Reklama
reklama

Brněnská technika vystaví na strojírenském veletrhu chytrého autopilota

Chytrého autopilota pro ultralighty představí začátkem října na Mezinárodním strojírenském veletrhu tým z Vysokého učení technického v Brně. Autopilot nainstalovaný do konceptu sportovního letounu budoucnosti Evektor SportStar EPOS dokáže zvýšit bezpečnost letu, přitom ale pro piloty zachová velkou míru autonomie řízení.

Vědecký tým z brněnského VUT se při vývoji autopilota inspiroval zařízeními, která se běžně umisťují do velkých dopravních a armádních letadel. V kategorii ultralehkých letounů jde o novinku.

Brněnští vědci přišli s inovativním řešením. Palubní počítač zmenšili, analogové přístroje vyměnili za digitální, snížili energetickou spotřebu a vytvořili futuristický celek, který odpovídá požadavkům budoucích pilotů. V praxi pak automatický systém funguje tak, že dokáže pilota navést na zvolenou letovou dráhu, vyvést ho například z oblasti nízkých mraků nebo jiné potenciálně nebezpečné zóny.

„Módů interakce existuje více, protože člověk musí do automatického řízení stroje vždy určitým způsobem vstupovat, zejména při změnách aktuální trasy,“ vysvětluje šéf projektu Peter Chudý. Na základě odezev od uživatelů nakonec tým upustil od plně automatického pilota, protože majitelé ultralightů si přejí přece jenom let alespoň částečně kontrolovat.

Letoun samotný díky elektrické pohonné jednotce neprodukuje žádné emise a není ani nutná manipulace s látkami, které by mohly ohrozit životní prostředí, především palivem nebo motorovým olejem. Samotné ovládání pohonné jednotky je velmi intuitivní – v kabině je pouze jeden ovladač pohybující se vpřed a vzad.

Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné určeny pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. Letoun Evektor SportStar EPOS představuje koncept sportovního letounu budoucnosti - poháněný elektrickým motorem, přívětivý k životnímu prostředí, s nízkými náklady na provoz a údržbu.

Kromě VUT v Brně na projektu spolupracuje firma Evektor a partnerem je také Technologická agentura ČR. V současné době je projekt v poslední fázi, kdy probíhá testování.

Prototyp chytrého autopilota pro ultralehká letadla si budete moci prohlédnout na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2013 na stánku č. 15 v pavilonu A1.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře