Reklama
reklama

Truhláři oživili vymřelé řemeslo, vyrábí historické úly

Budoucí truhláři ze Střední školy stavebních řemesel v brněnských Bosonohách se učí dnes už starobylé dovednosti – výrobě moravských klátů. Od začátku školního roku těchto historických včelích úlů vyřezali už šest. Jeden z nich převezli do zámku v Rosicích na Brněnsku, kde se stane trvalou součástí zámecké zahrady.

Vyřezávané kláty z moravské krajiny vymizely v polovině 20. století. Zároveň se ztratilo povědomí o výrobních postupech, které sahaly až do středověku. Restaurátor a učitel výroby klátů Roman Slaný dochované úly studoval například ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm a pak se se svými žáky pustil do jejich výroby.
Vyřezali jich už šest a jeden z nich, třímetrový dřevěný včelí úl o váze 150 kilogramů bude natrvalo instalován v zámecké zahradě u zámku v Rosicích. Zbylých pět klátů po dokončení bude zdobit další zahrady jihomoravských zámků a muzeí.  

Výroba jednoho klátu trvá 350 hodin a na Střední škole stavebních řemesel výukou prošlo na 150 žáků. Vyučuje je restaurátor Roman Slaný, který ve svém volném čase, ještě než začal samotný evropský projekt, připravil veškeré výrobní podklady: „Studoval jsem původní moravské kláty v rožnovském skanzenu, vytvořili jsme podrobné výkresy a sháněli jsme historické nástroje, aby se naše výuka a výroba šindelů opravdu podobala tomu, jak se šindele dělaly v gotice nebo baroku,“ popisuje Slaný.

Sháněli proto stará kovaná dláta, během kurzu pak se studenty tyto nástroje opravili a s nimi pak ve školních dílnách pracovali. „Jeden nástroj, takzvaný šindelářský háček pro zhotovování drážek do šindelů jsme našli zasunutý pod trámem zapadlé renesanční chalupy. Ten jsme opravili a u specializovaného kováře nechali udělat repliky,“ dodává učitel.

Ačkoliv se kláty vyrábějí i dnes, dělají se na komerční nebo hobby bázi nepůvodními postupy. „Naším cílem není kvantita, zaměřujeme se na autentickou historickou kvalitu a chceme oživit dovednost zhotovování klasické šindele, jak se vyráběla v gotice nebo baroku, a tomu jsme přizpůsobili vše, včetně nástrojů,“ vysvětluje Roman Slaný. 

„Výroba moravských klátů se nikde jinde v republice neučí, my jsme díky projektu z Evropské unie mohli výuku opět obnovit, vlastně jsme díky archivní badatelské práci tuto dovednost opět resuscitovali,“ říká ředitel školy Josef Hypr.  Na záchranu tradice škola získala dotaci 202 tisíc korun. Projekt potrvá do konce školního roku. Výuka však bude pokračovat i poté. „Projekt jsme využili k nastartování výuky, i díky enormnímu zájmů studentů jej však chceme ve výuce zachovat a do jihomoravské krajiny vrátit další kláty,“ dodává ředitel.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře