Reklama
reklama

Akademií pro živnostníky prošlo prvních patnáct účastníků

Vzdělávací program pro malé a střední podnikatele rozvíjí jejich znalosti a dovednosti. Nic za to neplatí.

Brno - Velké firmy mají propracovaný systém vzdělávání a průběžného zlepšování zaměstnanců, ten se ale pro menší firmy a živnostníky nehodí. I to je důvod, proč v Brně vznikl vzdělávací program právě pro tuto cílovou skupinu nazvaný Živnostenská akademie. Po devíti měsících končí pilotní ověřování pro patnáct účastníků, kteří musejí podnikat nejméně tři roky. Jejich "studium" se skládalo ze vzdělávacích modulů, jako je řízení vztahů se zákazníky, obchodní jednání, právní a ekonomické minimum, vedení podřízených nebo inovace. Projekt financovaný z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost zahrnoval i individuální koučink v pracovním prostředí účastníků. Těmi byli podnikatelé z oboru stavebnictví, obchodu či sociálních služeb. "Účasti v projektu jsem se nejdříve obávala. Měla jsem za sebou řadu tréninků a školení a jejich efekt jsem příliš nepociťovala. Tento projekt se zaměřil na nejpodstatnější problémy malých podnikatelů," říká jedna z účastnic Jana Peterková.

Podle ekonoma Martina Kroupy se rozvoj malých a středních podnikatelů bez podpory zvenčí neobejde. "Mnozí drobní podnikatelé často pro stromy nevidí les, zavalují se špatně zorganizovanou prací a mají pocit, že jsou na všechno sami. Velké firmy zaměstnávají lidi, kteří říkají všem ostatním, jak a co dělat lépe. Těm malým to musí říct někdo zvenku," myslí si Kroupa.  

To potvrzuje i Jan Vybíral ze společnosti Gm5, která projekt organizuje. "Přesvědčili jsme se, že podstatou úspěchu jsou kvalitní lektoři s vlastní podnikatelskou zkušeností. Pro nás je cenným poznatkem i to, že účastníci komunikují mezi sebou, vyměňují si zkušenosti a navazují kontakty. Někteří by se rádi podíleli i na dalších projektech," uvedl Vybíral. Na bezplatný vzdělávací projekt naváže už komerčně zaměřený projekt téhož jména.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
V průběhu podzimu se léčil ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně olympionik a komeťácká legenda Vladimír Nadrchal. Vzhledem k tomu, že jeho operace zad proběhla dle plánu a pan Nadrchal procházel...
17.01.2018 - 14:13
Nová část hřbitova ve Slatině Foto: Magistrát města Brna, Z. Kolařík
Slatinský hřbitov město rozšířilo o 1600 metrů čtverečních s kapacitou 56 klasických kopaných hrobů a 318 urnových. Náklady na úpravy se vyšplhaly na 3,1 milion korun. Částku financovalo město Brno.
17.01.2018 - 07:34
Vizualizace rozhledny Holedná Foto: Projekt Dáme na vás
Výzvu k podávání návrhů do druhého ročníku participativního rozpočtu statutárního města Brna schválili dnes radní. Podávat návrhy bude možné od 15. února do konce května 2018. Celková vyčleněná...
16.01.2018 - 16:50
Komentáře