Reklama
reklama

Slepice, kuřata, křepelky i ryby spořádá každý den malý orel v brněnské zoo

Páté mládě za posledních šest let se v první polovině měsíce dubna vylíhlo v hnízdě orla kamčatského v brněnské zoo. Samice seděla na vejci asi 45 dnů a mládě je v současné době pečlivě střeženo rodičovským párem, který se o něho velmi vzorně stará.

Krmná dávka pro orly kamčatské je složena ze slepic, kuřat, křepelek a ryb. Návštěvníci mládě uvidí přibližně za měsíc, až vyroste, zesílí a bude pohyblivější. Pohlaví mladého orla bude zjištěno genetickými testy ze vzorku odebrané krve přibližně v pěti měsících.

Orli kamčatští pohlavně dospívají v polovině pátého roku, ale běžně se mláďata oddělují v 7 až 10 měsících, aby mohl chovný pár opět zahnízdit.

Od roku 2003 je zoo zapojena do rozsáhlého mezinárodního programu na záchranu orlů kamčatských, řízeného Euroasijsou regionální asociací zoologických zahrad a akvárií /EARAZA/. Chov orlů východních (kamčatských) v Zoo Brno začal v roce 1999, kdy do Brna dorazil mladý samec ze Zoo Moskva. Samici se k němu podařilo sehnat až v roce 2008, a to deponací z Talinu. Postupné seznamování orlů trvalo v nové expozici dlouho a počáteční nezájem se podařilo překonat až v roce 2009. Začátkem roku 2010 se vztahy orlů ještě více utužily, samice  začala upravovat hnízdo, v březnu již trávila v hnízdě většinu času, zasedla a začala zahřívat vejce. Sezení na vejcích pokračovalo celý květen, ale bez výsledku. V červnu nechávali orli vejce chvílemi bez dozoru, chovatelé je odebrali a prohlídky ukázala, že jsou neoplozená. V roce 2011 začal tok orlů  v lednu. Samice opět trávila spoustu času na hnízdě, na začátku března zasedla a ukázalo se, že v hnízdě jsou dvě vejce. O měsíc později se vylíhlo jedno mládě, které bylo odvezeno do Zoo Tallin, stejně jako další dvě mláďata vylíhnutá v roce 2012. Mládě, narozené v roce 2013 je samička, zatím je v samostatné expozici v zoo, ale v květnu bude odvezena do nového domova Zoo Bělehrad.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře