Reklama
reklama

Amazon v Brně asi nebude, zastupitelé smlouvy neschválili

Brněnští zastupitelé dnes neschválili žádnou ze smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon vybudovat ve městě distribuční halu. V jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnici a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Firma tak nejspíš odejde jinam. Ministr průmyslu Jan Mládek novinářům řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Klíčovým problémem se stal neexistující sjezd z dálnice do průmyslové zóny Černovická terasa a neochota developera CTP brát na sebe další závazky v souvislosti s budováním sjezdu. Proti sobě stála rozhodnutí odmítnout minimálně 1500 pracovních míst, nebo zatížit ještě více dopravně městské části na jihu Brna, v nichž žije přes 20.000 obyvatel. Doprava už je tam nyní nadměrně velká.

"Projekt Amazonu v Brně je podle mě mrtvý. Zastupitelé rozhodli špatně ve chvíli, kdy je v Česku nejvyšší nezaměstnanost v historii," řekl novinářům generální ředitel CTP Remon Vos. O něco smířlivější byl ředitel evropských investic Amazonu Raimund Paetzmann. "Zůstávám optimistický. Bohužel se zde objevily obtížně řešitelné problémy. Uvidíme v budoucích dnech, co bude dál," uvedl.

Brněnští politici ve čtvrtek přišli ještě s návrhem dodatku smlouvy s CTP. CTP však tento dodatek odmítlo. "Banky nám nebudou financovat projekt, když nebudou pozemky naše. Navíc bychom nemohli získat ani stavební povolení," tvrdil Vos.

 Minulý týden sice deklaroval premiér Bohumil Sobotka (ČSSD) a dnes osobně i ministr průmyslu a obchodu Mládek (ČSSD) a náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký, že pro stát je dálniční sjezd prioritou, na který jsou vyčleněny peníze.

Primátor Onderka se s výsledkem hlasování neztotožnil. "Až vychladnou emoce, dám pokyn náměstku Oliveru Pospíšilovi (ČSSD), aby dál jednal s Amazonem a CTP o možnosti v projektu pokračovat. Ještě se nevzdáváme," řekl.

Mládek však řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí. Již dříve Američané naznačili, že mají možnost v Rakousku či na Slovensku.

Obří investice, která měla přesáhnout 100 milionů eur (2,7 mld Kč), tak ztroskotala na nepřipravenosti dopravní infrastruktury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
S tím, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách si Brno lámalo hlavu již několik let. Nyní začínají vznikat modulové školky, jejichž stavba zabere maximálně pár týdnů. První taková začne od pondělí...
26.09.2017 - 12:21
Nový vzhled a kvalitnější zázemí. Brňané cestující vlakem přes Královo Pole se mohou těšit, že se tamní nádraží a nádražní budova kompletně promění. Začít se stavbou a opravami by se zde mohlo již v...
26.09.2017 - 11:34
Brněnským strážníkům přišla podezřelá dvojice mladíků s dámskou kabelkou. Ještě více zbystřili, když se mladíci při spatření strážníků dali na útěk. Vyšlo najevo, že kabelka byla kradená.
26.09.2017 - 08:06
Městské divadlo Brno se přidá k dalším brněnským divadelním budovám, které mění svůj vzhled k lepšímu. Během příštích dvou let získá i divadelní dům v Lidické ulici moderní tvář. Podle plánů vyjde...
25.09.2017 - 19:58
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Komentáře