Reklama
reklama

Brněnská technika vystaví na strojírenském veletrhu chytrého autopilota

Chytrého autopilota pro ultralighty představí začátkem října na Mezinárodním strojírenském veletrhu tým z Vysokého učení technického v Brně. Autopilot nainstalovaný do konceptu sportovního letounu budoucnosti Evektor SportStar EPOS dokáže zvýšit bezpečnost letu, přitom ale pro piloty zachová velkou míru autonomie řízení.

Vědecký tým z brněnského VUT se při vývoji autopilota inspiroval zařízeními, která se běžně umisťují do velkých dopravních a armádních letadel. V kategorii ultralehkých letounů jde o novinku.

Brněnští vědci přišli s inovativním řešením. Palubní počítač zmenšili, analogové přístroje vyměnili za digitální, snížili energetickou spotřebu a vytvořili futuristický celek, který odpovídá požadavkům budoucích pilotů. V praxi pak automatický systém funguje tak, že dokáže pilota navést na zvolenou letovou dráhu, vyvést ho například z oblasti nízkých mraků nebo jiné potenciálně nebezpečné zóny.

„Módů interakce existuje více, protože člověk musí do automatického řízení stroje vždy určitým způsobem vstupovat, zejména při změnách aktuální trasy,“ vysvětluje šéf projektu Peter Chudý. Na základě odezev od uživatelů nakonec tým upustil od plně automatického pilota, protože majitelé ultralightů si přejí přece jenom let alespoň částečně kontrolovat.

Letoun samotný díky elektrické pohonné jednotce neprodukuje žádné emise a není ani nutná manipulace s látkami, které by mohly ohrozit životní prostředí, především palivem nebo motorovým olejem. Samotné ovládání pohonné jednotky je velmi intuitivní – v kabině je pouze jeden ovladač pohybující se vpřed a vzad.

Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Letoun Evektor SportStar EPOS představuje koncept sportovního letounu budoucnosti - poháněný elektrickým motorem, přívětivý k životnímu prostředí, s nízkými náklady na provoz a údržbu.

Kromě VUT v Brně na projektu spolupracuje firma Evektor a partnerem je také Technologická agentura ČR. V současné době je projekt v poslední fázi, kdy probíhá testování.

Prototyp chytrého autopilota pro ultralehká letadla si budete moci prohlédnout na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2013 na stánku č. 15 v pavilonu A1.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře