Reklama
reklama

Akademií pro živnostníky prošlo prvních patnáct účastníků

Vzdělávací program pro malé a střední podnikatele rozvíjí jejich znalosti a dovednosti. Nic za to neplatí.

Brno - Velké firmy mají propracovaný systém vzdělávání a průběžného zlepšování zaměstnanců, ten se ale pro menší firmy a živnostníky nehodí. I to je důvod, proč v Brně vznikl vzdělávací program právě pro tuto cílovou skupinu nazvaný Živnostenská akademie. Po devíti měsících končí pilotní ověřování pro patnáct účastníků, kteří musejí podnikat nejméně tři roky. Jejich "studium" se skládalo ze vzdělávacích modulů, jako je řízení vztahů se zákazníky, obchodní jednání, právní a ekonomické minimum, vedení podřízených nebo inovace. Projekt financovaný z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost zahrnoval i individuální koučink v pracovním prostředí účastníků. Těmi byli podnikatelé z oboru stavebnictví, obchodu či sociálních služeb. "Účasti v projektu jsem se nejdříve obávala. Měla jsem za sebou řadu tréninků a školení a jejich efekt jsem příliš nepociťovala. Tento projekt se zaměřil na nejpodstatnější problémy malých podnikatelů," říká jedna z účastnic Jana Peterková.

Podle ekonoma Martina Kroupy se rozvoj malých a středních podnikatelů bez podpory zvenčí neobejde. "Mnozí drobní podnikatelé často pro stromy nevidí les, zavalují se špatně zorganizovanou prací a mají pocit, že jsou na všechno sami. Velké firmy zaměstnávají lidi, kteří říkají všem ostatním, jak a co dělat lépe. Těm malým to musí říct někdo zvenku," myslí si Kroupa.  

To potvrzuje i Jan Vybíral ze společnosti Gm5, která projekt organizuje. "Přesvědčili jsme se, že podstatou úspěchu jsou kvalitní lektoři s vlastní podnikatelskou zkušeností. Pro nás je cenným poznatkem i to, že účastníci komunikují mezi sebou, vyměňují si zkušenosti a navazují kontakty. Někteří by se rádi podíleli i na dalších projektech," uvedl Vybíral. Na bezplatný vzdělávací projekt naváže už komerčně zaměřený projekt téhož jména.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Stavební práce, kdy dělníci dláždili nástupiště před hlavním nádražím, jsou hotové. Pracovníci DPMB teď budou intenzivněji dohlížet na to, zda na nich cestující udržují pořádek. V plánu jsou i akce...
17.08.2017 - 08:27
Tři kuriózní nehody museli policisté řešit na přelomu července a srpna. Naštěstí při nich nebyl nikdo zraněn, ovšem měly společného jmenovatele.
16.08.2017 - 17:38
Během tropických dní je cestování veřejnou dopravou pro mnoho lidí velice nepříjemné, a to především kvůli vysokým teplotám uvnitř vozů. Stejně jako Praha, i Brno se chystá nakoupit nové...
16.08.2017 - 17:24
Velkolepá fotografická výstava Jeden kmen zavede návštěvníky do fantasy světa skřetů z kmene Snaga. Samotné výstavě bude předcházet jednodenní fantasy festival.
16.08.2017 - 14:49
Placení parkovného bezkontaktně či pomocí SMS. Běžná praxe, která vzniká na mnoha místech v republice. Řidiči v Brně si však musejí ještě počkat.
16.08.2017 - 07:52
Během včerejšího dne odstartovala aukce hokejových dresů z rozlučky Martina Havláta a jejich nákupem podpoří lidé dobrou věc. Výtěžek z aukce bude věnován na obnovu lůžek pro pacienty Fakultní...
15.08.2017 - 14:33
Komentáře