Reklama
reklama

Slepice, kuřata, křepelky i ryby spořádá každý den malý orel v brněnské zoo

Páté mládě za posledních šest let se v první polovině měsíce dubna vylíhlo v hnízdě orla kamčatského v brněnské zoo. Samice seděla na vejci asi 45 dnů a mládě je v současné době pečlivě střeženo rodičovským párem, který se o něho velmi vzorně stará.

Krmná dávka pro orly kamčatské je složena ze slepic, kuřat, křepelek a ryb. Návštěvníci mládě uvidí přibližně za měsíc, až vyroste, zesílí a bude pohyblivější. Pohlaví mladého orla bude zjištěno genetickými testy ze vzorku odebrané krve přibližně v pěti měsících.

Orli kamčatští pohlavně dospívají v polovině pátého roku, ale běžně se mláďata oddělují v 7 až 10 měsících, aby mohl chovný pár opět zahnízdit.

Od roku 2003 je zoo zapojena do rozsáhlého mezinárodního programu na záchranu orlů kamčatských, řízeného Euroasijsou regionální asociací zoologických zahrad a akvárií /EARAZA/. Chov orlů východních (kamčatských) v Zoo Brno začal v roce 1999, kdy do Brna dorazil mladý samec ze Zoo Moskva. Samici se k němu podařilo sehnat až v roce 2008, a to deponací z Talinu. Postupné seznamování orlů trvalo v nové expozici dlouho a počáteční nezájem se podařilo překonat až v roce 2009. Začátkem roku 2010 se vztahy orlů ještě více utužily, samice  začala upravovat hnízdo, v březnu již trávila v hnízdě většinu času, zasedla a začala zahřívat vejce. Sezení na vejcích pokračovalo celý květen, ale bez výsledku. V červnu nechávali orli vejce chvílemi bez dozoru, chovatelé je odebrali a prohlídky ukázala, že jsou neoplozená. V roce 2011 začal tok orlů  v lednu. Samice opět trávila spoustu času na hnízdě, na začátku března zasedla a ukázalo se, že v hnízdě jsou dvě vejce. O měsíc později se vylíhlo jedno mládě, které bylo odvezeno do Zoo Tallin, stejně jako další dvě mláďata vylíhnutá v roce 2012. Mládě, narozené v roce 2013 je samička, zatím je v samostatné expozici v zoo, ale v květnu bude odvezena do nového domova Zoo Bělehrad.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře