Reklama
reklama

Vzácná pupečníková krev ženy z jižní Moravy zachránila Francouzku

Záchranu lidského života na druhém konci Evropy umožnila pupečníková krev darovaná rodičkou v kyjovské porodnici. Krev byla zamražena tekutým dusíkem ve Fakultní nemocnici Brno. Po pěti letech od uskladnění byla využita při transplantaci kostní dřeně u francouzské pacientky. Informaci uvedl Český rozhlas Brno.

Nalezení vhodného cizího dospělého příjemce pro buňky z pupečníkové krve je přitom ojedinělé. 

„To, že se najde – a to testování probíhá po celé republice a v Evropě – je opravdu obrovská náhoda. Pokud z historie vzpomínáme, tak je to teprve podruhé, co se v Brně něco takového povedlo,“ uvedla tisková mluvčí nemocnice Anna Mrázová. 

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře, které během těhotenství zajišťují výživu a dýchání plodu. Odebírá se těsně po porodu a po odstřižení dítěte od pupečníku. 

S její pomocí je možné vyléčit některá vážná onemocnění, stejně jako kostní dřeň totiž obsahuje krvetvorné buňky. Je navíc tolerantnější k neshodným parametrům mezi příjemcem a dárcem. 

Buňky získané z pupečníkové krve se totiž ještě téměř nesetkaly s vnějším světem. Pupečníková krev je ovšem velmi vzácná. Odebere se jí jen kolem jednoho decilitru a zpracování i skladování je nákladné. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Komentáře