Reklama
reklama

Smečka brněnských vlků má po úmrtí nejstaršího vlka Atilly "deprese"

Vlci v brněnské zoologické zahradě v posledních měsících trpí. Projevem stresové atmosféry ve smečce je přitom onemocnění kůže. Příčinou je fakt, že před několika měsíci uhynul alfa samec Atilla a tím se změnila celá hierarchie ve smečce. Přestože samice nedávno vyvedly mláďata, situaci musí chovatelé řešit radikálně. Rozpuštěním smečky a založením nového chovu.

Tuto situaci řeší vedení a chovatelé zoo Brno již několik týdnů. "Opakovaná veterinární vyšetření vlků neprokázala ani bakteriální, parazitární nebo plísňové původce celého problému. Byla provedena série testů, které prokázaly, že problém je psychosomatický. Zbývá tedy jediné řešení, a to je kompletní obměna smečky, která bude trvat několik týdnů až měsíců," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

 

V květnu zaznamenali chovatelé ve výběhu vlků nové přírůstky. Vlčata s matkou se však téměř celý měsíc zdržovala pouze v prostoru nory a až na konci května se začala více se smečkou pohybovat venku. Minulý týden bylo definitivně určeno, že vlčata jsou dvě, jeden pes a jedna fena. Při odchytu byli očipováni, odčerveni a naočkováni proti psince a vzteklině. Samice v zoo vychovávají mláďata společně, oproti tomu ve volné přírodě mívá většinou ve smečce potomky pouze vůdčí „alfa“ samice.

 

Nyní budou probíhat jednání s kurátorem a zoologickými zahradami, kam by mohli být vlci umístěni. V Brně by měly zatím zůstat samice Alex a Claire se svými dvěma mláďaty. Ty se přestěhují do náhradních prostor a celý výběh vlků arktických bude komplexně vyčištěn a upraven. Následovat bude vyhledání samce pro nový chov a jeho převoz do Brna.

 

V brněnské zoo mají vlci moderní výběh, jehož součástí je také srub kanadských indiánů, ze kterého lze šelmy pozorovat. Samotný výběh má pak 3500 metrů čtverečních a obdržel prestižní ocenění „Bílý slon“ za nejlepší expozici roku 2006. Modelace terénu a jeho osazení se přibližuje geografickým oblastem jejich přirozeného výskytu. Součástí výběhu jsou i tři pedoky s boudami. Jsou vzájemně propojeny a umožňují oddělení zvířat v případě potřeby.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Komentáře