Reklama
reklama

Amazon v Brně asi nebude, zastupitelé smlouvy neschválili

Brněnští zastupitelé dnes neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon vybudovat ve městě distribuční halu. V jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnici a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Firma tak nejspíš odejde jinam. Ministr průmyslu Jan Mládek novinářům řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Klíčovým problémem se stal neexistující sjezd z dálnice do průmyslové zóny Černovická terasa a neochota developera CTP brát na sebe další závazky v souvislosti s budováním sjezdu. Proti sobě stála rozhodnutí odmítnout minimálně 1500 pracovních míst, nebo zatížit ještě více dopravně městské části na jihu Brna, v nichž žije přes 20.000 obyvatel. Doprava už je tam nyní nadměrně velká.

"Projekt Amazonu v Brně je podle mě mrtvý. Zastupitelé rozhodli špatně ve chvíli, kdy je v Česku nejvyšší nezaměstnanost v historii," řekl novinářům generální ředitel CTP Remon Vos. O něco smířlivější byl ředitel evropských investic Amazonu Raimund Paetzmann. "Zůstávám optimistický. Bohužel se zde objevily obtížně řešitelné problémy. Uvidíme v budoucích dnech, co bude dál," uvedl.

Brněnští politici ve čtvrtek přišli ještě s návrhem dodatku smlouvy s CTP. CTP však tento dodatek odmítlo. "Banky nám nebudou financovat projekt, když nebudou pozemky naše. Navíc bychom nemohli získat ani stavební povolení," tvrdil Vos.

 Minulý týden sice deklaroval premiér Bohumil Sobotka (ČSSD) a dnes osobně i ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD) a náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, že pro stát je dálniční sjezd prioritou, na který jsou vyčleněny peníze.

Primátor Onderka se s výsledkem hlasování neztotožnil. "Až vychladnou emoce, dám pokyn náměstku Oliveru Pospíšilovi (ČSSD), aby dál jednal s Amazonem a CTP o možnosti v projektu pokračovat. Ještě se nevzdáváme," řekl.

Mládek však řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí. Již dříve Američané naznačili, že mají možnost v Rakousku či na Slovensku.

Obří investice, která měla přesáhnout 100 milionů eur (2,7 mld Kč), tak ztroskotala na nepřipravenosti dopravní infrastruktury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře