Reklama
reklama

Big Brother v brněnských tramvajích. Cestující sledují kamery

Hned ze čtyř stran nyní hlídají v brněnských tramvajích cestující kamery. Jsou namontovány v tramvajových vozech dopravního podniku, který může pořizovat záznam a dva dny ho uchovávat. Systém zaregistroval Úřad pro ochranu osobních údajů jako nástroj pro ochranu majetku dopravního podniku, ochrany zdraví cestujících a ochranu před vandalismem. V republice jde o první takový systém, v takovém rozsahu, který byl dosud povolen.

„V boji s vandalismem jsme postoupili o další velmi výrazný krok kupředu. Záznam z kamer nám usnadní identifikaci pachatelů trestných činů – ať už se jedná o poškozování našeho majetku nebo poškozování majetku či zdraví našich cestujících,“ uvedl generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Kamerový systém ve vozech je podle zkušeností prokazatelně jeden z nejúčinnějších nástrojů v boji proti vandalům. Registrace kamer se záznamem tak navazuje na kampaň NO TAG!, kterou dopravní podnik spustil na konci srpna. „Kampaň, která je dlouhodobá, se zaměřuje na boj s vandaly, kteří škrábou nebo leptají skla dopravních prostředků. Odstranění následků veškerého vandalismu stojí brněnský dopravní podnik každoročně kolem pěti milionů korun,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Linda Hailichová.

 „Ačkoli jsou v každé naší tramvaji 13T čtyři kamery, záznam jsme zatím pořizovat nesměli. Nyní nahrávat můžeme a záznam smíme uchovat po dobu dvou pracovních dnů,“ vysvětlil technický ředitel dopravního podniku Jaromír Holec.

Kamery se záznamem v tramvajích 13T jsou pilotním projektem, v případě pozitivních zkušeností bude DPMB usilovat o rozšíření i do dalších vozidel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře