Reklama
reklama

Brněnské dny pro zdraví motivují ke zdravému životnímu stylu

V rámci projektu Brno – Zdravé město se ve dnech 25. září – 4. října 2015 uskuteční již 21. ročník Brněnských dnů pro zdraví – kampaně, jejímž záměrem je motivovat Brňany k dlouhodobému zájmu o zdravý životní styl. Letos nabízí rekordních 95 akcí. Zájem o kampaň neustále roste nejen ze strany návštěvníků, ale i organizací, které se do ní chtějí zapojit a prezentovat tak své aktivity veřejnosti.

Brněnské dny pro zdraví představí zdravý životní styl z komplexního hlediska. Do kampaně jsou zařazeny akce z různých tematických oblastí, které jsou přizpůsobeny různým věkovým i cílovým skupinám. Připraveny jsou známé i nové typy pohybových aktivit, akce z oblasti duševního zdraví, zdravé výživy, aktivního stárnutí a podpory rodiny.

Součástí programu letošního ročníku je opět široká škála pohybových aktivit – jóga, tai-chi, nordic walking, pilates apod. Netradiční zážitek poskytne v sobotu 26. září závod Deset mil Brnem – běh nočním městem, kde zájemci o vytrvalostní běhání mohou změřit své síly s tisícem dalších účastníků. Z pestré nabídky fitness aktivit upozorňujeme např. na Sportovní den ve fitcentru v lázních na Rašínově ulici, kde bude návštěvníkům v sobotu 3. října po celý den k dispozici trenér, který jim poradí, jak tělu pomoci od bolesti či nadváhy. Probíhat zde bude soutěž na veslovacím stroji o získání permanentky v hodnotě 500 Kč. 

Návštěvníci budou moci rovněž využít zdravotního poradenství a absolvovat zdravotní vyšetření, jako je měření krevního tlaku, hladiny cukru v krvi či množství tělesného tuku. Pro ty, kdo se potýkají se závislostí na cigaretách a chtějí se jí zbavit, je v areálu Masarykova onkologického ústavu připravena poradna odvykání kouření. Novinkou letošního ročníku je, že se zaměříme i na oblast genetických onemocnění. Zájemci mohou využít konzultací u odborníků z Fakultní nemocnice Brno, kteří se touto problematikou zabývají, a zároveň si budou moci prohlédnout laboratoře oddělení lékařské genetiky. Informace budou moci získat i o Marfanově syndromu, který patří mezi málo známá, ale přitom vážná genetická onemocnění. To vše v Dětské nemocnici ve čtvrtek 1. října.

Připravena je taktéž řada zajímavých přednášek a seminářů z oblasti duševního zdraví. Knihovna Jiřího Mahena se bude v týdnu od 29. září do 2. října věnovat expresivní terapii. V rámci seminářů veřejnosti představí muzikoterapeutické a arteterapeutické aktivity  – prožitkovou relaxaci, bubnohrátky pro rodiče s dětmi i dospělé a výtvarné činnosti.

Nebudou chybět ani aktivity z oblasti zdravého a aktivního stárnutí. Do programové nabídky je zařazeno mnoho pohybových aktivit, jež jsou zaměřeny na seniory, včetně výuky  společenských tanců a turistických vycházek v okolí Brna. Věnovat se budeme např. i paměti a onemocněním, jež s tímto tématem souvisejí. Připravena je přednáška na téma péče o seniora s demencí s využitím montessoriovské pedagogiky či praktické ukázky, jak lze trénovat paměť u lidí s Alzheimerovou nemocí.

V programu je pamatováno i na aktivity pro rodiny s dětmi – výlety do přírody, ukázkové hodiny plavání, cvičení kojenců a batolat, saunovací programy, pohybově-taneční kurzy, cyklistický a běžecký závod či soutěž v lezení na balvanu.

Zajímavá témata jsou připravena i z oblasti výživy. Na přednáškách spojených s ochutnávkou se bude hovořit např. o tom, jak lze vhodnou stravou bojovat proti stresu či jak sestavit pro děti zdravý a chutný jídelníček. Chybět nebude ani nabídka potravin z ekologického zemědělství na Brněnském biojarmarku, který se uskuteční 2. a 3. října na Zelném trhu.

Podrobný program Brněnských dnů pro zdraví je umístěn na www.zdravemesto.brno.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře