Reklama
reklama

Voda v univerzitním kampusu je po opravě potrubí v pořádku

Kvalita vody v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity je po výměně vodovodního potrubí v pořádku a plně vyhovuje požadavkům legislativy pro pitnou vodu. Prokázaly to zářijové testy, které na vzorcích z 18 dotčených pavilonů provedl Státní zdravotní ústav v Ostravě. Univerzita přistoupila k výměně trubek poté, co se zjistilo, že se z pozinkovaného potrubí uvolňují látky, které vodu znehodnocují.

Ačkoliv ještě před několika lety se tento typ materiálu používal běžně, ukázalo se, že pro stavby tohoto typu není zcela vhodný, a proto je nové potrubí již z nerezu. „Po této zkušenosti už stavaři pozinkované potrubí nepoužívali ani u dostavby univerzitního kampusu a dalších budov, které na univerzitě v posledních měsících vznikaly,“ řekl ředitel Správy univerzitního kampusu Bohunice Pavel Brančík a dodal, že k obdobnému kroku přikročily na svých stavbách také další brněnské vysoké školy.

Po dokončení výměny odebrali specialisté v každém pavilonu čtyři vzorky teplé a čtyři vzorky pitné vody, u kterých byly provedeny testy podle platné vyhlášky. Potrubí se v kampusu opravovalo v několika etapách, po první zkušební etapě se část trubek vyměňovala loni v létě, další v období mezi podzimním a jarním semestrem a poslední v právě uplynulém létě.

Při rekonstrukci dělníci vyměnili asi 14 kilometrů potrubí, jeho renovace vyšla na necelých 24 milionů korun. O náklady se univerzita podělila se stavebními firmami, 14 milionů hradila škola, která zaplatila zejména navýšení standardu nových trubek, a 10 milionů korun dodavatelé stavby. Další náklady ze strany univerzity si vyžádalo dodávání pitné vody v barelech, které jsou nyní postupně odstraňovány.

Univerzita začala řešit problémy s vodou v novém kampusu na konci roku 2010. Problém se týkal šesti nových pavilonů zelené etapy, konkrétně A11, A13, A14, A15, A19 a A20, kde sídlí převážně medici a přírodovědci. Právě ti si jako první začali stěžovat na zápach a chuť vody.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře