Reklama
reklama

Brněnská technika vystaví na strojírenském veletrhu chytrého autopilota

Chytrého autopilota pro ultralighty představí začátkem října na Mezinárodním strojírenském veletrhu tým z Vysokého učení technického v Brně. Autopilot nainstalovaný do konceptu sportovního letounu budoucnosti Evektor SportStar EPOS dokáže zvýšit bezpečnost letu, přitom ale pro piloty zachová velkou míru autonomie řízení.

Vědecký tým z brněnského VUT se při vývoji autopilota inspiroval zařízeními, která se běžně umisťují do velkých dopravních a armádních letadel. V kategorii ultralehkých letounů jde o novinku.

Brněnští vědci přišli s inovativním řešením. Palubní počítač zmenšili, analogové přístroje vyměnili za digitální, snížili energetickou spotřebu a vytvořili futuristický celek, který odpovídá požadavkům budoucích pilotů. V praxi pak automatický systém funguje tak, že dokáže pilota navést na zvolenou letovou dráhu, vyvést ho například z oblasti nízkých mraků nebo jiné potenciálně nebezpečné zóny.

„Módů interakce existuje více, protože člověk musí do automatického řízení stroje vždy určitým způsobem vstupovat, zejména při změnách aktuální trasy,“ vysvětluje šéf projektu Peter Chudý. Na základě odezev od uživatelů nakonec tým upustil od plně automatického pilota, protože majitelé ultralightů si přejí přece jenom let alespoň částečně kontrolovat.

Letoun samotný díky elektrické pohonné jednotce neprodukuje žádné emise a není ani nutná manipulace s látkami, které by mohly ohrozit životní prostředí, především palivem nebo motorovým olejem. Samotné ovládání pohonné jednotky je velmi intuitivní – v kabině je pouze jeden ovladač pohybující se vpřed a vzad.

Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Letoun Evektor SportStar EPOS představuje koncept sportovního letounu budoucnosti - poháněný elektrickým motorem, přívětivý k životnímu prostředí, s nízkými náklady na provoz a údržbu.

Kromě VUT v Brně na projektu spolupracuje firma Evektor a partnerem je také Technologická agentura ČR. V současné době je projekt v poslední fázi, kdy probíhá testování.

Prototyp chytrého autopilota pro ultralehká letadla si budete moci prohlédnout na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2013 na stánku č. 15 v pavilonu A1.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře