Reklama
reklama

Vzácná pupečníková krev ženy z jižní Moravy zachránila Francouzku

Záchranu lidského života na druhém konci Evropy umožnila pupečníková krev darovaná rodičkou v kyjovské porodnici. Krev byla zamražena tekutým dusíkem ve Fakultní nemocnici Brno. Po pěti letech od uskladnění byla využita při transplantaci kostní dřeně u francouzské pacientky. Informaci uvedl Český rozhlas Brno.

Nalezení vhodného cizího dospělého příjemce pro buňky z pupečníkové krve je přitom ojedinělé. 

„To, že se najde – a to testování probíhá po celé republice a v Evropě – je opravdu obrovská náhoda. Pokud z historie vzpomínáme, tak je to teprve podruhé, co se v Brně něco takového povedlo,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Anna Mrázová. 

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře, které během těhotenství zajišťují výživu a dýchání plodu. Odebírá se těsně po porodu a po odstřižení dítěte od pupečníku. 

S její pomocí je možné vyléčit některá vážná onemocnění, stejně jako kostní dřeň totiž obsahuje krvetvorné buňky. Je navíc tolerantnější k neshodným parametrům mezi příjemcem a dárcem. 

Buňky získané z pupečníkové krve se totiž ještě téměř nesetkaly s vnějším světem. Pupečníková krev je ovšem velmi vzácná. Odebere se jí jen kolem jednoho decilitru a zpracování i skladování je nákladné. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Komentáře