Reklama
reklama

Truhláři oživili vymřelé řemeslo, vyrábí historické úly

Budoucí truhláři ze Střední školy stavebních řemesel v brněnských Bosonohách se učí dnes už starobylé dovednosti – výrobě moravských klátů. Od začátku školního roku těchto historických včelích úlů vyřezali už šest. Jeden z nich převezli do zámku v Rosicích na Brněnsku, kde se stane trvalou součástí zámecké zahrady.

Vyřezávané kláty z moravské krajiny vymizely v polovině 20. století. Zároveň se ztratilo povědomí o výrobních postupech, které sahaly až do středověku. Restaurátor a učitel výroby klátů Roman Slaný dochované úly studoval například ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a pak se se svými žáky pustil do jejich výroby.
Vyřezali jich už šest a jeden z nich, třímetrový dřevěný včelí úl o váze 150 kilogramů bude natrvalo instalován v zámecké zahradě u zámku v Rosicích. Zbylých pět klátů po dokončení bude zdobit další zahrady jihomoravských zámků a muzeí.  

Výroba jednoho klátu trvá 350 hodin a na Střední škole stavebních řemesel výukou prošlo na 150 žáků. Vyučuje je restaurátor Roman Slaný, který ve svém volném čase, ještě než začal samotný evropský projekt, připravil veškeré výrobní podklady: „Studoval jsem původní moravské kláty v rožnovském skanzenu, vytvořili jsme podrobné výkresy a sháněli jsme historické nástroje, aby se naše výuka a výroba šindelů opravdu podobala tomu, jak se šindele dělaly v gotice nebo baroku,“ popisuje Slaný.

Sháněli proto stará kovaná dláta, během kurzu pak se studenty tyto nástroje opravili a s nimi pak ve školních dílnách pracovali. „Jeden nástroj, takzvaný šindelářský háček pro zhotovování drážek do šindelů jsme našli zasunutý pod trámem zapadlé renesanční chalupy. Ten jsme opravili a u specializovaného kováře nechali udělat repliky,“ dodává učitel.

Ačkoliv se kláty vyrábějí i dnes, dělají se na komerční nebo hobby bázi nepůvodními postupy. „Naším cílem není kvantita, zaměřujeme se na autentickou historickou kvalitu a chceme oživit dovednost zhotovování klasické šindele, jak se vyráběla v gotice nebo baroku, a tomu jsme přizpůsobili vše, včetně nástrojů,“ vysvětluje Roman Slaný. 

„Výroba moravských klátů se nikde jinde v republice neučí, my jsme díky projektu z Evropské unie mohli výuku opět obnovit, vlastně jsme díky archivní badatelské práci tuto dovednost opět resuscitovali,“ říká ředitel školy Josef Hypr.  Na záchranu tradice škola získala dotaci 202 tisíc korun. Projekt potrvá do konce školního roku. Výuka však bude pokračovat i poté. „Projekt jsme využili k nastartování výuky, i díky enormnímu zájmů studentů jej však chceme ve výuce zachovat a do jihomoravské krajiny vrátit další kláty,“ dodává ředitel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Stávající hlavní nádraží Foto: Centrumnews/ Tomáš Varga
Rada města Brna včera doporučila zastupitelstvu schválit k realizaci variantu „Řeka“. Zároveň považuje za akceptovatelnou variantu „Petrov“ při modernizaci Železničního uzlu Brno. O stanovisku města...
21.02.2018 - 06:55
Dukovany Foto: Centrum news/Tomáš Varga
V letošním roce by Dukovany měly přijmout přibližně 120 pracovníků a budou dál významně investovat. Celkem hodlá ČEZ v letošním roce vynaložit v Dukovanech 1.795.000 000 korun. Kromě jiného bude...
20.02.2018 - 16:20
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news
Devadesátiletou seniorku oblečenou pouze do pyžama zahlídla kolemjdoucí žena v Černých Polích. Chtěla jí pomoct, ale zmatená důchodkyně nedokázala říct, co potřebuje.
20.02.2018 - 07:04
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Komentáře