Reklama
reklama

Voda v univerzitním kampusu je po opravě potrubí v pořádku

Kvalita vody v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity je po výměně vodovodního potrubí v pořádku a plně vyhovuje požadavkům legislativy pro pitnou vodu. Prokázaly to zářijové testy, které na vzorcích z 18 dotčených pavilonů provedl Státní zdravotní ústav v Ostravě. Univerzita přistoupila k výměně trubek poté, co se zjistilo, že se z pozinkovaného potrubí uvolňují látky, které vodu znehodnocují.

Ačkoliv ještě před několika lety se tento typ materiálu používal běžně, ukázalo se, že pro stavby tohoto typu není zcela vhodný, a proto je nové potrubí již z nerezu. „Po této zkušenosti už stavaři pozinkované potrubí nepoužívali ani u dostavby univerzitního kampusu a dalších budov, které na univerzitě v posledních měsících vznikaly,“ řekl ředitel Správy univerzitního kampusu Bohunice Pavel Brančík a dodal, že k obdobnému kroku přikročily na svých stavbách také další brněnské vysoké školy.

Po dokončení výměny odebrali specialisté v každém pavilonu čtyři vzorky teplé a čtyři vzorky pitné vody, u kterých byly provedeny testy podle platné vyhlášky. Potrubí se v kampusu opravovalo v několika etapách, po první zkušební etapě se část trubek vyměňovala loni v létě, další v období mezi podzimním a jarním semestrem a poslední v právě uplynulém létě.

Při rekonstrukci dělníci vyměnili asi 14 kilometrů potrubí, jeho renovace vyšla na necelých 24 milionů korun. O náklady se univerzita podělila se stavebními firmami, 14 milionů hradila škola, která zaplatila zejména navýšení standardu nových trubek, a 10 milionů korun dodavatelé stavby. Další náklady ze strany univerzity si vyžádalo dodávání pitné vody v barelech, které jsou nyní postupně odstraňovány.

Univerzita začala řešit problémy s vodou v novém kampusu na konci roku 2010. Problém se týkal šesti nových pavilonů zelené etapy, konkrétně A11, A13, A14, A15, A19 a A20, kde sídlí převážně medici a přírodovědci. Právě ti si jako první začali stěžovat na zápach a chuť vody.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře