Reklama
reklama

Vzácná pupečníková krev ženy z jižní Moravy zachránila Francouzku

Záchranu lidského života na druhém konci Evropy umožnila pupečníková krev darovaná rodičkou v kyjovské porodnici. Krev byla zamražena tekutým dusíkem ve Fakultní nemocnici Brno. Po pěti letech od uskladnění byla využita při transplantaci kostní dřeně u francouzské pacientky. Informaci uvedl Český rozhlas Brno.

Nalezení vhodného cizího dospělého příjemce pro buňky z pupečníkové krve je přitom ojedinělé. 

„To, že se najde – a to testování probíhá po celé republice a v Evropě – je opravdu obrovská náhoda. Pokud z historie vzpomínáme, tak je to teprve podruhé, co se v Brně něco takového povedlo,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Anna Mrázová. 

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře, které během těhotenství zajišťují výživu a dýchání plodu. Odebírá se těsně po porodu a po odstřižení dítěte od pupečníku. 

S její pomocí je možné vyléčit některá vážná onemocnění, stejně jako kostní dřeň totiž obsahuje krvetvorné buňky. Je navíc tolerantnější k neshodným parametrům mezi příjemcem a dárcem. 

Buňky získané z pupečníkové krve se totiž ještě téměř nesetkaly s vnějším světem. Pupečníková krev je ovšem velmi vzácná. Odebere se jí jen kolem jednoho decilitru a zpracování i skladování je nákladné. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře