Reklama
reklama

Zvířata v zoo si užívají teplého podzimu, začínají jíst víc sušenou stravu

Podzimem vybarvená Mniší hora a aktivní zvířata, která si užívají mírnějších teplot – takové jsou poslední měsíce roku v brněnské zoologické zahradě. Pro pracovníky zoo jsou tyto dny spojené s prací kolem neustále padajícího listí, s přípravou zázemí zahrady na blížící se zimu a pro zvířata zejména změna jídelníčku.

S příchodem podzimu nastává v zahradě změna krmných dávek pro zvířata, kdy se ze zeleného krmiva přechází na sušené. Spolu s tím se také mění nutriční hodnota krmné dávky, kdy například u samice ledního medvěda se z denního přídělu 17 000 kcal během dvou podzimních měsíců sníží hodnota na pouhé 3 000 kcal. Podobný stravovací cyklus mají i medvědi kamčatští. Jinak je tomu u afrických kopytníků, kterým se také mění zelené krmivo na seno, ale nutriční hodnota má mnohem menší pokles. „Snažíme se co nejvíce napodobit podmínky v přírodě, to znamená, že během léta zvířata dostávají pestrou zelenou stravu, nabírají na síle i energii, kterou pak postupně čerpají celou zimu. Na podzim je větší podíl sena a část mrkve nahrazuje řepa.“, říká ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Naopak u ptáků, plazů a ryb se stravovací pravidla v souvislosti s ročním obdobím nemění. Další součástí podzimní přípravy je technické zabezpečení zahrady a příprava prostor pro zazimování zvířat. Probíhá kontrola vyhřívaných přívodů vody, a to zejména u sudokopytníků, např. u jelenů milu, sobů a bizonů. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře