Reklama
reklama

Akademií pro živnostníky prošlo prvních patnáct účastníků

Vzdělávací program pro malé a střední podnikatele rozvíjí jejich znalosti a dovednosti. Nic za to neplatí.

Brno - Velké firmy mají propracovaný systém vzdělávání a průběžného zlepšování zaměstnanců, ten se ale pro menší firmy a živnostníky nehodí. I to je důvod, proč v Brně vznikl vzdělávací program právě pro tuto cílovou skupinu nazvaný Živnostenská akademie. Po devíti měsících končí pilotní ověřování pro patnáct účastníků, kteří musejí podnikat nejméně tři roky. Jejich "studium" se skládalo ze vzdělávacích modulů, jako je řízení vztahů se zákazníky, obchodní jednání, právní a ekonomické minimum, vedení podřízených nebo inovace. Projekt financovaný z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost zahrnoval i individuální koučink v pracovním prostředí účastníků. Těmi byli podnikatelé z oboru stavebnictví, obchodu či sociálních služeb. "Účasti v projektu jsem se nejdříve obávala. Měla jsem za sebou řadu tréninků a školení a jejich efekt jsem příliš nepociťovala. Tento projekt se zaměřil na nejpodstatnější problémy malých podnikatelů," říká jedna z účastnic Jana Peterková.

Podle ekonoma Martina Kroupy se rozvoj malých a středních podnikatelů bez podpory zvenčí neobejde. "Mnozí drobní podnikatelé často pro stromy nevidí les, zavalují se špatně zorganizovanou prací a mají pocit, že jsou na všechno sami. Velké firmy zaměstnávají lidi, kteří říkají všem ostatním, jak a co dělat lépe. Těm malým to musí říct někdo zvenku," myslí si Kroupa.  

To potvrzuje i Jan Vybíral ze společnosti Gm5, která projekt organizuje. "Přesvědčili jsme se, že podstatou úspěchu jsou kvalitní lektoři s vlastní podnikatelskou zkušeností. Pro nás je cenným poznatkem i to, že účastníci komunikují mezi sebou, vyměňují si zkušenosti a navazují kontakty. Někteří by se rádi podíleli i na dalších projektech," uvedl Vybíral. Na bezplatný vzdělávací projekt naváže už komerčně zaměřený projekt téhož jména.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
V sobotu 14. 7. zahájí v Brně provoz nové středisko RETRO-USE na adrese Francouzská 36. Podobné zařízení ve Škrobárenské ulici v Brně-Černovicích, které fungovalo od roku 2016, ke stejnému dni...
14.07.2018 - 08:45
Komentáře