Reklama
reklama

Z Medlánek do Bystrce - deset kilometrů nebo tři? Auta volí druhou variantu

Ujet deset kilometrů a stát na okruhu několik desítek minut v dopravní zácpě, nebo si cestu o sedm kilometrů zkrátit a projet v klidu mezi loukami a poli. Tomu stále častěji dávají přednost řidiči na trase z Bystrce do Medlánek . Z části panelové a části prašné silnice, která začíná za brněnskou zoo a končí u letiště v Medlánkách, se tak stává jedna z nejvytíženějších „silnic“ v Brně.

Jedno auto za druhým jezdí mezi šestou a osmou hodinou ráno a po skončení pracovní doby zase odpoledne Turistickou ulicí. V kdysi klidné části Medlánek, kde domky stojí téměř v polích, je v poslední době hodně rušno. Auta si tudy zkracují cestu do Bystrce a zároveň se vyhýbají kolonám na okruhu mezi částmi Pisárky a Žabovřesky. A to se nelíbí nejen lidem z Medlánek, ale ani cyklistům. Cyklotrasa okolo sportovního letiště v  Medlánkách patří totiž mezi páteřní brněnské cyklotrasy. A řidiče aut cyklisté, uhýbající z na úzké panelové silnice do příkopu, nezajímají.

 

„Aut tudy jezdí stále víc. Přitom ta cesta vůbec není pro auta uzpůsobená, auto a kolo vedle sebe téměř nemají šanci projet. Autům bych na tuto cestu vjezd zakázala,“ říká Dagmar. Patří mezi hrstku Brňanů, kteří jezdí na kole do zaměstnání.

 

Také na radnici v Medlánkách se přiklání k zabránění průjezdu touto komunikací. „Průzkum mezi občany jsme však v tomto směru nedělali, ale víme, že se objevují poměrně často hlasy pro její zneprůjezdnění. Na druhou stranu a pro větší objektivitu nutno dodat, že se objevují i hlasy opačné, ovšem současně volající po úpravě povrchu silnice,“ uvedla starostka Medlánek Alena Valentová s tím, že uzavření silnice pro motorová vozidla by musely odsouhlasit hned tři městské části. Medlánkám totiž patří jen část po areál letiště, prašný úsek leží v katastru Komína a výjezd je na území Bystrce.

 

Zatím je tedy „panelka“, ač se to nezdá, normální komunikace a mohou po ní tedy jezdit auta. A pravděpodobně budou i v budoucnosti. Ve všech třech variantách konceptu nového Územního plánu města Brna byla zakreslena tato komunikace jako pozemní komunikace. „Tato silnice byla prověřena ve variantách konceptu územního plánu ve vazbě na rozvoj území v severozápadní části města. V platném územním plánu ale vymezena není,“ informoval mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Medlánky oficiálně s žádnou změnou zařazení v síti komunikací nebudou souhlasit. Zastupitelstvo se postavilo na stranu místních obyvatel, kteří mají strach z nárůstu dopravy. „Všechny auta ze západu Brna pak pojedou na sever přes nás,“ vysvětluje obavy ze silničního průtahu mezi Bystrcí a Medlánky Michal Marek se sdružení Občané pro Medlánky.

Město ale také plánuje, že z této komunikace bude druhý příjezd k zoologické zahradě. „Je ale otázka, kdy? Ten koridor, který tam je, by měl zůstat jako budoucí komunikace a bude záležet, jak a na co bude připojena,“ doplnil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Komentáře