Reklama
reklama

Archeologický výzkum na rohu Besední a Veselé ulice přinesl unikátní nálezy i v Brně dosud nedoložené pozůstatky nezděných staveb

Záchranný archeologický výzkum na rohu ulic Besední a Veselé přinesl odsud neznámé poznatky i jedinečné nálezy, nejvýznamnějším je prozatím poutní odznak ze 13. století, zajištěny byly také zlomky keramiky, skleněných nádob či kostěné předměty. „Jedná se o unikátní akci, a to hned z několika hledisek. Především je výjimečná rozsahem plochy a pak také mírou zachování jednotlivých nálezů z období celého středověku,“ uvedl David Merta, ředitel společnosti Archaia Brno. Nejzajímavější nálezy a poznatky archeologové představí veřejnosti na výstavě s názvem Mrtvý kůň ve sklepě aneb Co všechno se skrývá pod novým koncertním sálem. Ta bude probíhat od 11. do 17. dubna ve foyer Besedního domu.

Nálezy jsou podle Merty významné především z hlediska pochopení nejstarší dřevohliněné architektury. Dosud neznámé informace přinesl výzkum dvou měšťanských domů. Poprvé se podařilo identifikovat pozůstatky nezděných staveb v poměrně velkém rozsahu, o nichž odborníci zatím jen spekulovali na základě písemných pramenů. „Měly sloupovou nebo rámovou dřevěnou konstrukci stěn, ty byly vyplněny hlínou nebo košatinovým výpletem vymazaným hlínou. Zřejmě se jednalo o stavby přízemní, v několika případech se podařilo zachytit pozůstatek pece na podlaze. Zda se jednalo o budovy hospodářského charakteru nebo to byly obytné stavby nájemců, které známe z písemných pramenů, nelze jednoznačně rozhodnout. V každém případě se jedná o fenomén v Brně doposud archeologicky nedoložený,“ objasnil Merta. Pro archeology je významný také výzkum městského opevnění, kdy u ulice Besední zdokumentovali hlavní městskou hradbu, prostor přilehlého parkánu a městského příkopu.

Z hmotných nálezů zajistili odborníci především zlomky keramiky, například kuchyňského nádobí. „U kuchyňské keramiky se jedná o soubor z 15. století, popřípadě ze začátku 16. století. Nalezeny byly i tzv. brněnské poháry, u kterých předpokládáme, že se jednalo o ekvivalent našich dnešních půllitrů. Míra jejich obsahu však není úplně jasná, pohybuje se někde mezi pěti až šesti deci,“ doplnil Merta. Archeologové dále nalezli zvířecí kosti, zlomky technické keramiky jako jsou kamnové kachle, stavební keramika reprezentovaná dlaždicemi a pálenou střešní krytinou, zlomky skleněných nádob, kostěné předměty a například stavební kování, klíče nebo nože.  Nejvýznamnějším nálezem je prozatím poutní odznak. „Poutní odznak je slitina olova pravděpodobně s cínem, zatím neznáme přesné složení. Pochází z doby kolem poloviny 13. století. Týká se kostela v Římě, který nemáme identifikovaný, znamená to tedy, že si jej někdo z Říma přinesl z pouti. Zatím se nepodařilo najít plnou analogii v rámci Evropy,“ doplnil Merta.

Záchranný archeologický výzkum trval téměř rok, odborníci zkoumali plochu, na které od 10. března letošního roku probíhají stavební práce podzemních garáží, dokončení je plánováno na podzim příštího roku. Na ně má podle plánů města plynule navázat nadzemní část stavby, koncertní sál pro 1250 posluchačů, ve kterém najde zázemí brněnská filharmonie.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Znojemští policisté dopadli muže, který ukradl horské kolo. Při vyšetřování navíc vyšlo najevo, že s podobnou krádeží má muž již předchozí zkušenosti.
24.08.2017 - 08:05
V průběhu letošního léta to byla v Brně jedna dopravní uzavírka za druhou, a vypadá to, že konce dopravních omezení se jen tak nedočkáme. Město má v plánu opravy ulic Gorkého a Arne Nováka, které...
23.08.2017 - 11:45
Milovníci kempování a táborníci mohou slavit. Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek v úterý zrušil zákaz rozdělávání ohňů. Nic tedy táborníkům nebrání v tom, opéci si poslední prázdninový...
23.08.2017 - 06:58
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
Komentáře