apod. Netradiční zážitek poskytne v sobotu 26. září závod Deset mil Brnem – běh nočním městem, kde zájemci o vytrvalostní běhání mohou změřit své síly s tisícem dalších účastníků. Z pestré nabídky fitness aktivit upozorňujeme např. na Sportovní den ve fitcentru v lázních na Rašínově ulici, kde bude návštěvníkům v sobotu 3. října po celý den k dispozici trenér, který jim poradí, jak tělu pomoci od bolesti či nadváhy. Probíhat zde bude soutěž na veslovacím stroji o získání permanentky v hodnotě 500 Kč. 

Návštěvníci budou moci rovněž využít zdravotního poradenství a absolvovat zdravotní vyšetření, jako je měření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi či množství tělesného tuku. Pro ty, kdo se potýkají se závislostí na cigaretách a chtějí se jí zbavit, je v areálu Masarykova onkologického ústavu připravena poradna odvykání kouření. Novinkou letošního ročníku je, že se zaměříme i na oblast genetických onemocnění. Zájemci mohou využít konzultací u odborníků z Fakultní nemocnice Brno, kteří se touto problematikou zabývají, a zároveň si budou moci prohlédnout laboratoře oddělení lékařské genetiky. Informace budou moci získat i o Marfanově syndromu, který patří mezi málo známá, ale přitom vážná genetická onemocnění. To vše v Dětské nemocnici ve čtvrtek 1. října.

Připravena je taktéž řada zajímavých přednášek a seminářů z oblasti duševního zdraví. Knihovna Jiřího Mahena se bude v týdnu od 29. září do 2. října věnovat expresivní terapii. V rámci seminářů veřejnosti představí muzikoterapeutické a arteterapeutické aktivity  – prožitkovou relaxaci, bubnohrátky pro rodiče s dětmi i dospělé a výtvarné činnosti.

Nebudou chybět ani aktivity z oblasti zdravého a aktivního stárnutí. Do programové nabídky je zařazeno mnoho pohybových aktivit, jež jsou zaměřeny na seniory, včetně výuky  společenských tanců a turistických vycházek v okolí Brna. Věnovat se budeme např. i paměti a onemocněním, jež s tímto tématem souvisejí. Připravena je přednáška na téma péče o seniora s demencí s využitím montessoriovské pedagogiky či praktické ukázky, jak lze trénovat paměť u lidí s Alzheimerovou nemocí.

V programu je pamatováno i na aktivity pro rodiny s dětmi – výlety do přírody, ukázkové hodiny plavání, cvičení kojenců a batolat, saunovací programy, pohybově-taneční kurzy, cyklistický a běžecký závod či soutěž v lezení na balvanu.

Zajímavá témata jsou připravena i z oblasti výživy. Na přednáškách spojených s ochutnávkou se bude hovořit např. o tom, jak lze vhodnou stravou bojovat proti stresu či jak sestavit pro děti zdravý a chutný jídelníček. Chybět nebude ani nabídka potravin z ekologického zemědělství na Brněnském biojarmarku, který se uskuteční 2. a 3. října na Zelném trhu.

Podrobný program Brněnských dnů pro zdraví je umístěn na www.zdravemesto.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Komentáře