Reklama
reklama

Smečka brněnských vlků má po úmrtí nejstaršího vlka Atilly "deprese"

Vlci v brněnské zoologické zahradě v posledních měsících trpí. Projevem stresové atmosféry ve smečce je přitom onemocnění kůže. Příčinou je fakt, že před několika měsíci uhynul alfa samec Atilla a tím se změnila celá hierarchie ve smečce. Přestože samice nedávno vyvedly mláďata, situaci musí chovatelé řešit radikálně. Rozpuštěním smečky a založením nového chovu.

Tuto situaci řeší vedení a chovatelé zoo Brno již několik týdnů. "Opakovaná veterinární vyšetření vlků neprokázala ani bakteriální, parazitární nebo plísňové původce celého problému. Byla provedena série testů, které prokázaly, že problém je psychosomatický. Zbývá tedy jediné řešení, a to je kompletní obměna smečky, která bude trvat několik týdnů až měsíců," uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková.

 

V květnu zaznamenali chovatelé ve výběhu vlků nové přírůstky. Vlčata s matkou se však téměř celý měsíc zdržovala pouze v prostoru nory a až na konci května se začala více se smečkou pohybovat venku. Minulý týden bylo definitivně určeno, že vlčata jsou dvě, jeden pes a jedna fena. Při odchytu byli očipováni, odčerveni a naočkováni proti psince a vzteklině. Samice v zoo vychovávají mláďata společně, oproti tomu ve volné přírodě mívá většinou ve smečce potomky pouze vůdčí „alfa“ samice.

 

Nyní budou probíhat jednání s kurátorem a zoologickými zahradami, kam by mohli být vlci umístěni. V Brně by měly zatím zůstat samice Alex a Claire se svými dvěma mláďaty. Ty se přestěhují do náhradních prostor a celý výběh vlků arktických bude komplexně vyčištěn a upraven. Následovat bude vyhledání samce pro nový chov a jeho převoz do Brna.

 

V brněnské zoo mají vlci moderní výběh, jehož součástí je také srub kanadských indiánů, ze kterého lze šelmy pozorovat. Samotný výběh má pak 3500 metrů čtverečních a obdržel prestižní ocenění „Bílý slon“ za nejlepší expozici roku 2006. Modelace terénu a jeho osazení se přibližuje geografickým oblastem jejich přirozeného výskytu. Součástí výběhu jsou i tři pedoky s boudami. Jsou vzájemně propojeny a umožňují oddělení zvířat v případě potřeby.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře