Reklama
reklama

Střední škola stavebních řemesel bude podporovat talentované učně

Na Střední škole stavebních řemesel v Brně-Bosonohách v únoru startuje celorepublikově ojedinělý projekt Talent program, jehož cílem je podpora talentovaných žáků. Ti se tak nad rámec svých školních povinností zapojí do nadstandardní výuky jazyků, marketingu nebo strategie podnikání. Po dvou a půl letech by tak z výběrového programu měli odcházet například zedníci schopni domluvy ve dvou světových jazycích nebo tesaři s porozuměním pro design služeb. Talent program je pilotním projektem, který by se mohl rozšířit i na ostatní odborné školy.

Čtrnáct vybraných žáků prvního ročníku Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy bude 3. února slavnostně pasováno a nastoupí do Talent programu. Během dvou a půlletého programu pak ve svém volném čase absolvují na tři sta hodin praktických workshopů v sedmi výukových modulech - Marketing, Strategie podnikání, Design služeb, Komunikace, Profesní etika, Jazyky a Profesní specializace. Když na konci Talent programu odjedou na zahraniční stáž, vyjdou ze školy nejen odborníci na své řemeslo, ale také mladí lidé vybaveni na vlastní podnikání spoustou znalostí a měkkých dovedností, které tu podle odborníků na vzdělávání i zástupců trhu práce citelně chybí.

„Talent program řeší na jedné straně pochyby rodičů, kteří nechtějí šikovné školáky poslat na učiliště ze strachu, že by mezi méně šikovnými zakrněli. Na druhou stranu program odpovídá na potřeby nespokojených zaměstnavatelů, kteří dlouhodobě kritizují úroveň absolventů odborných škol. Učni, kteří projdou Talent programem, budou takřka jistým příslibem kvality, nejenže dobrovolně absolvovali 300 hodin interaktivních workshopů se špičkovými externími lektory, ale navíc budou mít za sebou zahraniční stáž, která následuje po úspěšném zakončení talentového programu,“ vysvětluje talent manažerka Beáta Holá, která program pro školu vytvořila.

Do prvního běhu nastoupí čtrnáct vybraných žáků z prvního ročníku oborů Klempíř, tesař, Umělecko-řemeslné zpracování dřeva, Truhlář, Zedník-obkladač a Strojní zámečník. Talent program je dobrovolný, tito žáci se do něj přihlásili sami nebo je nominovali jejich vyučující. Během následující dvou a půl let na ně čeká sedm modulů, které povedou externí odborníci a lektoři. Například o designu služeb bude s učni hovořit Adam Hazdra z Institutu veřejných služeb, které je průkopníkem tohoto oboru u nás. Jazykovou výuku zase povedou čeští i zahraniční lektoři angličtiny a němčiny tak, aby jejich účastníci na konci dosáhli úrovně B1 Evropského jazykového rámce. Jazyky budou potřebovat, protože před ukončením Talent programu čeká na ambiciózní žáky dvouměsíční stáž v zahraničí, ať už Německu, Rakousku nebo Velké Británii, kterou škola zorganizuje ve spolupráci s Centrem vzdělávání všem. Celý program pak zakončí kolokvium stvrzené certifikátem.

“Uvědomujeme si, že v roce 2014 jsou podnikatelské dovednosti, marketing a cizí jazyky pro řemeslníky stejně podstatné jako kvalitní řemeslná příprava. Výhledově by na tyto trendy měla reagovat celá koncepce středního odborného školství a školy ve svých vzdělávacích programech. My ale chceme dát šanci stávajícím žákům už teď, a právě Talent program je takovou VIP možností vklouznout do profilu řemeslníka 21. století. Je to ambiciózní projekt, ale když se povede, tak vytvoříme takový vlastní Harvard pro řemeslníky aplikovatelný i na dalších školách“ říká Miloslav Knapil. Škola je jedinou školou v republice s podobným projektem. Program se bude otevírat každoročně v pololetí pro žáky prvního ročníku.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře